Weekend pełen atrakcji: Święto Muzeum Narodowego, Kiermash i Noc Poezji

Kiermash w Starej Zajezdni fot. Eryk Ruta/LoveKraków.pl

Targi mody i designu w Starej Zajezdni, Noc Poezji, 144. urodziny Muzeum Narodowego i Święto Starej Synagogi. Sprawdźcie, co będzie się działo w weekend w Krakowie.

Noc Poezji

W dniach 6–8 października poezja rozbrzmiewać będzie w różnych miejscach Krakowa. Wszystko za sprawą Nocy Poezji, ostatniej w tym roku imprezy w ramach cyklu Krakowskie Noce.

W programie znalazło się ponad 70 wydarzeń, od spotkań poetyckich i dyskusji z twórcami, po warsztaty, spacery literackie, wystawy, promocje książek, poetycką grę miejską czy finał konkursu na miniaturę dźwiękową inspirowaną twórczością Wisławy Szymborskiej.

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Milczenie i cisza w poezji”. Szczegóły w poniższym tekście.

Święto Muzeum Narodowego

Przed nami huczne urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie. W weekend, 7 i 8 października, wstęp na wszystkie ekspozycje stałe i czasowe kosztować będzie tylko 5 zł. Ponadto zaplanowano warsztaty, oprowadzania tematyczne, wykłady, a także spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu Baletu Cracovia Danza (Muzeum Czartoryskich).

W sobotę na placu przed Gmachem Głównym MNK, poprzez różne formy artystyczne i performatywne, będzie można wspólnie przyjrzeć się bodźcom, reakcjom i ekspresji. W programie m.in. układanie wielkoformatowych puzzli, budowanie form przestrzennych z drewnianych elementów, tworzenie glinianych piszczałek czy strefa relaksu. Wszystko to czekać będzie na krakowian i turystów w godz. 11:00–17:00.

144. urodziny MNK zwieńczy w niedzielę event muzyczno-taneczny na Rynku Głównym, podczas którego zabrzmią znane utwory muzyki filmowej, klasycznej, jazzowej, rockowej oraz heavymetalowej. Start o godz. 13:00.

Festiwal Jesieniary w Studio Kolorów

Kiermasz, wystawa lokalnych artystów i koncert zespołu Drzewo. Tak zapowiada się jesienny, kameralny festiwal w Studio Kolorów przy ul. Kraszewskiego 2/2. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 października.

Od godz. 10:00 do 17:00 na uczestników czekać będzie Kiermasz Jesiennych Czasoumilaczy, oferujący wyjątkowe rękodzieło, świece, kadzidła, superfoods, biżuterię, sztukę, dziergoty i wiele innych jesieniarskich skarbów.

Wieczorem, o godz. 18:00, przestrzeń lokalu zamieni się w galerię sztuki. Całe wydarzenie zwieńczy koncert zespołu Drzewo. Wstęp wolny.

Dzień Otwarty Ekospalarni

W sobotę, 7 października, po raz szósty będzie można poznać tajemnice działania Ekospalarni mieszczącej się przy ul. Giedroycia.

– Jak to się dzieje, że z odpadów produkujemy prąd i ciepło? Na czym polega praca operatora ogromnego chwytaka? Jak żyje się pszczołom w ekospalarniowej pasiece? To wszystko i jeszcze więcej opowiemy i pokażemy podczas ekologicznej soboty w krakowskiej Ekospalarni – zachęcają przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Poza tradycyjnym zwiedzaniem ścieżki edukacyjnej zaplanowano wiele atrakcji. Będzie można m.in. siłą własnych mięśni wytworzyć prąd elektryczny, wspólnie poeksperymentować czy spróbować miodu. Ekospalarnia będzie otwarta dla mieszkańców od godz. 10:00 do 16:30 (ostatnie wejście o 15:30).

Noc Bibliotek

„Absurd nie czytać” – tak brzmi hasło tegorocznej Nocy Bibliotek. To ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 października.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna przygotowała grę terenową, podczas której uczestnicy zanurzą się w świat Trubadurów, Dam, Rycerzy i alchemii. Będą mogli także odwiedzić biblioteczne przestrzenie w niecodziennej, bo nocnej scenerii i odkryć tajemnice rajskich zakamarków.

– Chcielibyśmy stworzyć przestrzeń, w której wszyscy miłośnicy wierszy, zachęceni poetycką myślą, przystaną choć na chwilę w zabieganej codzienności – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wiele atrakcji czekać będzie również w ramach obchodzonej w weekend krakowskiej Nocy Poezji.

Festiwal Dawnych Komputerów i Gier

W weekend w Aretetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zagoszczą dawne komputery i konsole. Wśród nich m.in. Commodore 64, Amiga 500, Atari 65XE, Philips MSX, NES, SNES, Nintendo 64, Vectrex, Sega Master System II i pecety spięte w sieć.

Nie będzie to jednak typowo muzealna wystawa. Do każdej z platform przygotowano kilkadziesiąt gier. Będzie więc można pograć lub poprogramować.

– Celem wydarzenia jest przypomnienie zarówno osobom starszym, jak i młodszym, jak wyglądała informatyka kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Realizujemy to poprzez udostępnienie w pełni interaktywnych i sprawnych dawnych urządzeń: komputerów i konsol – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Festiwal Dawnych Komputerów i Gier odbędzie się w dniach 7–8 października. Start o godz. 10:00.

Kiermash, czyli jesień na Kazimierzu

W weekend, 7 i 8 października, do budynku Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu zawita moda. Wszystko za sprawą Kiermashu, który tym razem połączy siły z targami vintage Kogel Mogel.

– Kiermash promuje zrównoważone i odpowiedzialne podejście do zakupów oraz szeroko pojętej mody i designu. Nasi wystawcy to polskie marki z lokalnych manufaktur tworzące produkty oryginalne, etyczne i wykonywane z poszanowaniem dla planety w duchu zero waste i fair trade – mówią organizatorzy wydarzenia Izabela Chyłek i Mateusz Kaczan.

Podczas jesiennych targów będzie można naładować energetyczne baterie aromatyczną kawą od „Funky Donkey Cafe”, zjeść wegańskie przysmaki od „Roślinny” oraz skosztować serników od „Czekoladowe Love”.

Weekend z robotami

Pokazy robotów, fotobudka, nauka programowania z firmą Robotek, stoisko piłkarskie Wisły Kraków, tworzenie własnych breloków wspólnie z robotami, pojedynek w ping-ponga z robotem, animacje i strefa zabawy dla dzieci. To wszystko czekać będzie na krakowian już w najbliższy weekend w ramach Dni Otwartych ASTOR.

Wydarzenie kierowane jest do rodzin, uczniów i studentów. 7 i 8 października w godz. 10:00–15:00 będzie można zobaczyć, jak wygląda praca i zabawa z robotami. Wstęp oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne. W tym roku organizatorzy zapraszają do dwóch lokalizacji: ASTOR Robotics Center i ASTOR Intralogistics Center przy ul. Wrobela 3 i 5.

Święto Starej Synagogi

W niedzielę, 8 października, Muzeum Krakowa zaprasza na Jom Riszon w Starej Synagodze. W programie m.in. oprowadzanie tematyczne, wykłady oraz koncert klezmerów Mojsze Band.

– Podczas tegorocznego święta zaglądniemy do zwykłych mieszkańców żydowskiej dzielnicy. Zostawimy na boku synagogę, rabinów, kapłanów, lewitów, Torę i święty język hebrajski i zajrzymy do tych zaułków „żydowskiego miasta”, w których na co dzień rozbrzmiewa język jidysz, a zwyczajna bieda nieraz sprowadza zdesperowanych ludzi na drogę przestępstwa – zapowiada Muzeum Krakowa.

W dniu Święta Starej Synagogi wszyscy mieszkańcy Krakowa (za okazaniem dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania), będą mogli zwiedzić wystawy w oddziale Stara Synagoga w promocyjnej cenie – 1 zł od osoby.

World Press Photo

W Nowohuckim Centrum Kultury po raz szósty zagościły najlepsze fotografie prasowe świata. Na wystawie zwiedzający mogą zobaczyć 120 wyjątkowych zdjęć ukazujących wydarzenia minionego roku m.in. wojnę w Ukrainie czy protesty w Iranie.

Spośród nagrodzonych prac jury konkursu wybrało czterech globalnych zwycięzców. Zdjęciem roku została fotografia autorstwa ukraińskiego dziennikarza i fotografa pracującego dla Associated Press. Evgeniy Maloletka, bo o nim mowa, ukazał ewakuację ciężarnej Iryny Kalininy ze szpitala w ukraińskim Mariupolu, który został uszkodzony podczas ataków rakietowych.

Podróż przez historię motoryzacji

Do 14 października w Galerii Krakowskiej będzie można zobaczyć wystawę zabytkowych i współczesnych samochodów, a także motocykli marki ŠKODA.

– To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć pojazdy takie jak: Laurin & Klement Voiturette A z 1905 roku czy Laurin & Klement G z 1908 roku, które są prawdziwymi klejnotami motoryzacji – mówi Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej. – Nie zabraknie także modelu ŠKODA Sport, który uczestniczył w słynnym wyścigu Le Mans w 1950 roku oraz nowoczesnego elektrycznego modelu Enyaq, stworzonego specjalnie na potrzeby wizyty Papieża Franciszka na Słowacji – dodaje Jarosław Szymczak.

Kolekcja prezentowanych pojazdów, będących arcydziełami motoryzacji, ukazuje rozwój powstałej w 1895 roku marki ŠKODA. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

News will be here