Weekend pełen atrakcji: Święto Rydlówki, Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich i World Press Photo

Święto Rydlówki - Osadzanie Chochoła fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Świętowanie rocznicy ślubu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny w Rydlówce, wielkie zwiedzanie krakowskich muzeów i warsztaty dla dzieci w ICE Kraków to tylko niektóre atrakcje nadchodzącego weekendu. Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo w mieście!

Literackie święto dla najmłodszych

Trwa dziewiąta edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Do 20 listopada najmłodsi mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli spotkać się z ulubionymi autorkami i autorami oraz wziąć udział w kreatywnych warsztatach.

– Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok zakasamy rękawy, uruchamiamy wszystkie pokłady kreatywności i zapraszamy Was na wydarzenia festiwalowe – podkreśla Fundacja „Burza Mózgów”, odpowiedzialna za organizację festiwalu.

Festiwal Literatury dla Dzieci zwieńczy uroczysta gala, w trakcie której ogłoszony zostanie laureat/laureaci Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego przyznawanej za najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Patronuje jej kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna. Wydarzenie odbędzie się 20 listopada w godz. 18:00-20:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Galę poprzedzi folkowy spektakl „Beskid bez kitu” w reżyserii Moniki Babuli i Marii „Mani” Strzeleckiej.

Darmowe zwiedzanie Wawelu

Przypominamy, iż Zamek Królewski na Wawelu tradycyjnie włączył się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. Oznacza to, iż w dniach 2-30 listopada (od wtorku do niedzieli) w godz. 13:00-17:00 można zobaczyć bezpłatnie Skarbiec Koronny, Zbrojownię i Prywatne Apartamenty Królewskie, a od 18 listopada także Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Darmowe bilety można nabyć on-line przed dniem zwiedzania oraz w dniu zwiedzania w kasach biletowych w godz. 9:00–16:00. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów.

Festiwal Audio Art

W piątek, 18 listopada, startuje Audio Art, czyli festiwal łączący sztuki wizualne z dźwiękowymi. Wydarzenia w postaci koncertów, instalacji, wykładów i performanców będą odbywać się w trzech głównych miejscach: Hevre, Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego i Cricotece. Jeden koncert przewidziany jest także w Instytucie Cervantesa.

Podczas trwającego 10 dni festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 30 projektów. Jednym z nich będzie „Black of granule” Aleksandry Chciuk i Kuby Krzewińskiego. To intymny koncert dla jednego słuchacza.

– Autorzy, wykonawcy powtarzają swój projekt 30 razy dla 30 osób. Pojawia się pytanie, dlaczego. Chodzi o uzyskanie jedynego w swoim rodzaju skupienia, którego nie da się uzyskać w grupie. Projekt jest prezentowany w piwnicy Akademii Muzycznej, wokół fortepianu w całkowitej ciemności. Warto się zapisać – zachęca Marek Chołoniewski, dyrektor festiwalu Audio Art.

Projekt ujrzy światło dzienne 19 listopada. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.audio.art.pl.

World Press Photo w NCK

W piątek, 18 listopada, w Nowohuckim Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa World Press Photo, ukazująca najlepsze fotografie prasowe świata z 2021 roku. Zdjęcia ukazane na ekspozycji koncentrują się wokół takich tematów jak kryzys klimatyczny, sytuacja polityczna, siła społeczeństwa, protesty i walka o prawa człowieka.

Zwyciężczynią globalną World Press Photo została Amber Bracken – Kanadyjka pracująca dla New York Times. Zdjęcie „Szkoła z internatem w Kamloops” przedstawia rząd krzyży, na których zawieszone są czerwone sukienki – symbol cierpienia, jakiego doświadczyły rdzenne dziewczynki, uczennice kanadyjskich szkół z internatami.

Wystawę będzie prezentowana do 7 grudnia w Białej Galerii Centrum NCK.

Festiwal Kawy i Czekolady

W weekend w Hali Cracovii odbędzie się wydarzenie, na które z niecierpliwością czekają wszyscy fani słodkości oraz smakosze kawy. Lokalne kawiarnie oraz palarnie z całej Polski zaprezentują kawy z różnych zakątków świata.

– Będzie można skosztować tych pyszności na miejscu, ale również zakupić ziarna i świeżo mieloną kawę do domu. Nie zabraknie też stoisk, na których znajdziecie różnego rodzaju kawowe akcesoria i dodatki. A jeśli Twój kompan nie jest sympatykiem kawy nic straconego, zabierz go ze sobą! Będzie mógł ugasić pragnienie aromatycznymi herbatami, które również znajdziecie na tym wydarzeniu – informują organizatorzy.

Do kawy, herbaty czy czekolady przygotowano także coś słodkiego. Festiwal odbędzie się w sobotę (12:00-20:00) oraz niedzielę (12:00-18:00).

Bajki muzyką pisane

Filharmonia Krakowska zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Bajki muzyką pisane”. To muzyczny spektakl „Wiatr, deszcz i co tam chcecie” przeznaczony dla dzieci w wieku 5–13 lat. Przedstawienie będzie można obejrzeć w sobotę o godz. 10:00 i 12:00 oraz w poniedziałek o godz. 8:30, 10:30 i 12:30. Baśniowe historie opowie wielki miłośnik muzyki Doktor Bakcyl, a towarzyszyć mu będą artyści Filharmonii Krakowskiej.

Święto Rydlówki

Muzeum Krakowa zaprasza na wielkie święto jednego ze swoich oddziałów – Rydlówki. W sobotę, 19 listopada, na zwiedzających czekać będzie sporo atrakcji. Na początek korowód weselny.

W listopadzie 1900 roku w podkrakowskiej wsi Bronowice odbyło się najsłynniejsze polskie wesele poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. W rocznicę tego wydarzenia odbędzie się weselny korowód, który poprowadzą drużbowie z Teatru Złoty Róg. Nie zabraknie muzyki, barwnych strojów i śpiewów.

Orszak wyruszy o godz. 10:30 ze skrzyżowania ulicy Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza (niedaleko kościoła św. Antoniego) i przejdzie przez Bronowice w kierunku Rydlówki. Muzeum Krakowa zachęca do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Wstęp wolny.

Osadzanie Chochoła

Weselny korowód to dopiero początek atrakcji przygotowanych z okazji święta Rydlówki. W sobotę o godz. 12:30 rozpocznie się tradycyjne okrywanie krzewu róży snopkiem słomy, czyli słynne osadzanie Chochoła. Wydarzeniu towarzyszyć będzie ludowa muzyka, a dzieci z pobliskich szkół zaprezentują specjalnie na tę uroczystość przygotowany program artystyczny. Wstęp wolny.

Muzeum Krakowa zaprasza również na oprowadzanie performatywne po Rydlówce. Więcej szczegółowy w poniższym artykule.

Mickiewicz przed Galerią Krakowską

Do soboty, 19 listopada, na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską będzie można podziwiać bliźniaczy pomnik Adama Mickiewicza.

Monument został stworzony przez pracownię plastyczną Teatru Groteska i stanowi zapowiedź nadchodzącego festiwalu Materia Prima, którego ambasadorem jest właśnie Adam Mickiewicz.

Wielkie zwiedzanie muzeów

Przed nami Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. W programie zwiedzanie wystaw, prezentacje multimedialne, pokazy i warsztaty. Będzie można także zobaczyć obiekty na co dzień niedostępne dla zwiedzających czy zajrzeć za muzealne kulisy.

Muzeum Krakowa zaprasza m.in. do Pałacu Krzysztofory na oprowadzanie tematyczne po podziemnej części ekspozycji „Kraków. Od początku, bez końca”, prezentację wybranych wnętrz oraz spektakl dla dzieci.

Z kolei Muzeum Lotnictwa Polskiego planuje pokazać replikę skafandra Neila Armstronga – pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu, dowódcy misji Apollo 11 wraz z wystawą towarzyszącą. W Muzeum Inżynierii i Techniki będzie można zwiedzić wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca”, wziąć udział w warsztatach czy grze miejskiej „MuzeON”.

W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział 55 muzeów i galerii wraz z oddziałami, a wiele ekspozycji zostanie udostępnionych za darmo lub za symboliczną opłatą. Szczegółowy pogram 17. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich dostępny tutaj oraz na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu.

Dzień Dobry ICE Kraków

W niedzielę, 20 listopada, w godz. 10:00-14:00 centrum kongresowe zamieni się w wielki plac zabaw. A to za sprawą jesiennej odsłony Dzień Dobry ICE Kraków. Na najmłodszych oraz ich bliskich czeka szereg atrakcji. W programie m.in. warsztaty motoryzacyjne, aktorskie, plastyczne, sportowe, minizajęcia z języka angielskiego czy gry planszowe.

– Podczas jesiennej edycji wydarzenia tematem przewodnim będzie jeden z najważniejszych obszarów działania naszej instytucji, czyli muzyka. Znakomite atrakcje, odpoczynek od codzienności i fantastyczną zabawę zapewnią nasi goście i partnerzy, a bezwzględnie dobrą atmosferę gwarantuje energia najmłodszych odbiorców kultury – zapowiada dyrektorka KBF, Carolina Pietyra.

Główną atrakcją dnia będzie koncert z udziałem Krakowskiego Chóru Dziecięcego oraz Studia Teatru Muzyki i Tańca. Start o godz. 13:00. Aby uczestniczyć w koncercie należy mieć darmową wejściówkę. Można ją pobrać tutaj.

Kosmiczny dzień w Muzeum Lotnictwa

„MOONWALK– wielki krok dla człowieka”, „Z księżyca na Marsa i dalej...” oraz „Podbój kosmosu” to wystawy, które można zobaczyć w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wydarzenia dla szerokiej publiczności zaplanowano na niedzielę, 20 listopada.

W ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich odbędzie się prezentacja modelu skafandra Neila Armstronga – pierwszego człowieka, który stanął na księżycu, dowódcy misji Apollo 11.

– Model został wykonany ze skanów 3D oryginału, pochodzącego ze zbiorów Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie, w ramach projektu „Apollo at the Park” i jest jedną z 15 kopii wystawianych poza granicami Stanów Zjednoczonych – informuje Muzeum Lotnictwa Polskiego.

W niedzielę na dzieci i młodzież czekają także kosmiczne animacje. Będzie można również obejrzeć film „Apollo 13”. Więcej szczegółów tutaj.

Open Eyes Art Festival

Do 23 listopada potrwa Open Eyes Art Festival, w ramach którego odbywają się warsztaty, spotkania z artystami, wystawy, pokazy filmowe czy targi Nówka Sztuka w Pałacu Ogińskich i Potulickich.

Zwieńczeniem cyklu wydarzeń będzie koncert „i milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” w Centrum Kongresowym ICE Kraków (22 listopada). Z kolei dzień wcześniej, 21 listopada, na budynku przy ul. Krowoderskiej 71a mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć mural „Stańczyk” Kamila Kuzko.

OEAF to wspólne przedsięwzięcie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Nowohuckiego Centrum Kultury oraz Agencji Artystycznej GAP.

Bajkowy spacer przez Ogród Świateł

W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema zagościła wyjątkowa wystawa plenerowa, którą można oglądać do 26 lutego 2023 roku. Ogród Świateł to niemal 30 instalacji świetlnych oraz wiele atrakcji multimedialnych takich jak fotogeniczne tunele świetlne, choinka stworzona z 30 000 świateł LED, a także pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową.

Motywem przewodnim ekspozycji jest Piotruś Pan. Zwiedzający, przekraczając próg Ogrodu, będą więc mogli poczuć się jak w krainie wiecznego dzieciństwa.