Kobiety czy mężczyźni? Kto płaci mniej za ubezpieczenie OC?

fot. Materiały partnera

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus? A która z tych grup płaci najwięcej za ubezpieczenie OC? Zobacz, jak kwestia różnic płci jest odbierana przez towarzystwa ubezpieczeniowe i czy znajduje to odzwierciedlenie w cenach ubezpieczenia aut.

Ile kosztuje OC dla kobiet, a ile dla mężczyzn?

Rozważając różnice między płciami w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych, warto zwrócić uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 1 marca 2011 r. w sprawie C-236/09 Test–Achats. Zgodnie z nim towarzystwa nie mają prawa uwzględniać płci przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczenia OC i traktować jej jako samodzielnego czynnika rankingowego.

Czy ubezpieczyciele faktycznie stosują się do tych zaleceń? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przy wyliczaniu składek ubezpieczenia OC branych jest pod uwagę wiele czynników. Co ciekawe w tegorocznym Raporcie Rocznym Punkty rekordowo niski wynik należał do mężczyzny (140 zł), natomiast najdroższe OC kupiła kierowczyni z Polic (6331 zł).

Skąd wyższa cena ubezpieczenia samochodu dla kobiet?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE zabrania uwzględniania płci jako czynnika rankingowego przy wyliczaniu wysokości składki OC. Wyższe ceny ubezpieczeń aut kobiet mogłyby być motywowane wyższą szkodliwością kierowczyń. Czy tak jest w rzeczywistości? Na pierwszy rzut oka statystyki policyjne zdają się temu przeczyć.

Raport Komendy Głównej Policji z 2021 roku wskazuje, że sprawcami wypadków są częściej mężczyźni niż kobiety. Na 20 623 wypadki drogowe, jakie miały miejsce w tym okresie z winy kierowcy, aż 73,6% spowodowali panowie siedzący za kółkiem. Kobiety odpowiadały zaledwie za 22,6% z tych zdarzeń.**

Powyższe statystyki dość jasno wskazują na to, że w tym przypadku szkodliwość nie powinna mieć wpływu na cenę ubezpieczenia OC. Co to może oznaczać? Chociażby to, że istnieją zdarzenia drogowe, które niekoniecznie bywają raportowane policji, za to ubezpieczycielowi już tak. Należą do nich głównie drobne szkody – np. stłuczki parkingowe czy drogowe.  To właśnie one mogą wpływać na wyższą stawkę.

Czy faktycznie kobiety płacą więcej?

Warto pamiętać, że podczas wyliczania kosztów OC branych jest znacznie więcej czynników, niż moglibyśmy się spodziewać. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko wiek kierowcy, ale i stan cywilny, dotychczasowe doświadczenie za kółkiem, a także od zeszłego roku historię mandatów. Jeśli więc któryś z tych aspektów wpływa na Twoją niekorzyść – zapłacisz prawdopodobnie więcej za OC.

Dodatkowo należy pamiętać, że miejsce zamieszkania oraz sam pojazd mają wręcz kluczowe znaczenie dla wysokości naszej składki. Mieszkańcom Warszawy, Gdańska, Wrocławia, ale i Krakowa przyjdzie zapłacić więcej niż np. kierowcom z Opola czy Rzeszowa. Eksperci Punkty wskazują także na rodzaj silnika w pojeździe – jeżeli jeździsz hybrydą, zapłacisz znacznie więcej, niż właściciel czy właścicielka pojazdu w pełni elektrycznego.

Jak kupić tańsze OC za samochód?

Znalezienie korzystnej oferty nie powinno zatem stanowić problemu, zwłaszcza jeśli poszukasz go w porównywarce online np. Punkta. Takie narzędzia pozwalają zestawić ze sobą oferty od nawet kilkunastu towarzystw działających na rynku. W efekcie możesz wyraźnie zobaczyć różnice między nimi i kupić najbardziej opłacalne ubezpieczenie samochodu.