Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. Będziemy się chwalić, ale i uczyć od innych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W najbliższą niedzielę w Krakowie rozpocznie się 15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. Do naszego miasta zawita ponad 400 delegatów z pięciu kontynentów.

Wydarzenie pod hasłem „Dziedzictwo i turystyka” potrwa od 2 do 5 czerwca. W programie znalazły się sesje plenarne, posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego OWHC, warsztaty dla prezydentów miast z całego świata oraz wybory miasta-gospodarza kolejnego kongresu oraz członków Rady Dyrektorów. Kongres po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Chcemy, aby ten Kongres i wartości przez niego reprezentowane „rozlały się na miasto” i różne instytucje. Jesteśmy miastem, które ściąga do siebie turystów. W ubiegłym roku było to 13,5 mln osób, z czego 3,5 mln stanowili goście zza granicy. To istotne, bo sławią Kraków poza granicami. Wszyscy zostawili u nas prawie 0,5 mld zł, a to liczący się procent przychodu miasta. Z turystyki żyje część mieszkańców. I podsumowaniem tej całej działalności jest właśnie Kongres – mówi prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Wymiar globalny

Decyzję, że to stolica Małopolski będzie gospodarzem OWHC, podjęto podczas Kongresu w Korei Południowej w 2017 roku. Wówczas konkurentami naszego miasta były hiszpańska Granada i rosyjski Kazań.

W trakcie 15. Kongresu delegaci będą dyskutować przede wszystkim o doświadczeniach miast historycznych, a podczas debat wymienią się doświadczeniami dotyczącymi mądrego wykorzystywania zasobów dziedzictwa oraz zarządzania miejscami światowego dziedzictwa.

– Dziedzictwo i turystyka to temat dotykający wszystkich miast historycznych, zwłaszcza wpisanych na listę UNESCO. Debata, która odbędzie się w Krakowie, będzie miała nie tylko lokalny, ale i globalny charakter. Będziemy nie tylko chwalić i pokazywać to, co mamy najlepszego, ale możemy też zapytać i uczyć się od innych – podkreśla prof. Jacek Purchla.

W tym roku w programie znalazło się również Young Professionals Forum, które potrwa od 1 do 6 czerwca. To tygodniowy program edukacyjny przygotowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury dla młodych ekspertów z 15 krajów.

Na rozpoczęcie: korowód z Lajkonikiem

Uroczyste rozpoczęcie Kongresu OWHC nastąpi 2 czerwca o 18.00. Wtedy spod Barbakanu wyruszy Pochód Tradycji i Miast Członkowskich OWHC. Korowód poprowadzi symbol Krakowa, czyli postać Lajkonika. W korowodzie weźmie również udział grupa prawie 300 wolontariuszy.

– To Ambasadorzy Miast Światowego Dziedzictwa przygotowani do reprezentowania miast członkowskich. Każdy z wolontariuszy wylosował inne miasto, uczył się o nim. Co więcej – każdy otrzyma szczególną mapkę, która będzie przewodnikiem po kongresie i miejscach związanych z dziedzictwem kulturowym – opowiada Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Gdy po 18.30 pochód zniknie za rogiem ul. Siennej, hejnalista da sygnał do oficjalnego rozpoczęcia kongresu. Około 19.30 rozpocznie się koncert „W stronę źródeł”, który będzie nawiązywał do tradycji polskiej i środkowoeuropejskiej sceny etno i world music. Zwieńczeniem wieczoru będzie impreza taneczna z udziałem zespołów polskiej sceny etno, która rozpocznie się o 21.00. Wśród wykonawców – Kapela ze Wsi Warszawa.

Drzewo na pamiątkę

Pamiątką po kongresie będzie również platan klonolistny, który zostanie posadzony wzdłuż ul. Monte Cassino, przebiegającej obok Ice Kraków. To właśnie w tym miejscu przebiega Aleja Kongresowa – każdy odbywający się kongres upamiętnia sadzone tutaj drzewo.

– Platan OWHC będzie rósł naprzeciwko drzewa UNESCO. Niech te wszystkie kongresy wrastają w nasze miasto i przynoszą rozwój – przyznaje Piaskowski.

Wspomniane drzewo zostało zasadzone dwa lata temu, podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej informacji na temat wydarzenia i program wydarzeń na stronie www.krakow.pl.

comments powered by Disqus