Park Kulturowy Nowa Huta coraz bliżej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teren Nowej Huty ma zostać niebawem objęty parkiem kulturowym. Po konsultacjach z mieszkańcami i pozytywnym zaopiniowaniu przez małopolskiego konserwatora zabytków projekt ma być uchwalony przez radę miasta przed końcem bieżącego roku.

– Park Kulturowy z prawnego punktu widzenia jest formą ochrony zabytków. Dla samorządu jest to niezwykle skuteczne narzędzie do porządkowania przestrzeni publicznej i poprawienia jakości estetyki tejże przestrzeni – tłumaczy w rozmowie z LoveKraków.pl Tomasz Przybyło z Wydziału Kultury i Dziedzictwa w krakowskim magistracie.

Kto zyska, kto straci?

– Każdy mieszkaniec chciałby mieć wokół siebie przyjazne otoczenie. Poprzez działania porządkujące możemy spowodować, że jakość życia może się znacząco poprawić. Podkreślam, nie mamy w zamierzeniu likwidowania wszystkich reklam, to nie jest naszym celem. Każdy przedsiębiorca ma prawo do tego, aby swoją działalność promować i o niej informować. Chcemy, aby zasady były jednakowe dla wszystkich, żeby ilość szyldów nie była nadmierna i żeby nie dochodziło do zawłaszczania wspólnej przestrzeni publicznej przez niektóre podmioty gospodarcze – kontynuuje Tomasz Przybyło.

Podobnego zdania jest Jarosław Klaś z Pracowni Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida. – Projekt w swoich zapisach jest zgodny z obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ale pozwala na zdecydowanie bardziej precyzyjne regulacje i ich egzekwowanie. Co to oznacza dla mieszkańców? Na przykład ograniczenia w zakresie reklam emitujących światło i dźwięk czy bardziej skuteczną ochronę unikatowej architektury – mówi.

Jaki teren zostanie objęty parkiem kulturowym?

Projekt zakłada objęcie rejonu „starej” Nowej Huty oraz część dawnej wsi Krzesławice, jak również teren klasztoru w Mogile.

Tomasz Przybyło wyjaśnia, że nie należy traktować utworzenia parku kulturowego z wprowadzeniem kar czy restrykcji. Park Kulturowy Nowa Huta – zdaniem Przybyło – stanowić będzie przede wszystkim olbrzymie zobowiązanie dla władz miasta i służb miejskich, aby odpowiednio zadbać o ten rejon.

Jarosław Klaś zwraca uwagę na stagnację, w jakiej przez lata pogrążona była Nowa Huta. Utworzenie parku kulturowego może stać się impulsem rozwojowym, który pozwoli skonkretyzować działania, a także dowartościuje przestrzeń Nowej Huty.

Park kulturowy na obchody 70-lecia Nowej Huty

Urzędnicy chcą, aby rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie parku kulturowego jeszcze w tym roku, kiedy Nowa Huta obchodzi 70-lecie istnienia.

– Chcielibyśmy przedstawić ten projekt na sesji Rady Miasta Krakowa 20 listopada – kończy Tomasz Przybyło.

Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa w lipcu 2019 roku na terenie naszego kraju istniało 38 parków kulturowych. Na liście znajdują się między innymi: Stare Miasto w Krakowie, Stare Miasto we Wrocławiu, ulica Piotrkowska w Łodzi czy zakopiańskie Krupówki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Nowa Huta? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/nowa-huta/
comments powered by Disqus