Czas wielkich zmian w Muzeum Historycznym: zmiana nazwy i powstanie Muzeum Nowej Huty

Muzeum PRL-u od 1 marca przestaje istnieć fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 1 marca Muzeum Historyczne Miasta Krakowa będzie się posługiwało nową, skróconą nazwą – Muzeum Krakowa. To nie jedyna zmiana. Tego samego dnia oficjalnie Muzeum PRL-u połączy się z oddziałem Dzieje Nowej Huty i razem utworzą Muzeum Nowej Huty.

1 marca 2019 roku będzie ważną datą dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Tego dnia w życie wchodzi nowy statut, zgodnie z którym MHK stanie się Muzeum Krakowa. Oficjalna nazwa będzie już figurować jedynie w oficjalnych dokumentach instytucji.

Kierunek: Nowa Huta

Tego samego dnia oficjalnie zacznie działać również Muzeum Nowej Huty, które powstanie z połączenia Muzeum PRL-u i oddziału MHK Dzieje Nowej Huty. Do tej pory pierwsza z wymienionych instytucji była współprowadzona przez miasto i ministerstwo kultury.

O połączeniu obu placówek zadecydowali krakowscy radni. – To będzie kontynuacja i rozszerzenie dotychczasowej działalności placówki i naszego oddziału Dzieje Nowej Huty. Obecny oddział dysponuje niewielką przestrzenią, już dziś ledwie starczającą na jego działania. Połączenie i zrobienie silnego oddziału dla tej części Krakowa na pewno jest ruchem w dobrą stronę – przekonywał jakiś czas temu Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy MHK.

Ekspozycja podziemna

Jesienią 2016 roku poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt architektoniczno-budowalny Muzeum PRL-u. Wygrała go firma MAE Multimedia Art & Education. Teraz kino Światowid ma się zmienić nie do poznania i stać się jednym z ważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Nowej Huty.

Stała ekspozycja będzie zaaranżowana w podziemiach i zostanie podzielona na poszczególne wątki takie jak m.in. zdrowie, handel, edukacja czy czas wolny. Nowohucianie będą też mogli spojrzeć na swoją dzielnicę „z góry” – dach Światowida ma zostać przystosowany do letnich pokazów filmowych i na potrzeby kawiarni. W planach jest również powstanie biblioteki i czytelni.

Budynek czeka również nadbudowa. Jednak jak zapewniają architekci, dotychczasowa elewacja będzie odpowiednio wyeksponowana. – Nadbudowa będzie „delikatna” i miała ażurowy kolor. Fasadę natomiast przywrócimy do stanu pierwotnego. Dzięki temu zyska dawny blask – mówił podczas spotkania „Jakie Muzeum Nowej Huty?” zorganizowanego w lipcu 2018 Kacper Ludwiczak z firmy MAE.

Darmowe zwiedzanie

W związku ze zmianami od 1 do 3 marca odbędzie się darmowe zwiedzanie wystaw. Jak informuje MHK, wszystkie ekspozycje można zwiedzać indywidualnie, bez rezerwacji.

W siedzibie Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid na os. Centrum E 1 na odwiedzających czekają wystawy „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, „Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988” i „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie" - to ostatnia okazja do obejrzenia tej ekspozycji).

Na os. Słonecznym 16 można zobaczyć ekspozycję „Osiedleni. Teatralne” - wystawa czynna do 24 marca), a w schronie pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37 „Stan zagrożenia” (wernisaż 28 lutego).

Zaplanowano także specjalne oprowadzania po wystawie „Osiedleni. Teatralne” będzie można zwiedzić z przewodnikiem 1, 2 i 3 marca o godz. 15, ekspozycję „Huta stanęła” w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 12, natomiast wystawy „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” i „Stan zagrożenia” (częścią oprowadzanie będzie spacer po Nowej Hucie pomiędzy lokalizacjami) 1 marca o godz. 13, a 2 i 3 marca o godz. 11 i 13 (początek w Światowidzie).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta