Powraca letnie kino w MOCAK-u. Tym razem na ekranie filmy poświęcone polityce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest problematyce ukazanej na ekspozycji „Polityka w sztuce”.

W każdy piątek, od 1 lipca do 26 sierpnia, w podcieniach MOCAK-u prezentowane będą filmy ilustrujące mechanizmy społeczno-polityczne, pobudzające społeczeństwo do dyskusji i kształtujące spojrzenie na świat. Na miłośników kina czekają nie tylko dramaty historyczne, ale także bezkompromisowe satyry czy political fiction.

– Dzieła prezentowane w ramach tegorocznego kina letniego składają się na szeroką prezentację strategii twórczych podejmowanych przez uznanych współczesnych reżyserów wobec polityki jako zjawiska kulturowego. Wszystkie udowadniają, że nawet jeśli nie zawsze jesteśmy tego świadomi, polityka ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie – informuje MOCAK.

Harmonogram letniego kina

Filmowy cykl w MOCAK-u zainauguruje francusko-włoski film „Oni”, którego pokaz odbędzie się 1 lipca o godz. 21:00. Reżyser Paolo Sorrentino przedstawił na ekranie biografię byłego premiera Włoch, Silvia Berlusconiego – milionera i potentata medialnego – opowiadając o zepsuciu moralnym, pieniądzach i władzy.

W kolejny piątek widzowie będą mogli obejrzeć film „Aida”. Reżyserka Jasmila Žbanic podjęła temat wojny w byłej Jugosławii, a dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

15 lipca zostanie zaprezentowany film „Oficer i szpieg” reż. Romana Polańskiego. To epicki thriller na podstawie powieści Roberta Harrisa, opowiadający historię francuskiego oficera, Alfreda Dreyfusa, skazanego na dożywocie i zesłanego na wygnanie za zdradę swojej ojczyzny. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane.

22 lipca odbędzie się pokaz filmu „Nowy porządek”. To mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Tytułowy nowy prządek rozpoczyna się, gdy biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos.

W ostatni piątek lipca widzowie będą mogli zobaczyć na ekranie osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ivana Ostrochovskiego pt. „Słudzy”. Opowiada on o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu.

Seanse w każdy piątek o godz. 21:00. Wstęp kosztuje 10 zł. Bilety do nabycia w kasie Muzeum przed seansem oraz w sklepie internetowym MOCAK Bookstore. Szczegółowy program na całe wakacje można znaleźć tutaj

comments powered by Disqus