Powrót do źródeł. Uroczyste otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale

Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Otwarciem Galerii Sztuki Starożytnej wracamy do źródeł – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 14 maja została uroczyście otwarta stała wystawa w wyremontowanym Arsenale Czartoryskich.

Widzowie od 7 maja mogą odwiedzać Galerię Sztuki Starożytnej, która została otwarta po długiej przerwie. Pierwotnie jej otwarcie było planowane na koniec kwietnia 2021 roku.

W nowo zaaranżowanej przestrzeni jest prezentowanych 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Italii. Najstarsze eksponaty pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

Muzeum wraca do źródeł

Wystawa została udostępniona widzom wcześniej, ale uroczyste otwarcie nastąpiło w piątek, 14 maja.

– Galeria nieprzypadkowo nosi taki tytuł, ponieważ jako muzeum powracamy do źródeł. Otwarcie galerii to dla nas  symboliczny początek otwarcia pięciu stałych wystaw w naszym muzeum. Ekspozycja to wyjątkowy przykład pasji kolekcjonerskich rodzin Czartoryskich i Potockich. To tez uczta inscenizacyjna, dzięki której można zobaczyć jak eksponowane są te niezwykłe zabytki. Chcemy pokazać, że bez tych źródeł nie bylibyśmy tym kim teraz. Starożytność to epoka, która nas ukształtowała – powiedział dyrektor MNK, Andrzej Szczerski.

Starożytność. Epoka, która łączyła

Główna część ekspozycji to zbiory z kolekcji Władysława Czartoryskiego. Jej uzupełnieniem jest zbiór obiektów Artura Potockiego zakupiony przez MNK w ubiegłym roku.

– Gdy podróżowałam po Grecji i Italii, chciałam znaleźć przestrzenie, gdzie starożytność była ukryta. Miejsc, w których mogłam w osobisty sposób szukać mojego antyku. Udało mi się dotrzeć do miejsc, pamiętanych tylko przez nielicznych mieszkańców, w tym małych wiejskich muzeów. Odkrywałam tam ślady ludzi, przedmiotów, które są prezentowane w naszym muzeum. Dla mnie ważne było to, by dotrzeć do przesłania kryjącego się za przedmiotami, wykonanymi przez człowieka. W każdym z tych miejsc kultury się nakładały, żyły w symbiozie, ponieważ starożytność akceptowała siebie nawzajem. Wojny istniały, ale było o materię i przedmioty. Ale ludzie akceptowali się, a w miastach portowych wiele religii i filozofii funkcjonowało razem. Starożytność łączy, nie dzieli. Galeria Sztuki Starożytnej łączy różne kultury i kolekcje krakowskie – mówiła kuratorka wystawy Dorota Gorzelany-Nowak.

Arsenał jest czynny w następujące dni: wtorek w godz. 10.00 – 18.00, środa – niedziela w godz. 10.00 – 17.00. Każdego dnia w godzinach 13.00 – 14.00 ma miejsce przerwa techniczna.

comments powered by Disqus