Weekend pełen atrakcji: Festiwal Pierogów, urodziny Smoka Wawelskiego i Noc Cracovia Sacra

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Festiwal Pierogów na Małym Rynku, koncerty na zamkowych dziedzińcach, urodziny Smoka Wawelskiego na Błoniach i Noc Cracovia Sacra. To tylko niektóre z propozycji na długi, sierpniowy weekend.

Wawel o zmierzchu

Trwa 15. edycja Letniego Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu”. Przez dwa sierpniowe weekendy na zamkowych dziedzińcach: arkadowym oraz Batorego odbywają się wyjątkowe koncerty.

– To wydarzenie, podczas którego historia spotyka się ze współczesnością i naturą. Zapada zmierzch, architektura zamku jest podświetlona, a dźwięk nie tylko słyszalny, ale i widzialny. On wędruje i muzyka nabiera innych znaczeń. Sama architektura zamku powoduje, że inaczej odbieramy detale i oddajemy się niepowtarzalnemu pięknu – zapowiada Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Pierwszy muzyczny weekend już za nami. Teraz czas na drugi! W piątek, 12 sierpnia, organizatorzy zapraszają na dziedziniec arkadowy, gdzie odbędzie się koncert symfoniczny „Klasycyzująco i romantycznie”.

W sobotę zaś na dziedzińcu Batorego wystąpi duet: Ewa Jabłczyńska&Dariusz Kupiński. Na zakończenie, 14 sierpnia, znów przeniesiemy się na dziedziniec arkadowy, by posłuchać koncertu symfonicznego, który poprowadzi dyrygent Paweł Przytocki.

Pyszności na Małym Rynku

Mały Rynek znów wypełnił się zapachem i smakiem najróżniejszych pierogów. A to wszystko za sprawą XX Festiwalu Pierogów, który potrwa do 15 sierpnia. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie konkursów.

Za najlepsze pierogi ruskie zwycięzcy otrzymają statuetkę św. Jacka. Druga statuetka – króla Kazimierza Wielkiego – trafi w ręce tych, którzy zrobią najlepsze pierogi. Na smakoszy czeka 12 wystawców – pierogarni i restauracji, serwujących swoje popisowe dania w najróżniejszej postaci.

Urodziny Smoka Wawelskiego

W niedzielę na krakowskich Błoniach odbędzie się urodzinowy piknik, którego gospodarzem będzie Smok Wawelski. W programie harce i zabawy z drużyną wojów, koncerty, wczesnośredniowieczna osada i smoczy korowód.

Na Błoniach pojawi się około 20 namiotów, w których będzie można spotkać rzemieślników, wojów czy muzykantów – oczywiście w strojach z epoki. Pojawi się również bohaterka wakacyjnej kampanii Krakowa, czyli owieczka Janina.

Skoro mowa o urodzinach, nie zabraknie gromkiego „Sto lat!” oraz tortu . Od czasu do czasu uczestnikom przygrywać będzie folkowa kapela „Daj Ognia”, a wieczorem wystąpi zespół „Percival”. Dla najmłodszych przygotowano m.in. przedstawienie „Prawdziwa historia Smoka Wawelskiego”, smoczy korowód, konkursy i zabawy oraz smocze smakołyki.

Targi Sztuki Ludowej

W Krakowie zagościły Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, których celem jest zaprezentowanie bogactwa kultury ludowej i promocję szeroko pojętego folkloru.

Od 6 do 21 sierpnia na Rynku Głównym można spotkać twórców prezentujących takie dziedziny, jak krakowska koronka klockowa, koronka frywolitkowa i szydełkowa, zabawkarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, wycinanka łowicka. Pojawi się również ceramika użytkowa, biżuteria czy odzież.

W dodatku codziennie po godz. 15:00 na scenie targowej odbywają się koncerty tradycyjnej muzyki ludowej i folkowej oraz występy zespołów pieśni i tańca z całej niemal Europy. Szczegółowy program targów dostępny tutaj.

Filmowe bulwary

Centrum Młodzieży im. H. Jordana i Kino Paradox zapraszają na plenerowe pokazy filmowe, odbywające się na Bulwarze Kurlandzkim. Dziś zostanie zaprezentowany film „C’mon C’mon”. W sobotę zaś widzowie będą mogli obejrzeć „Moje wspaniałe życie”. Start o godz. 20:30. Miejsce: PrzyStań na plaży.

Weekend w Kamienicy Szołayskich

Muzeum Narodowe zaprasza na trzy dni pełne wrażeń w ramach cyklu „Równowaga”. Tym razem wydarzenia odbywają się na dziedzińcu Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasińskiego. W planie warsztaty, koncert oraz oprowadzania po wystawie.

Piątek – 12 sierpnia:
– Na zły nastrój – dobre meble – zajęcia z cyklu warsztatów dla dzieci (godz. 10.15)
– Utkać/wypleść/wybudować czyli o zdolności zwierząt do tworzenia zaskakujących form i faktur – warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda. Udział jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja (godz. 15.00 i 17.00)

Sobota – 13 sierpnia:
– Zajęcia ruchowo-relaksacyjne z nauczycielką jogi. Udział jest bezpłatny (godz. 10.00)
– Warsztaty batiku. Jasny punkt w ciemności – zajęcia malowania woskiem na tkaninie pod okiem artystki. Bilety w cenie 20 złotych można zakupić w kasie muzeum i przez Internet (godz. 11.30 )  
– Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni”. Koszt udziału zawiera się w cenie biletu na wystawę (godz. 14.00)
– Wykład Jak kolekcjonować sztukę? – udział jest bezpłatny (godz. 16.00)
– Koncert zespołu Wolka – udział jest bezpłatny (godz. 18.30)

Niedziela – 14 sierpnia
– Zajęcia z urban sketching (tworzenia szybkich szkiców w plenerze) – bilety w cenie 20 złotych można zakupić w kasie muzeum lub na stronie internetowej (godz. 11.00)

Festiwal filmów ekologicznych

W dniach 14–21 sierpnia na Bulwarach Wiślanych odbędzie się BNP Paribas Green Film Festival, czyli międzynarodowy festiwal filmów ekologicznych. To święto kina i ludzi, którym losy naszej planety nie są obojętne.

Festiwal to także warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne, wykłady i inne działania artystyczne ukierunkowane na doskonalenie kultury życia w zgodzie z „zielonymi” wartościami.

Prezentowane w tym roku dokumenty będą poruszać takie tematy jak: zmiany klimatu i misja ratowania planety, pułapki cywilizacyjnego wzrostu, problem znikającej wody, przyszłość żywienia czy wyczerpujące się zasoby. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Teatralno-muzyczny weekend w Łaźni Nowej

Trwa letni festiwal kulturalny Bulwar[t] Sztuki, w ramach którego przygotowano 90 różnych wydarzeń. W każdą niedzielę sierpnia ogród Łaźni Nowej wypełni muzyka. A to za sprawą cyklu koncertów o nazwie „Światło-czułe brzmienia”.

14 sierpnia o godz. 18:00 uczestnicy będą mogli posłuchać Orion Orient, czyli tanecznej elektroniki o bliskowschodnim brzmieniu. Z kolei 12 i 13 sierpnia w ramach Sceny Nocy Letniej zaprezentowany zostanie spektakl „Śnieg” Bartosza Szydłowskiego na podstawie powieści Orhana Pamuka. Start o godz. 18:00.

Noc Cracovia Sacra

14 i 15 sierpnia krakowianie oraz turyści będą mogli zapoznać się z unikatowym dziedzictwem sakralnym Krakowa oraz jego okolic. Wiele świątyń odsłoni tajemnice, prezentując miejsca bądź dzieła sztuki na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Wszystko za sprawą 15. Nocy Cracovia Sacra.

Tegoroczna edycja jest szczególna, gdyż zbiega się z ważnymi jubileuszami kilku krakowskich klasztorów: 550-leciem obecności Paulinów na Skałce, 800-leciem Opactwa Cystersów w Mogile czy 800-leciem parafii Mariackiej.

Oprócz zwiedzania świątyń, będzie można posłuchać koncertów oraz zobaczyć wystawy i spektakle, nawiązujące do hasła „Wokół krzyża”.

Podgórskie Letnie Koncerty

Centrum Kultury Podgórza zaprasza do neogotyckiego kościoła św. Józefa przy Rynku Podgórskim na letnie koncerty. Przez dziewięć niedziel krakowianie będą mogli usłyszeć śpiewy cerkiewne, kompozycje do wybranych fragmentów biblijnej Księgi Psalmów, dzieła na organy, arie i pieśni maryjne czy muzykę sakralną XX i XXI wieku.

14 sierpnia o godz. 16:00 odbędzie się koncert „O mężna białogłowo, Judyt wojująca, od niewoli okrutnej lud swój ratująca”. Wystąpią: Zoriana Grzybowska – sopran/bandura, Artur Grzybowski – prowadzenie. W programie: utwory ukraińskie, pieśni sakralne i historyczne oraz fragmenty biblijnej Księgi Judyty.

Muzyczna podróż po Krakowie

Czternaście koncertów w najpiękniejszych zabytkach Krakowa. W poniedziałek rusza kolejna edycja festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, organizowanego przez Fundację Capellae Cracoviensis. W dniach 15–31 sierpnia krakowskie świątynie wypełnią się muzyką, a artyści zaprezentują utwory z okresu od średniowiecza aż po współczesność.

Nie zabraknie chorału gregoriańskiego, dzieł Bacha, Mozarta, Brahmsa czy Pendereckiego. Koncerty odbędą się w zabytkowych wnętrzach krakowskich świątyń. Mowa m.in. o kościele św. Piotra i Pawła, bazylice Mariackiej, katedrze na Wawelu czy krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów. Artyści zaprezentują się także w auli bł. Jakuba czy synagodze Tempel.

Turniej Rycerski w Niepołomicach

A co poza Krakowem? W weekend (13–14 sierpnia) na niepołomickich Błoniach odbędzie się Turniej Rycerski. To pierwsze takie wydarzenie o charakterze historyczno-sportowym w Niepołomicach. W programie m.in. Turniej Miecza i Tarczy, Turniej Miecza Długiego, Bohurt – walki grupowe 5vs5 Buhurt League Challenger oraz manewry 12vs12 oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

Artystyczne lato w Skawinie

W wybrane wakacyjne weekendy skawiński rynek stanie się miejscem wieczornych spotkań ze sztuką filmową i muzyczną. Wszystko za sprawą seansów letniego kina plenerowego oraz koncertów lokalnych artystów.

Na wielbicieli wielkiego ekranu będą czekały wygodne leżaki i filmowe hity. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. W sobotę, 13 sierpnia, zostanie zaprezentowany film „Minari”. Dzień później uczestnicy będą mogli obejrzeć belgijsko-francuską komedię „I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże”. Start o godz. 21:00. W razie deszczu seans odbędzie się w Pałacyku „Sokół”.

Letnie Brzmienia. Mrozu i Karaś/Rogucki zaśpiewają w Krakowie

Letnie Brzmienia to wakacyjna trasa koncertowa po Polsce z udziałem najpopularniejszych wykonawców. Część z nich mogliśmy już podziwiać w Krakowie. Teraz czas na kolejną wielką gwiazdę. Już za tydzień, 19 sierpnia, przed krakowską publicznością wystąpi Mrozu. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

Mrozu to artysta pełnowymiarowy. Jest muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i producentem. Na swoim koncie ma sześć albumów studyjnych, a ostatni z nich „Złote Bloki” ukazał się 1 kwietnia 2022 roku. Zawiera m.in. takie utwory jak liczony w milionach wyświetleń singiel „Złoto” czy porywający „Galacticos”. Radość, energia, optymizm i dystans – to odczucia nieodłącznie towarzyszące produkcjom tego twórcy.

Dwa dni później, 21 sierpnia, odbędzie się koncert Karaś/Rogucki – duetu powstałego w wyniku połączenia wspólnych sił dwóch znanych artystów – Piotra Roguckiego oraz Jakuba Karasia. Start o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

Karaś/Rogucki to projekt ogłoszony po zawieszeniu działalności zespołów Coma i The Dumplings. W 2020 r. artyści wydali pierwszy album „Ostatni Bastion Romantyzmu”. To właśnie z niego pochodzą single „Bolesne strzały w serce” i „Kilka westchnień”. Z kolei utwory „Bezpieczny lot” nagrany z Julią Wieniawą czy „Jutro Spróbujemy Jeszcze Raz” są zapowiedzią drugiej płyty duetu. Piotr Rogucki zajmuje się w tym tandemie tekstami, natomiast Kuba Karaś – produkcją. Wspólnie zaś dopieszczają muzykę.

Kto jeszcze wystąpi w Krakowie?

25.08, godz. 18:00 – Mery Spolsky
25.08, godz. 20:00 – Kwiat Jabłoni

Bilety w cenie od 79 zł oraz karnety za 279 złotych na cykl Letnich Brzmień w Krakowie dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

comments powered by Disqus