Po przebudowie Basztowej czas na Rynek Kleparski. Piesi mają mieć lepiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Planowana na drugą połowę roku gruntowna przebudowa ulicy Basztowej to niejedyna inwestycja w okolicach Starego Kleparza. Miasto przygotowuje się właśnie do przebudowy ulicy Rynek Kleparski. Ma być estetyczniej i bardziej przyjaźnie dla pieszych.

Przebudowa ma objąć dwa odcinki: od ulicy Paderewskiego do Basztowej i od Paderewskiego do Św. Filipa. – To zadanie już w zeszłym roku miało trafić do budżetu miasta – mówi Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto. – To fragment, który już od wielu lat nie był remontowany, a jest to miejsce bardzo uczęszczane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Stary Kleparz – dodaje.

ZIKiT rozpisał właśnie przetarg na przygotowanie dokumentów. Dla odcinka w stronę przystanku chce je mieć już we wrześniu tego roku, dla II etapu – w marcu 2018. W planach finansowych miasta inwestycja jest rozpisana do 2019 roku.

Nie chcą nielegalnego handlu

W wymaganiach znalazło się zastrzeżenie, że na odcinku od Paderewskiego do przystanku na Basztowej należy zaplanować tylko dojazd do budynków i nie projektować miejsc postojowych. Należy też przyjąć rozwiązanie, „które uniemożliwi prowadzenie nielegalnego handlu”.

Tomasz Daros mówi, że prowizoryczne stoiska to problem, na który dzielnica zwracała uwagę już kilka lat temu. Radni – oprócz samych patroli straży miejskiej – liczą na niewielki skwer z zielenią czy donice, które zmienią sposób wykorzystania tego miejsca. – Na pewno kiedy koncepcja trafi do dzielnicy do zaopiniowania, to będzie jeden z głównych tematów do omówienia – zapowiada przewodniczący.

Urzędnicy ZIKiT zwracają uwagę, że ze względu na duże natężenie ruchu pieszych należy zachować maksymalne szerokości chodnika, minimum 3-metrowe. Skrzyżowania powinny być tak zaprojektowane, by wyeliminować parkowanie na nich. Nawierzchnia jezdni i chodników musi być uzgodniona z konserwatorem zabytków.

Czas dużych zmian

Zarówno przebudowa Basztowej, jak i planowane po niej zmiany w organizacji ruchu mogą przynieść spore przeobrażenie ruchu w tej części Starego Miasta. ZIKiT planuje włączenie ulic Krótkiej i Krzywej do strefy ograniczonego ruchu. W strefie znajdzie się też część placu Matejki, co wynika z faktu, że nie będzie już można z niego skręcić w lewo w Basztową, bo będzie jednokierunkowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale