Porcelana miśnieńska w nowej aranżacji na Wawelu, multisensoryczna wystawa dzieł Van Gogha w Hangarze Czyżyny, a może pokaz niezwykłych umiejętności, odwagi i sportowej brawury „Freestyle Heroes” w Tauron Arenie? Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć w weekend w Krakowie.
Gabinet Porcelanowy na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na nową, stałą wystawę. Na pierwszym piętrze jagiellońskiej rezydencji w Prywatnych Apartamentach Królewskich powstał Gabinet Porcelanowy. W zaaranżowanych na nowo przestrzeniach można zobaczyć słynną porcelanę miśnieńską oraz XVII i XVIII-wieczne srebra, obrazy oraz meble.
Na ekspozycji znalazły się m.in. nabytki Wawelu minionego roku. Mowa o figurce lisa Johanna Gottlieba Kirchnera z królewskiej manufaktury w Miśni, a także parze mopsów Johanna Joachima Kaendlera.
Wrotkowe szaleństwo w Galerii Kazimierz
W Galerii Kazimierz została otwarta bezpłatna profesjonalna wrotkarnia dla dzieci i młodzieży. Wszyscy chętni mogą bezpośrednio na miejscu wypożyczyć sprzęt do jazdy oraz kask i ochraniacze. Strefa czynna będzie do 24 lutego w godz. 11:00–19:00 od poniedziałku do soboty. To świetna alternatywa dla popularnej w czasie zimy jazdy na łyżwach.
Teatralne święto dla dzieci
Do 25 lutego w Nowohuckim Centrum Kultury potrwa Festiwal Teatrów dla Dzieci. Tegoroczna odsłona wydarzenia poświęcona jest klasyce literatury, a na scenie goszczą takie postacie jak Koziołek Matołek, Królowa Śniegu, Pan Twardowski, Brzydkie Kaczątko czy Miś Uszatek.
Bajkowe opowieści dla dzieci snują artyści z całej Polski. W sobotę (17 lutego) O! Teatr z Jaworzna zaprezentuje spektakl „Król Maciuś I”. Z kolei w niedzielę (18 lutego) publiczność będzie mogła zobaczyć przedstawienie „Pan Twardowski” Teatru Figurki z Krakowa oraz spektakl dla najnajów „Pan Satie” Teatru Atofri z Poznania.
Na uczestników festiwalu czekają także tematyczne warsztaty oraz wystawy. Więcej szczegółów w poniższym tekście.
145 lat Muzeum Narodowego – Arsenał
W 2024 roku Muzeum Narodowe obchodzi 145. urodziny. Do końca I wojny światowej było jedynym wielkim, dostępnym dla publiczności muzeum na ziemiach polskich i do dziś pozostaje placówką o największej liczbie kolekcji, budynków i stałych galerii. Obecnie instytucja liczy 12 oddziałów, a każdy z nich jest wyjątkową opowieścią o historii, sztuce i postaciach.
Styczeń poświęcony był Bibliotece Książąt Czartoryskich, luty zaś upłynie pod znakiem Arsenału. W weekend 17 i 18 lutego wstęp na wystawę „Broń i barwa” kosztować będzie 5 zł. W sobotę w godz. 13:00–15:00 zwiedzający będą mogli zrobić sobie profesjonalne zdjęcie w skrzydłach husarskich, hełmie bądź szyszaku.
Ponadto zaplanowano oprowadzania kuratorskie w cenie zwiedzania ekspozycji (sobota – godz. 12:00, niedziela – godz. 13:00). Obowiązuje rezerwacja.
– Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz. Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania – koniecznie wypróbujcie nasze karty zadań, filmy, przestrzenie edukacyjne, rekwizyty, aplikacje, audioprzewodniki, książki i gry – zachęca Muzeum Narodowe w Krakowie.
Loty na quadach i salta na rowerach
W sobotę po raz w Tauron Arenie odbędzie się Freestyle Heroes. To dwugodzinny spektakl łączący pokaz niezwykłych umiejętności, odwagi i sportowej brawury, z muzyką, grą świateł oraz elementami pirotechniki.
Swoimi umiejętnościami pochwalą się gwiazdy z Europy, ale nie zabraknie oczywiście polskich zawodników. – Bracia Godziek, Bartek Oskroba czy Tomek Przybylik to wielkie nazwiska sceny międzynarodowej. Razem z nimi gwarantujemy maksymalną dawkę emocji – zapowiada Wojciech Tandeck, organizator imprezy.
Więcej szczegółów w poniższym tekście.
Festiwal Opera Rara
Dobiega końca muzyczna podróż przez epoki. W tegorocznym programie festiwalu Opera Rara znalazły się utwory nieznane i przez lata zapomniane, ale nie zabrakło też nowości.
Ostatniego dnia festiwalu (18 lutego) muzyka wypełni wnętrze Teatru Słowackiego, a publiczność będzie mogła usłyszeć młodzieńcze arcydzieło Mozarta „Idomeneo”, opowiadające historię mitologicznego króla Krety. Skomponowany w 1781 roku utwór wykonają m.in. Ian Bostridge, Anna Prohaska i Kangmin Justin Kim.
Dzień Nauki Polskiej w CEL
Centrum Edukacji Lotniczej zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Nauki Polskiej! Poprzez rozmaite aktywności, eksperymenty i łamigłówki będzie można dowiedzieć się, jak wielki wkład w rozwój lotnictwa mieli nasi rodacy, co odkrył „Polski Edison”, a kto „uskrzydlił Polskę”.
Organizatorzy czekają w niedzielę 18 lutego o godz. 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 i 17:00. Koszt udziału to 15 zł od osoby. Obowiązuje rejestracja poprzez stronę internetową: krakowairport.pl/pl/cel/formularz-rezerwacyjny\
W zajęciach udział mogą wziąć osoby w każdym wieku, jednak aktywności przygotowane zostały głównie z myślą o rodzinach z dziećmi w wieku od 5 do 13 lat. Liczba miejsc na każdą godzinę jest ograniczona.
Van Gogh w Krakowie
Multisensoryczna wystawa największych dzieł Vincenta Van Gogha zagościła w zabytkowym Hangarze Czyżyny przy os. 2 Pułku Lotniczego 26a. To połączenie wielkiej sztuki z nową technologią. Prace słynnego artysty zaprezentowane zostały dzięki technologii Digital Art 360, która przenosi widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza.
W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 mkw. można zobaczyć setki dzieł i zanurzyć się w świecie obrazów Van Gogha. Wystawa będzie dostępna dla widzów do 9 czerwca 2024 roku.