Już w ten weekend Parada Smoków, pochód z Lajkonikiem i potańcówka na Rynku Głównym

W ten weekend Parada Smoków i rozpoczęcie kongresu OWHC fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W niedzielę w Krakowie rozpocznie się Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. Tego dnia na Rynku Głównym szykuje się prawdziwe święto.

– Delegaci spotykają się cyklicznie co dwa lata zazwyczaj w listopadzie. My zabiegaliśmy o termin czerwcowy. Poprzez bogaty kalendarz wydarzeń artystycznych chcemy zaprezentować naszym gościom miasto żyjące. A cały program jest otwarty dla wszystkich mieszkańców – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, która pełni czasowe zastępstwo na stanowisku dyrektora wydziału kultury urzędu miasta.

Chociaż oficjalne otwarcie kongresu odbędzie się 2 czerwca, już w piątek (31 maja) 120-lecie istnienia będzie świętować Muzeum Krakowa. Z tej okazji instytucja zaprasza na wydarzenie Krakowianie w Barbakanie, które rozpocznie się o godzinie 18.00.

Po prostu smoki

1 czerwca miastem zawładną natomiast smoki. O 22.00 rozpocznie się Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. U podnóża Wawelu pojawi się 15 pływających i latających stworów, które będą miały do 25 m długości i 15 m wysokości. Jak co roku, będą im towarzyszyć sztuczne ognie, laserowe światło czy wodne kurtyny. W ramach wydarzenia – w sobotę i niedzielę – na Bulwarach Wiślanych przy Smoczej Jamie odbędzie się również Smoczy Piknik Rodzinny.

2 czerwca ulicami miasta przejdzie natomiast 19. Wielka Parada Smoków. Tym razem motyw przewodni to „W 40 smoków dookoła świata”.

Pochód tradycji

Tego samego dnia, kilka godzin później, na Rynku Głównym ma nastąpić oficjalne otwarcie Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. O 18.00 spod Barbakanu wyruszy Pochód Tradycji i Miast Członkowskich OWHC prowadzony przez Lajkonika. Wraz z nim podążać będą przygrywające mu groteskowe Mlaskoty, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” oraz roztańczeni mieszkańcy dworu, w których wcielą się tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” czy Bractwo Kurkowe.

Pół godziny później hejnalista da sygnał do oficjalnego rozpoczęcia kongresu. Później nastąpi krótka prezentacja miast członkowskich OWHC, a Rynek Główny ubarwi swoją muzyką orkiestra Sinfonietta Cracovia.

Prawdziwy etno show

To jednak nie koniec. Około godziny 19.30 na scenie przy kościele św. Wojciecha zaplanowano muzyczne koncert „W stronę źródeł”. Program przygotowany przez Jana Słowińskiego, dyrektora artystycznego festiwalu EtnoKraków, składa się z dwóch części, nawiązujących do tradycji polskiej i środkowoeuropejskiej sceny etno i world music.

W towarzystwie Sinfonietty Cracovii pod batutą Alexandra Humali wystąpią Kapela Maliszów, polsko-ukraińska formacja Babooshki, Joanna Słowińska z zespołem i grupa Muzsikas z Hangą Kacso.

Po wszystkim, o 21.00, mieszkańcy będą mogli już na dobre przenieść się do tego muzycznego świata. To właśnie o tej porze Rynek Główny zamieni się w ogromny parkiet i na dobre rozpocznie się potańcówka. O muzyczną oprawę zadbają Kapela ze Wsi Warszawa, Muzykanci i Dikanda.

Podczas trwania kongresu – od 3 do 5 czerwca w Ice Kraków – będą dostępne stoiska promocyjne miast OWHC. Wśród nich nie mogło zabraknąć naszego miasta. Mieszkańcy będą mogli spotkać się tu z krakowskimi hafciarkami, poczęstować się obwarzankiem, zobaczyć tradycyjne krakowskie szopkarstwo czy wziąć udział w warsztatach z zaplatania wianków. Oprócz tego każdy będzie mógł przymierzyć strój góralski lub krakowski i zrobić sobie zdjęcie z Lajkonikiem. Stoiska czynne w godzinach 10.00–18.00.

comments powered by Disqus