Weekend pełen atrakcji: Jarmark Bożonarodzeniowy, Festiwal Rozmaitości i święto folkloru

fot. MARIA KANTOR/LOVEKRAKOW.PL

W weekend atmosfera w Krakowie zrobi się iście świąteczna. Wszystko za sprawą Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku Głównym. To jednak nie koniec atrakcji. Sprawdźcie, co jeszcze wydarzy się w mieście!

Jarmark Bożonarodzeniowy

Muzyka, grzaniec, świąteczne ozdoby i różne pyszności. Już w piątek, 25 listopada, rozpocznie się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym, który potrwa do 1 stycznia 2023 roku.

Kupcy z całej Polski zaprezentują towar w 85 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawią się też sprzedawcy z Włoch, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Na stoiskach będzie można znaleźć rożne świąteczne dekoracje i upominki, takie jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki czy wyroby skórzane.

Nie zabraknie też świątecznych przysmaków, tradycyjnego grzańca, wina oraz miodów pitnych. Jak co roku na jarmarku zagości także stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy.

Uroczyste otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego odbędzie się w sobotę, 26 listopada, o godz. 12:00. Poprzedzi je występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Darmowe zwiedzanie Wawelu

Jeszcze tylko przez kilka dni będzie można zwiedzić za darmo Zamek Królewski na Wawelu, który włączył się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”.

Bezpłatne zwiedzanie odbywa się od wtorku do niedzieli w godz. 13:00-17:00 i dotyczy Skarbca Koronnego, Zbrojowni, Prywatnych Apartamentów Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

Darmowe bilety można nabyć on-line przed dniem zwiedzania oraz w dniu zwiedzania w kasach biletowych w godz. 9:00–16:00. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów.

Rodzinny weekend rozmaitości

Cyrkowe show, spotkania i warsztaty to tylko kilka propozycji Festiwalu Rozmaitości, który odbędzie się 26 i 27 listopada w Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

W sobotę na chętnych czekać będą m.in. muzyczno-ruchowe zabawy, zajęcia sensoplastyczne, strefa konstruktorka LEGO czy warsztaty tworzenia drzeworytów. Pierwszy dzień festiwalowy zakończą Andrzejkowe Wigibasy, czyli dziecięca potańcówka z old school-ową muzyką. Start o godz. 17:00.

Niedziela upłynie z kolei pod znakiem cyrku. Amatorzy cyrkowych doznań spotkają się na warsztatach anty-grawitacyjnych, żonglerskich i budowlanych, które zakończą się finałowym pokazem cyrkowym „I kto to widział?” (godz. 17:00, wstęp wolny).

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, a zapisy prowadzone są telefoniczne pod numerem tel.: 12 681 39 78. Szczegółowy program Festiwalu Rozmaitości dostępny tutaj.

Festiwal Operetkowo-Musicalowy

Przed nami wydarzenie, na które czekają z niecierpliwością wszyscy fani klasycznej muzyki operetkowej i musicalowej.

W niedzielę, 27 listopada, w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się Wielki Koncert Galowy Operetkowo-Musicalowy wieńczący Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Operetkowo-Musicalowy pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana. W wydarzeniu wezmą udział: światowej sławy tenor Wiesław Ochman i jego wnuk, Krystian Ochman, zwycięzca 11. edycji „The Voice of Poland”, Ewa Warta-Śmietana, Katarzyna Mackiewicz, Edyta Piasecka oraz laureaci konkursu.

Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jerzego Sobeńki. Start o godz. 18:00.

Giełda Winyli w M1

W piątek i sobotę centrum handlowe M1 przy al. Pokoju zamieni się w raj dla poszukiwaczy płytowych skarbów. Łowcy winyli, płyt CD i kaset będą mogli zaopatrzyć się w kolekcjonerskie hity oraz nowości z przeróżnych gatunków muzycznych.

Na Giełdę Winyli organizatorzy zapraszają 25 i 26 listopada od godz. 09:00 do 21:00.

Dzień Pluszowego Misia w Kinie KIKA

W sobotę, 26 listopada, o godz. 12:15 odbędzie pokaz specjalny animacji „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” połączony ze wspólną zabawą w poszukiwanie miodu.

Na znalazców będzie czekać specjalna nagroda – książki Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak „Gdzie jesteś, mamo?” i „Proszę mnie przytulić” ufundowane przez Wydawnictwo Ezop. Mali widzowie, dla których będzie to pierwsza wizyta w kinie, otrzymają okolicznościowe dyplomy.

Żakardy & Żorżety. Wymianka ciuchów

W sobotę, 26 listopada 2022, w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida odbędzie się akcja wymiany ubrań. To wydarzenie dedykowane wszystkim osobom, które chciałyby pozbyć się ubrań zalegających w ich szafie, stworzyć stylizację pełną unikatowych połączeń i wspierać zrównoważoną modę.

– Razem z Norwidem stoimy murem za ekologicznymi postawami. Nie chcemy, aby kolejne ubrania wylądowały na śmietnikowych górach ciuchów. Uważamy, że na świecie jest wystarczająco dużo ubrań i wystarczy mieć odrobinę dobrych chęci, aby znaleźć coś dla siebie. Przynieś ciuch i wymień się! – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00.

Verdi i Puccini w murach dawnego fortu artyleryjskiego

W ostatnią sobotę listopada melodie z oper i operetek wypełnią mury dawnego fortu artyleryjskiego, gdzie obecnie mieści się nowa filia Centrum Kultury Podgórza.

Publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. arie z „Traviaty” i „Nieszporów sycylijskich” Verdiego, „Toski” i „Madame Butterfly” Pucciniego oraz najsłynniejszych operetek Lehára, Kálmána i Straussa. Wykona je polska śpiewaczka operowa greckiego pochodzenia Karina Skrzeszewska, której na fortepianie akompaniować będzie Katarzyna Neugebauer.

Koncert w Forcie Borek odbędzie się 26 listopada o godz. 17:00.

Święto folkloru w Krakowie

Bogactwo ludowych kostiumów, instrumentacji oraz tradycyjnych kroków tanecznych polskich tańców narodowych w porywających choreografiach. Już po raz czwarty w Krakowie odbędzie się wielkie święto folkloru pod hasłem „Zatańcz z nami!”.

Podczas tego barwnego wydarzenia na jednej scenie będzie można zobaczyć blisko 400 tancerzy z 11 zespołów folklorystycznych. Wystąpią: Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Studio Baletowe Opery Krakowskiej, Studio Ruchu Simple, Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Mali Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”, Zespół Tańca Ludowego „Krakowianie”

Na scenie pojawi się także tancerz i performer Kamil „Sfinks” Szpejenkowski oraz Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z dyrygentem Zygmuntem Magierą.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 27 listopada, w hali sportowej TS Wisła przy ul. Reymonta 22. Start o godz. 18.00. Bezpłatne wejściówki można odbierać w punkcie InfoKraków przy ul. św. Jana 2.

Festiwal Czeskiego Piwa

W weekend, 26 i 27 listopada, w Hali Lipowej odbędzie się kolejna odsłona kultowej imprezy dedykowanej miłośnikom czeskiego piwa. Tym razem pojawi się osobna strefa festiwalowa, a na niej ponad 10 stoisk czeskich browarów m.in. Pivovar Mazak, Pivovar Nachmelena Opice, Rodinný pivovar Zichovec, Pivovar Radegast czy Pivovar Thrills Brewing.

Będzie można także spróbować tradycyjnego czeskiego jedzenia. Wśród propozycji gulasz na piwie z knedlikami, smaženy sýr, nakládaný hermelìn i czeski burger.

Organizatorzy zapraszają także na transmisje meczów MŚ. W sobotę Polska–Arabia Saudyjska – 14:00, Francja–Dania – 17:00, Argentyna–Meksyk – 20:00. Z kolei w niedzielę Belgia–Maroko – 14:00, Chorwacja–Kanada – 17:00, Hiszpania–Niemcy – 20:00.

10 sekretów Marilyn Monroe

W niedzielę, 27 listopada, w Nowohuckim Centrum Kultury pojawi się Sonia Bohosiewicz, która opowie i wyśpiewa sekrety najsłynniejszej blondynki świata. W repertuarze wieczoru znajdą się utwory Marilyn Monroe, Elli Fitzgerald czy Franka Sinatry, w tym piosenki znane publiczności z filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Soni Bohosiewicz towarzyszyć będzie zespół w składzie: Fabian Włodarek – fortepian, Michał Walczak – gitara, Piotr Górka – kontrabas i Frank Parker – perkusja. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00.

Bajkowy spacer przez Ogród Świateł

W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema zagościła wyjątkowa wystawa plenerowa, którą można oglądać do 26 lutego 2023 roku. Ogród Świateł to niemal 30 instalacji świetlnych oraz wiele atrakcji multimedialnych, takich jak fotogeniczne tunele świetlne, choinka stworzona z 30 000 świateł LED, a także pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową.

Motywem przewodnim ekspozycji jest Piotruś Pan. Zwiedzający, przekraczając próg Ogrodu, będą więc mogli poczuć się jak w krainie wiecznego dzieciństwa.