Blisko 40 wydarzeń z dziedziny teatru, literatury, muzyki i… cisza. Tak zapowiada się tegoroczny Bulwar[t] Sztuki, czyli letni maraton kulturalny, który rozpocznie się już 30 czerwca.
Teatr Łaźnia Nowa i Dom Utopii zapraszają na pięć lipcowych weekendów, podczas których będzie można obcować ze sztuką. W programie m.in. spektakle, literackie spotkania na dachu Domu Utopii, warsztaty ceramiczne i koncerty w ramach cyklu Muzyka w Komnatach Ciszy.
Bulwar[t] Sztuki – pokazy teatralne
Scena Nocy Letniej, czyli cykl wakacyjnych pokazów teatralnych, to serce Bulwar[t]u Sztuki. Zainauguruje ją najnowsza premiera Teatru Łaźnia Nowa „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Mateusz Pakuła przeniósł na deski teatralne opowieść o procesie umierania i śmierci swojego ojca, który chorował na raka trzustki.
– Pewnie nie opowiedziałbym tej historii i nie miałbym potrzeby opowiadać o umieraniu swojego ojca, gdyby w pewnym momencie, w poczuciu naszej rodziny, ta historia z takiej intymnej, indywidualnej nie stała się historią społeczną. Ojciec, cierpiąc bardzo w trakcie choroby, zwłaszcza na ostatnim etapie, bardzo chciał dokonać eutanazji i prosił nas o to. W tym momencie nasza historia zamieniła się w historię społeczną o tym, dlaczego tego nie wolno robić i jak straszliwy to jest absurd, że litujemy się nad chorującymi i cierpiącymi zwierzętami, a w związku z wartościami chrześcijańskimi, religijnymi nie jesteśmy w stanie pozwolić na godne umieranie ludziom – tłumaczył Mateusza Pakuła, reżyser spektaklu i autor książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.
Sztuka zostanie zaprezentowana 30 czerwca oraz 1 i 2 lipca. W kolejny weekend publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Strach i nędza 2022” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. W programie także „Autobiografia na wszelki wypadek” (reż. Michał Buszewicz), „Śnieg” (reż. Bartosz Szydłowski) i „Lem vs. P.K. Dick” (reż. Mateusz Pakuła).
Spektakle w ramach Sceny Nocy Letniej będzie można oglądać w każdy weekend lipca o godzinie 19:00.
Literackie spotkania na dachu
W tegorocznym programie Bulwar[t]u Sztuki nie zabraknie literackiego cyklu „Widok z dachu świata”, w ramach którego będzie można spotkać się i porozmawiać ze znanymi autorami i autorkami.
– Z Tomaszem Stawiszyńskim porozmawiamy o tym, jak nie ulec bezradności i nie dać się ściągnąć w dół czarnowidztwa, pesymizmu i gniewu w czasach chaosu. Marek Styczyński podpowie receptę na życie oparte na szlachetnej prostocie, szacunku do Ziemi i budowaniu głębokich relacji z innymi. Barbara Sadurska wskaże drogi ucieczki przed cierpieniem w świat marzeń, a Filip Springer opowie o łagodności otaczającego nas pejzażu i ukojeniu płynącym z bycia jego częścią – zapowiada Olga Brzezińska, kuratorka cyklu „Widok z dachu świata”.
Pierwsze literackie spotkanie na dachu Domu Utopii z udziałem Marka Styczyńskiego odbędzie się 30 czerwca o godz. 20:30.
Nowohucka „herbata”
W piątkowe wieczory poprzedzające „Widok z dachu świata” krakowianie będą mogli wziąć udział w ceremonii picia nowohuckich naparów. Podczas „herbacianych” spotkań przywołujących smak lata pojawi się m.in. „susz zielny ukwiecony”, „drzewna lemoniada – napój jesionowy”, „leśny spacer w filiżankach”, „ochłodzenie latem” i „owocowe szaleństwo”, a do tego truskawki i jagody oraz liście malin i płatki hibiskusa.
Celebrację picia dzikich „herbat” poprowadzi Cecylia Ciechańska, znana szerzej jako Pani od Zieleni, autorka książki „Ogród dla każdego”.
Otwarcie czytelni w Domu Utopii
Katalogi wystaw, monografie artystów, albumy oraz opracowania naukowe z zakresu sztuki współczesnej, teatrologii, kulturoznawstwa, filozofii i innych dziedzin – to wszystko będzie można znaleźć w czytelni, która zostanie otwarta 7 lipca o godz. 19:00 w Domu Utopii.
– Można je będzie poczytać przy wspólnym stole, rozgościć się na kanapie albo zabrać na taras dachu Domu Utopii, na którym będą czekały leżaki – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektor ds. Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii.
Czytelnia będzie czynna podczas Bulwar[t]u Sztuki od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–17:00.
Koncerty w trybie „silent music”
Bulwar[t] Sztuki to nie tylko literackie spotkania i spektakle, ale także muzyka. W tegorocznym programie pojawi się cykl Muzyka w Komnatach Ciszy. Tym razem Rafał Mazur, muzyk i filozof, zaprosił do współpracy trzech innych artystów, którzy połączą muzykę ambientową z pejzażem dźwiękowym. Są to: Christopher Chaplin, Dominik Strycharski i Michał Wiśniowski.
– Aby nie „zanieczyszczać” naturalnej audiosfery dodatkowym dźwiękiem, koncerty będą się odbywały w trybie „silent music”, co oznacza, że będziemy korzystać z przygotowanych wcześniej słuchawek i mikrofonów – zapowiada Rafał Mazur, kurator cyklu Muzyka w Komnatach Ciszy.
Koncerty odbędą się na dachu Domu Utopii, nad zalewem Nowohuckim oraz w alei Róż. Pierwszy już 9 lipca o godz. 21:00.
Warsztaty ceramiczne
W ramach tegorocznego maratonu kulturalnego zaplanowano także warsztaty ceramiczne z Paolo Spalluto, artystą i ceramikiem pochodzącym z południa Włoch, z regionu Puglia. Krakowianie będą mogli również uczestniczyć w projektach artystycznych realizowanych przez rezydentów Domu Utopii m.in. z Czech i Niemiec.
Bulwar[t] Sztuki potrwa do 30 lipca. Szczegółowy program dostępny na stronie Teatru Łaźnia Nowa oraz Domu Utopii.