Powstanie park wokół fortu na Klinach

Fort 52 "Borek" przy ul. Fortecznej

Trwa kolejny etap prac przy budynku Fortu 52 „Borek” przy ul. Fortecznej. Nad częścią niszczejących zabudowań remontowane są dach i konstrukcja sklepień. Docelowo zabytkowy fort ma zostać w całości odnowiony, a wokół niego powstanie oświetlony park z alejkami i ławkami.

Ukruszone cegły, porozrzucane butelki

Fort 52 „Borek”, stanowiący część Twierdzy Kraków, powstał w latach 80. XIX wieku. W czasie II wojny światowej Niemcy przetrzymywali w nim jeńców, a w czasach PRL mieściły się w nim baza samochodowa i magazyn budowlany. W ostatnich latach pozostawał pustostanem i stopniowo popadał w ruinę. Liczne butelki porozrzucane na podłodze najlepiej świadczą o tym, jak jest obecnie wykorzystywany.

Z inicjatywą rewitalizacji tego miejsca wystąpiła Dzielnica X Swoszowice, na terenie której znajduje się zabytkowy obiekt. – Nawiązaliśmy współpracę z Politechniką Krakowską, dzięki czemu nieodpłatnie zostały wykonane koncepcje zarówno samego fortu, jak i terenu wokół niego – mówi Maciej Nazimek, przewodniczący dzielnicy. Pierwszym niezbędnym krokiem było wyremontowanie dachu i konstrukcji sklepień dawnych koszar, żeby zahamować i tak zaawansowany już proces niszczenia budynku.

To dopiero połowa dachu

Pierwsze prace nad remontem dachu zakończyły się w styczniu tego roku. Na ich wykonanie udało się pozyskać fundusze ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dzielnica sfinansowała natomiast przeprowadzenie inwentaryzacji terenu i częściowe uporządkowanie zieleni. Trwające obecnie roboty przy drugim fragmencie dachu ponownie sfinansował SKOZK, przekazując ponad 77 tysięcy złotych.

Dzielnica X stara się pozyskać z miasta pieniądze na kolejne etapy rewitalizacji. Radni chcieliby po zakończeniu prac przeznaczyć budynek na siedzibę Klubu Kultury Kliny, który działa od ubiegłego roku i na razie korzysta z pomieszczeń pobliskiej parafii. W forcie znalazłoby się również miejsce na oddział Podgórskiej Biblioteki Publicznej i część komercyjną dla prywatnego inwestora. Środki z czynszu miałyby pokrywać koszty bieżącego utrzymania budynku.

Pierwsze latarnie jeszcze w tym roku

Wokół dawnych wojskowych zabudowań radni chcą utworzyć park. – Jeszcze w tym roku przeprowadzimy pierwsze prace przy oświetleniu tego terenu od strony ulicy Borkowskiej. To wstęp do utworzenia parku – mówi przewodniczący Nazimek. Radny tłumaczy, że całkowity koszt rewitalizacji fortu jest uzależniony od tego, jaki byłby jej dokładny zakres. – My staramy się wybierać tak, by te działania były kompleksowe, ale nie pochłaniały ogromnych pieniędzy. Myślę, że potrzeba jeszcze około czterech, pięciu milionów złotych – szacuje.

Na ten rok SKOZK przeznaczył środki także na drugi fort dawnej Twierdzy Kraków zlokalizowany przy ul. Fortecznej. Kwotą 64 tysięcy złotych dofinansowane zostało wykonanie projektu rewitalizacji fortu 52a „Łapianka” i jego adaptacji na potrzeby Muzeum Ruchu Harcerskiego. Ten budynek również popada obecnie w ruinę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice