Gdzie w Krakowie jest najbezpieczniej? Przoduje Nowa Huta i Grzegórzki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na terenie miasta w 2016 roku doszło do ponad 11,7 tysiący najcięższych przestępstw. Najwięcej dotyczyło kradzieży cudzej rzeczy oraz spraw związanych z narkotykami. Sprawdziliśmy, na terenie których komisariatów jest najspokojniej, a które dzielnice są skażone przestępczym półświatkiem.

Podsumowanie 2015 roku przyniosło optymistyczne informacje. Zdaniem policjantów, w całym województwie zanotowano spadek przestępczości. –  W Małopolsce odnotowaliśmy prawie 5,5 tys. przestępstw mniej niż w poprzednim roku, a przypominamy, że rok 2014 był lepszy od 2013 – mówił Mariusz Ciarka, ówczesny rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

–   Wyraźny spadek przestępczości zaznacza się w obszarze przestępstw kryminalnych – o 18% mniej w porównaniu do roku 2014. Szczególnie zaznacza się to w kategoriach takich jak rozboje, bójki czy uszkodzenia ciała, ale także kradzieże z włamaniem, kradzieże i zniszczenia mienia – dodał.

Globalnych statystyk za 2016 rok jeszcze nie ma, ale dzięki pomocy biura prasowego małopolskiej policji, udało nam się dotrzeć do liczby przestępstw pogrupowanych na poszczególne komisariaty. Tradycyjnie już z największą liczbą zarejestrowanych przestępstw przoduje Komisariat Policji I (Stare Miasto) z ponad 3 tysiącami. Najwięcej z nich dotyczyło kradzieży, w drugiej kolejności narkotyków, w trzeciej - uszkodzenia rzeczy.

Najlepiej statystycznie przedstawia się KP2 teren Grzegórzek i KP8 czyli obszar Nowej Huty i Czyżyn. Doszło tam do nieco ponad tysiąca przestępstw, w tym głównie kradzieży cudzej rzeczy i kradzieży z włamaniem. W dzielnicy II policjanci zanotowali 880 przestępstw. Niektóre dane są niepełne, ponieważ zostały przejęte od komisariatów policji przez wydziały Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, dlatego prezentujemy dane, którymi dysponujemy.

Zajmijmy się teraz najpoważniejszymi przestępstwami. W sumie policjanci ujawnili 30 gwałtów. Najwięcej na terenie Starego Miasta, bo siedem. W terenie KP3 (Prądnik Biały i Prądnik Czerwony) – sześć tego typu przestępstw. A pięć odnotowali policjanci z KP5 (Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze).

 

Bójki i pobicia wiążą się niejako z uszczerbkiem na zdrowiu, dlatego połączyliśmy te dwa odrębne, według kodeksu karnego, przestępstwa. W sumie doszło do 348 takich przestępstw, z czego najwięcej na terenie KP1 – 87. Na drugim miejscu znalazł się KP5 – 48. A na trzecim KP7 (Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie) – 44. Najmniej pobić, bójek i uszczerbków na zdrowiu zanotowali policjanci z KP2 – 24 oraz z KP VI (Swoszowice, Podgórze Duchackie i Bieżanów-Prokocim) – 30.

Kradzieże oraz włamanie z kradzieżą to prawdziwa plaga w Krakowie. 2016 rok zakończył się z ponad 6,6 tys. takich przestępstw. Do największej liczby doszło na terenie KP1, bo do blisko 2 tysięcy. Do około 800 takich zdarzeń doszło na terenie Podgórza, Dębnik oraz Łagiewnik-Borka Fałęckiego (KP5). KP8 to 560 tego typu przestępstw, co stawia Nową Hutę i Czyżyny na końcu stawki wraz z KP2 oraz KP7.

Skoro jesteśmy przy kradzieżach, to warto też zaznaczyć te dotyczące samochodów. W całym mieście zniknęło w 2016 roku 299 aut. Najwięcej (34) z terenu KP7. Na drugim miejscu ex aequo KP3 i KP5 – po 25 wozów. Obszarami, na których złodzieje najmniej chętnie działali, są KP2, KP1 oraz KP4.

Rozbicie biznesu narkotykowego jest jednym z priorytetów krakowskich i małopolskich policjantów. Nie ma tygodnia, aby biuro prasowe nie informowało o zatrzymaniu drobnego dilera bądź profesjonalnego handlarza z własną, profesjonalną uprawą. W całym 2016 roku wykryto blisko 2,6 tys. przestępstw tego typu.

Najwięcej w Starym Mieście – 719. Dilerzy mocno działają także na terenie KP7 – 342 przestępstwa oraz na terenie KP5 – 340. Najspokojniej pod tym względem jest znów w Nowej Hucie i Czyżynach oraz na Grzegórzkach.

Blisko pół tysiąca przestępstw było prowadzone przez wydziały Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Znalazły się tu m.in. dwa zabójstwa, sześć gwałtów, 19 bójek i pobić, blisko 220 kradzieży z włamaniem i kradzieży cudzej rzeczy, 157 spraw dotyczących kradzieży samochodu i 143 przestępstw narkotykowych.

Jak tłumaczy nam Dariusz Łach z biura prasowego małopolskiej policji, odpowiednie wydziały przejmują sprawy, gdy te są najpoważniejsze. – Chodzi tu np. o większe sumy pieniędzy lub wartość skradzionych rzeczy. Tak samo jest z zabójstwami czy brutalnymi gwałtami – dodaje przedstawiciel małopolskiej policji.

Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Krowodrza? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/krowodrza
comments powered by Disqus