Centrum Szkła i Ceramiki - magiczny świat szkła

Na prawym brzegu Wisły, przy ulicy Lipowej 3, od 2014 roku istnieje Centrum Szkła i Ceramiki – jedyne miejsce na Zabłociu, gdzie tradycje związane z przedwojenną działalnością są wciąż kontynuowane. Już w latach 30. funkcjonowała tu Krakowska Huta Szkła. Dziś jest to jedyne miejsce w Krakowie, gdzie „na żywo” można podziwiać pracę hutników-szklarzy i proces powstawania szklanych przedmiotów.

Centrum Szkła i Ceramiki, należące do Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, to placówka pełniąca funkcje naukowe, kulturalne i edukacyjne w zakresie szkła i ceramiki. Składa się na nią galeria szkła i ceramiki współczesnej Galeria Lipowa 3 (na parterze budynku od strony ulicy Lipowej), stała wystawa prezentująca historię i technologię szklarstwa (na I piętrze), pokazy ręcznego formowania szkła (w hali produkcyjnej) oraz centrum dydaktyczne, prowadzące zajęcia dla studentów. Produkowane są tu również materiały do konserwacji zabytków, przede wszystkim cement romański, wykorzystywany do renowacji architektury z przełomu XIX i XX w. Same budynki pochodzą z różnych okresów - historia najstarszego z nich, w którym obecnie mieści się galeria, sięga początku lat 20. XX wieku.

POKAZY RĘCZNEGO FORMOWANIA SZKŁA

Największą atrakcję Lipowej 3 stanowi pokaz ręcznego formowania szkła, który odbywa się w hali produkcyjnej obok galerii. Na oczach widzów hutnicy formują wazoniki, przyciski, kwiaty i zwierzęta. Chętni spróbowania, jak ciężko opanować szklaną materię, mogą samodzielnie wydmuchać bańkę szklaną. Pokazy odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17 oraz w soboty od 10-14 i są dostępne zarówno dla zwiedzających indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Centrum oferuje także możliwość organizacji warsztatów szklarskich i ceramicznych – dla dzieci i dorosłych.

WYSTAWA „SZKŁO W KRAKOWIE. PRZEMYSŁ I SZTUKA”

Udział w pokazach ręcznego formowania szkła połączony jest ze zwiedzaniem stałej ekspozycji „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998”. Prezentowane są tu kolekcje tradycyjnych narzędzi szklarskich, zabytkowych szkieł z XIX i początku XX wieku oraz kolekcję „szkieł krakowskich”, powstałych w Instytucie w latach 1969-1998. Zwiedzający mogą tutaj, poza historią i technologią wytwarzania szkła, poznać również historię huty przy Lipowej 3, jej właścicieli i pracowników. Całość wystawy - oryginalne eksponaty, liczne fotografie i archiwalia uzupełniają multimedia. Jest to jedyna tego typu ekspozycja w Krakowie, która w tak szczegółowy sposób ukazuje historię zakładu przemysłowego i produktu w nim wytwarzanego.

GALERIA LIPOWA 3

W Galerii Lipowa 3 odbywają się cykliczne wystawy współczesnych artystów szkła i ceramiki. Od 9 czerwca do 6 sierpnia zaprezentowane zostaną tu prace młodej ceramiczki pochodzącej z Doniecka, a obecnie mieszkającej we Wrocławiu – Janiny Myronovej. Obok galerii mieści się również sklep, gdzie można zakupić zarówno wyroby produkowane obecnie na Lipowej, jak i prace artystów z całej Polski.