Weekend pełen atrakcji: Wystawa o zabawkach w Muzeum Nowej Huty, festiwal Opera Rara i Materia Prima

Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” w Muzeum Nowej Huty fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Festiwal teatru formy i tańca, muzyczna podróż przez epoki, cyrkowe zajęcia w Nowej Hucie, wystawa o zabawkach i nowa odsłona Muzeum Wyspiańskiego. Sprawdźcie, co dzieje się w weekend!

Wystawa o dzieciństwie w PRL-u

Misie-trociniaki, celuloidowe lalki, plansze komiksowe z cyklu Kajko i Kokosz, trzepak czy komputer Atari to tylko niektóre z eksponatów prezentowanych na nowej wystawie w Muzeum Nowej Huty.

Ekspozycja „Trzepaki, Reksio, Atari” opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u. Pokazuje zarówno zabawki, jak i przedmioty związane z aktywnościami na świeżym powietrzu, ofertą kulturalną skierowaną wówczas do dzieci czy postępem technologicznym.

Druga odsłona Muzeum Wyspiańskiego

Po ponad roku od otwarcia Muzeum Wyspiańskiego w budynku dawnego spichlerza przy placu Sikorskiego 6 nadszedł czas na zmianę ekspozycji. Przyczyną była nie tylko chęć zaprezentowania zwiedzającym kolejnych dzieł mistrza pastelu, ale także względy konserwatorskie.

– Wyspiański pracował przede wszystkim w technice pastelu na papierze. To bardzo delikatna technika, dlatego też ze względu na działanie światła, obiekty nie mogą być pokazywane cały czas. Raz w roku zamykamy więc muzeum, by zmienić ekspozycję – wyjaśnia Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Scenariusz wystawy pozostał bez zmian, jednak pojawiło się około 90 proc. nowych eksponatów. Wśród nich m.in. słynny autoportret malarza z żoną, wizerunki dzieci, obraz „Planty o świcie” czy kostium ze spektaklu „Wyzwolenie”. Łącznie zwiedzający mogą zobaczyć ponad 150 obiektów.

Cyrkowa sobota w Nowej Hucie

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na Trzydziestą Czwartą Cyrkową Sobotę, czyli wydarzenie dedykowane małym i dużym fanom cyrku.

– W myśl starocyrkowej maksymy „Aby zimą podładować baterie, wpadnij na sobotę cyrkową, to już nie ferie” zapraszamy Was serdecznie na cyrkową sobotę, podczas której każda grupa wiekowa mamy nadzieję odnajdzie się w naszych cyrkowych działaniach – mówi Magda Florek z Klubu 303.

W sobotę będzie można uczestniczyć w zajęciach z cyrkomotoryki oraz warsztatach cyrkowych dla dzieci i młodzieży. Szczegółowy program:
  • godz. 10:00-11:00 – Cyrkomotoryka (dla dzieci 3-6 lat wraz z ćwiczącymi rodzicami, koszt 15 zł/pary: rodzic + dziecko),
  • godz. 11:30-13:00 – Warsztaty cyrkowe (dla dzieci 6-12 lat z rodzicami, bezpłatne)
  • godz. 13.30-15:00 – Warsztaty cyrkowe (dla młodzieży 12+ i dorosłych, bezpłatne)

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Więcej szczegółów tutaj.

Muzyczna podróż przez epoki

Mozart, Schumann i Vivaldi. Trzy wybitne nazwiska i trzy wyjątkowe dzieła reprezentujące różne muzyczne epoki. W czwartek, 16 lutego, wystartował festiwal Opera Rara. Wydarzenie zainaugurowało koncertowe wykonanie „Lucia Silli” Mozarta. Krakowską premierę opery, której rękopis przechowywany jest w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, publiczność będzie mogła zobaczyć jeszcze 18 lutego w Teatrze Słowackiego.

W kolejnych dniach (23, 24 i 25 lutego) na deskach Teatru Łaźnia Nowa zabrzmi „Das Paradies und die Peri” Roberta Schumanna. Na wielki finał organizatorzy przygotowali zaś „Tamerlano” Vivaldiego, operę znaną również pod nazwą „Bajazet”.

Teatr z innego świata

Po pandemicznej przerwie powraca festiwal Materia Prima. Na pięciu scenach teatralnych miasta (ICE Kraków, Opera Krakowska, Teatr Ludowy, Nowohuckie Centrum Kultury i Teatr Groteska) zaprezentowane zostaną najlepsze spektakle teatru formy i tańca z całego świata.

17 i 18 lutego na scenie NCK wystąpi grupa Wanted Posse z przedstawieniem „Dance N’ Speak Easy”. Aktorzy przeniosą widzów do nowojorskiego baru lat 20. oraz 30. XX wieku i pokażą zaskakującą mieszankę stylów tanecznych. Nie zabraknie m.in. swingu, charlestona czy hip-hopu.

W weekend będzie można zobaczyć także widowisko przeczące grawitacji „Vertikal” grupy Compagnie Käfig, która 18 i 19 lutego wystąpi w ICE Kraków.

W niedzielę i poniedziałek na scenie Teatru Ludowego zostanie zaprezentowany spektakl „Vielfalt” stworzony przez Jacop Ahlbom Company. Przedstawienie pokazuje, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych.

Festiwal Materia Prima potrwa do 28 lutego.

Międzypokoleniowa potańcówka

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na kolejną potańcówkę międzypokoleniową w samym sercu Krakowa. Wydarzenie odbędzie się w sobotę w godz. 17:00-19:00. W programie tańce w rytmie przebojów minionych lat, zabawy z animatorami oraz wspólne świętowanie zapustów.

Zabawa przeznaczona jest dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Wstęp kosztuje 10 zł. Bilety można zakupić na stronie internetowej Krakowskiego Forum Kultury lub w siedzibie instytucji przy ul. Mikołajskiej 2.

Giełda Płyt Winylowych i CD w M1

Centrum handlowe M1 przy al. Pokoju zamieniło się w raj dla poszukiwaczy płytowych skarbów. Do soboty łowcy winyli, płyt CD i kaset mogą zaopatrzyć się w kolekcjonerskie hity oraz nowości z przeróżnych gatunków muzycznych.

– Nasi wystawcy zapewniają, że wzbogacili swoje oferty o kolejne partie nowości- zarówno CD jak i winyli.... Warto więc sprawdzić, co też ciekawego będzie można złowić – przekonują organizatorzy.

Krakowską Giełdę Płyt Winylowych i CD w M1 można odwiedzić w godz. 9:00-21:00. Wydarzenie potrwa do 18 lutego.

Muzyka, planszówki i literatura

Dworek Białoprądnicki zachęca do udziału w weekendowych wydarzeniach międzykulturowych. W piątek, 17 lutego, o godz. 19.00 publiczność będzie mogła poznać bogatą kulturę Gruzji oraz krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Gośćmi wieczoru będą zagraniczni artyści mieszkający w Krakowie oraz zespół wokalny Cracow Singers.

W sobotę zaś o godz. 12:00 organizatorzy zapraszają na międzynarodowe planszówki. Z kolei w niedzielę w ramach lutowego „Dworku (pop)kultury” odbędzie się wydarzenie „Anne, nie Ania. O tłumaczeniach literatury”. W spotkaniu wezmą udział tłumaczki i członkinie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury: Monika Bukowska, Marta Dybula, Małgorzata Kafel oraz Agnieszka Rewilak. Start o godz. 16:00.

Dzień Nauki Polskiej w CEL

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport zaprasza w niedzielę na warsztaty dotyczące Mikołaja Kopernika. Uczestnicy otrzymają indeksy i zostaną uczniami słynnego astronoma. Ich zadaniem będzie zdobycie zaliczenia z każdego z przedmiotów. Aby tego dokonać, będą musieli znaleźć profesorów i razem z nimi wykonać powierzone zadania.

Zajęcia dedykowane są dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Koszt wynosi 15 zł za osobę. Po zdobycie indeksu organizatorzy zapraszają w godzinach: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 i 17:00. Więcej szczegółów na stronie www.krakowairport.pl/cel.

Koci Kiermasz Charytatywny

W najbliższą niedzielę w Dworku Białoprądnickim odbędzie się Koci Kiermasz Charytatywny. Całość zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie życia i zdrowia fundacyjnych podopiecznych Stawiamy na Łapy.

Na kiermaszu będzie można znaleźć m.in.: akcesoria dla zwierząt, gadżety fundacyjne, przedmioty codziennego użytku, biżuterię, książki, markową odzież, galanterię, ozdoby i bibeloty.

Organizatorzy zapraszają do Sali Złotej i Kominkowej (ul. Papiernicza 2) w godzinach 11:00–18:00.