W sercu parku krajobrazowego powstaną korty tenisowe? Miasto nie widzi przeciwwskazań

Biuro Planowania Przestrzennego udostępniło właśnie projekt planu zagospodarowania przestrzennego „Bodzów – rejon ul. Widłakowej”, znajdującego się w samym środku Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Zakłada on m. in. budowę na terenie dawnego kamieniołomu Bodzów infrastruktury sportowej.

Projekt planistów wzbudza kontrowersje, albowiem wspomniana działka położona jest między dwoma pasami zieleni. Urzędnicy wyrazili zgodę na lokalizację w tym miejscu basenu, kawiarni i budynków gospodarczych. Co więcej, projekt przewiduje, że w okresie zimowym korty będą mogły być przykryte za pomocą „namiotów i powłok pneumatycznych (…)”, co w praktyce oznacza otoczenie ich mało estetycznymi „dmuchańcami”. Pozostała część działki została przeznaczona pod zabudowę usługową i mieszkaniową wielorodzinną, można tam będzie postawić  bloki o maksymalnej wysokości do 9 metrów.

Plan miejscowy dla tego rejonu określa te tereny mianem posiadających „cenne walory przyrodnicze i krajobrazowe”. Po petycji mieszkańców została przyjęta uchwała kierunkowa, wzywająca Radę Miasta do ustanowienia terenu kamieniołomu Bodzów użytkiem ekologicznym.

Wcześniejsze kontrowersje

To nie pierwszy raz, kiedy o terenie kamieniołomu zrobiło się głośno. Przypomnijmy, w ubiegłym roku Gazeta Wyborcza poinformowała, że właściciel spółki Wapienniki i Kamieniołomy Pychowickie zrównał z ziemią jeden z pagórków, co zdaniem mieszkańców było złamaniem ustawy o ochronie środowiska. Wówczas przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie dopatrzyli się uchybień. – Spisano notatkę służbową, teren jest przeobrażony i trudno było jednoznacznie zakwalifikować działania właściciela jako naruszenie prawa. Właściciel został pouczony, że wszelkie działania muszą mieścić się w ramach obowiązujących przepisów – powiedział Piotr Wawrzyk z RDOŚ.

Umieszczenie projektu MPZP na stronach urzędu to tak zwane pierwsze wyłożenie do publicznego wglądu, jest więc jeszcze czas na zmiany. Do 2 sierpnia mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi do projektu, a 19 wziąć udział w dyskusji z planistami, która odbędzie się w Urzędzie Miasta.