Święto patrona miasta. Jak to było z Krakowem i św. Józefem?

Złożenie kwiatów pod pomnikiem prezydenta Józefa Dietla (zdjęcie archiwalne) fot. Krzysztof Kalinowski
19 marca imieniny obchodzi Józef, to także święto patrona Krakowa. Radni powierzyli Kraków świętemu w 1714 roku, w trudnym czasie dla miasta.

Miejskie tramwaje i autobusy wyjechały na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Kładka o. Bernatka, Tauron Arena Kraków i wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach będą po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach. Biało-niebieskie flagi pojawiły się na budynkach urzędów, a kwiaty pod pomnikiem byłego prezydenta Józefa Dietla. O godz. 18.30 w kościele Mariackim zostanie odprawiona uroczysta msza w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, miasta partnerskiego Lwowa, miasta bliźniaczego Kijowa i narodu ukraińskiego.

Patron na trudne czasy

Dziś świętuje każdy Józef, a z nimi Kraków. Święty Józef, decyzją radnych, został wybrany na głownego patrona miasta w 1714 roku. Zrobili to, ufając, że pomoże on miastu podnieść się z upadku po najazach obcych wojsk, w czasie głodu i wyludnieniu spowodowanym epidemią. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret w tej sprawie, a wokół Rynku przeszła liczna i huczna procesja z obrazem świętego Józefa.

Obraz, przed którym rada miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, był czczony w nieistniejącym kościele karmelitów bosych przy ulicy Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w kościele karmelitów  przy ul. Rakowickiej 18 – w bocznym ołtarzu po lewej stronie.