Nie Kazimierz, a Wesoła. Nowy adres Biblioteki Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miał być Zajazd Kazimierski, będzie jeden z budynków kupionych przez miasto na Wesołej. Przyszła siedziba Biblioteki Kraków zmienia adres.

Początkowo plan zakładał, że biblioteka powstanie w kamienicy u zbiegu ulic Krakowskiej i Węgłowej, w dawnym Zajeździe Kazimierskim. Według szacunków dostosowanie obiektu do potrzeb Biblioteki Kraków miało kosztować ponad 40 mln zł

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zdecydował jednak, że biblioteka będzie się mieścić na Wesołej. Według planów nowa siedziba instytucji będzie się mieścić w gmachu przy Kopernika 15.

– Budynek mógłby stanowić nie tylko siedzibę administracji biblioteki, ale przede wszystkim stworzyć możliwość urządzenia pomieszczeń biblioteki głównej, czytelni – w tym czytelni i wypożyczalni obcojęzycznych, pomieszczeń warsztatowych, studyjnych czy sali konferencyjnej – wymienia Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta miasta.

Miasto kupiło ponad 9 hektarów terenu w rejonie ulic Kopernika i Śniadeckich od Szpitala Uniwersyteckiego jesienią 2019 roku. Mieści się tam kilka zabytkowych budynków, w których mieszczą się m.in. oddziały szpitalne, magazyny, garaże, parking, apteka szpitalna i kościół.

Przeprowadzka z budynku dworca

Biblioteka Kraków powstała 1 stycznia 2017 roku z połączenia czterech bibliotek dzielnicowych – śródmiejskiej, nowohuckiej, podgórskiej i krowoderskiej.

Obecnie tymczasowa siedziba administracji instytucji mieści się w budynku Dworca Głównego. Instytucja korzysta z pomieszczeń w budynku na podstawie umowy najmu, zawartej z PKP SA, teraz już na czas nieokreślony.

– Budynek dworca w Krakowie jest kluczowym obiektem dla władz PKP i nie może być traktowany jako siedziba biblioteki w wieloletniej perspektywie – wyjaśnia Jerzy Muzyk.

Co zatem miasto ma zamiar zrobić z Zajazdem Kazimierskim? Na to pytanie magistrat nie chce konkretnie odpowiedzieć.

Obecnie Biblioteka Kraków posiada prawie 150 tys. aktywnych użytkowników i dysponuje prawie 1,5 mln woluminów.

Wesoła dzielnicą sztuki?

Siedziba Biblioteki Kraków na Wesołej to nie jedyna nowość. W poniedziałek w magistracie prezydent Majchrowski spotkał się z parlamentarzystami z Krakowa i Małopolski. Jednym z omawianych tematów była właśnie Wesoła.

Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że Wesoła mogłaby stać się „czymś w rodzaju dzielnicy malarzy, poetów i filozofów”. Podkreślił, że popiera starania Akademii Sztuk Pięknych, by to właśnie tu powstał kampus uczelni.

– Kraków powinien zachować charakter miasta akademickiego. Jeżeli władze podjęłyby rozmowy z ASP,  to z całą pewnością rząd przychyliłyby się do potrzeb finansowych uczelni związanych z tym przedsięwzięciem – zaznaczył Gowin.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki
comments powered by Disqus