Dyrektor Muzeum Krakowa w zarządzie prestiżowej organizacji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, został wybrany do zarządu najważniejszej organizacji muzeów miejskich na świecie.

Chodzi o CAMOC (The International Committee for the Collections and Activities of Museums of Cities), czyli organizację wchodzącą w skład Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, instytucji zrzeszającej wszystkie muzea na świecie. Kadencja Niezabitowskiego potrwa od 2019 do 2022 roku.

Prestiżowe wyróznienie

– Jest to znaczące wydarzenie, tym bardziej, że w skład tego międzynarodowego zarządu wchodzą wybitne postacie światowego muzealnictwa. Decyzja ta świadczy o tym, że Kraków utrwala pozycję jednego ze światowych liderów skupiających się na debacie oraz opiece nad dziedzictwem kulturalnym miasta – czytamy w komunikacie Muzeum Krakowa.

Muzeum Krakowa od wielu lat jest członkiem Komitetu. Dyrektor Michał Niezabitowski pełnił już funkcje członka zarządu w latach w latach 2010–2013.

Światowa konferencja już za rok

W kwietniu tego roku decyzją Członków Zarządu Komitetu CAMOC Kraków został wybrany na miejsce kolejnej dorocznej, światowej konferencji muzeów miejskich w 2020 r., którą zorganizuje właśnie wspomniane muzeum.

Konferencja potrwa od 7 do 10 czerwca i będzie poświęcona odpowiedzialności społecznej muzeów miejskich.

Oprócz Niezabitowskiego, w zarządzie zasiądą również m.in. Catherine Cole – Sekretarz Generalna Kanadyjskiego Stowarzyszenia Muzeów, Christian Nana Tchuisseu – dyrektor Museum of Blackitude w Kamerunie, Patricia Brignole – niezależna konsultantka muzealna z Argentyny, Jenny Chiu – japońska muzeolożka, Joana Sousa Monteiro – dyrektor Muzeum Miejskiego w Lizbonie czy Sarah Henry – wicedyrektor i kurator Muzeum Miasta w Nowym Jorku.

comments powered by Disqus