Będą konsultacje w sprawie tramwaju do Mistrzejowic. Czy coś zmienią?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto i wykonawca zapowiadają na połowę sierpnia start konsultacji społecznych w sprawie budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic.

Komunikat przypomina, że to drugi etap konsultacji. Pierwszy odbył się w 2015 roku. – 63 proc. mieszkańców opowiedziało się za realizacją inwestycji. Wówczas ostatecznie zdecydowano się na wybór ok. 4,5-kilometrowej trasy, biegnącej niemal na całej długości wzdłuż istniejących ulic, przecinającej trzy istotne dla systemu komunikacyjnego Krakowa ronda i wpinającej się w istniejące torowisko do Nowej Huty na skrzyżowaniu ul. Meissnera i al. Jana Pawła II – czytamy na stronie miasta.

Wiele warunków

Ogłoszenie napisane jest w bardzo asekuracyjny sposób i można z niego między wierszami wyczytać, że zakres możliwych jeszcze zmian nie jest duży. Wynika z niego, że w czasie konsultacji mieszkańcy będą mogli zapoznać się już z gotowymi rozwiązaniami projektowymi. – Celem konsultacji w drugim etapie jest zaprezentowanie uzgodnionych rozwiązań projektowych i ustalenie, w jaki sposób mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W uzasadnionych przypadkach, po przeprowadzonej analizie oraz w miarę posiadanych możliwości zostaną one uwzględnione w projekcie, tak aby zabezpieczyć interesy zarówno mieszkańców, jak i Gminy Miejskiej Kraków – brzmi komunikat.

– Nie chodzi o radykalne zmiany, ponieważ na tym etapie nie da się ich już wprowadzić. Zależy nam natomiast na tym, by mieszkańcy zwrócili uwagę na szczegóły w swojej okolicy, które mogą jeszcze podlegać modyfikacjom, takie jak np. kwestia miejsc parkingowych. Tak, by inwestycja w jak największym stopniu odpowiadała ich oczekiwaniom – tłumaczy Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Harmonogram i formy

Konsultacje potrwają od 16 sierpnia do 13 września.

Udostępniona zostanie ankieta online, służąca zebraniu opinii mieszkańców i instytucji. Wyniki ankiety zostaną przedstawione w raporcie.

Odbędą się dwa moderowane spotkania dla mieszkańców z udziałem ekspertów. Celem spotkań będzie zaprezentowanie rozwiązań projektowych i zebranie uwag dotyczących dostosowania go do potrzeb mieszkańców.

Jedno ze spotkań odbędzie się online. Z odpowiednim wyprzedzeniem udostępniony zostanie link umożliwiający wzięcie udziału w spotkaniu. Drugie spotkanie odbędzie się w formule stacjonarnej. Z odpowiednim wyprzedzeniem zostaną podane szczegóły z nim związane. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, liczba uczestników będzie ograniczona.

Przewidziane są telefoniczne dyżury eksperckie w dwóch terminach.

Informacje o inwestycji oraz o konsultacjach pojawią się na stronach www.tramwajdomistrzejowic.pl, www.zdmk.krakow.pl, www.razemwdialogu.pl oraz www.inwestycje.krakow.pl.

Dodatkowo do dyspozycji mieszkańców od drugiej połowy czerwca jest infolinia, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00, pod nr tel. 722 22 88 00.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony Mistrzejowice