Weekend pełen atrakcji: Urodziny Szymborskiej, Szalom na Szerokiej i Parada Nowoorleańska

fot. MARIA KANTOR/LOVEKRAKOW.PL

Otwarcie parku Wisławy Szymborskiej, turniej rycerski w Barbakanie, Festiwal Kultury Żydowskiej i Parada Nowoorleańska to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na pierwszy weekend lipca.

Urodziny Wisławy Szymborskiej

Przez cały weekend Kraków świętować będzie 100. urodziny Wisławy Szymborskiej. W sobotę, 1 lipca, odbędzie się literacki piknik w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

W niedzielę zaś zostanie otwarty park imienia Wisławy Szymborskiej, który powstał pomiędzy ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów. W miejscu betonowego parkingu pojawiła się zielona przestrzeń z cytatami pochodzącymi z wiersza noblistki pt. „Możliwości”.

Tego dnia odbędzie się także odsłonięcie muralu na ponad 120-metrowym ogrodzeniu przy ul. Dolnych Młynów 10, a Teatr Słowackiego zaprezentuje spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy”.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w poniższym artykule.

Turniej rycerski w Barbakanie

„Średniowiecze da się lubić!” – przekonuje Muzeum Krakowa, zapraszając na inaugurację wakacyjnego projektu. W sobotę, 1 lipca, w Barbakanie będzie można zobaczyć fabularyzowany turniej rycerski doby późnego średniowiecza nawiązujący formą do turniejów burgundzkich.

Podczas wydarzenia będą przeplatać się trzy zasadnicze formy aktywności: część widowiskowa (walki rycerskie w szrankach, pokazy mody, tańce dworskie i plebejskie, inscenizacja historyczna), część teoretyczna (kuchnia średniowieczna, wykłady dotyczące uzbrojenia, technik walk, strojów oraz tańców), a także część praktyczna (szkoła fechtunku, kurs tańca, średniowieczna przymierzalnia strojów, gry plebejskie).

Dla najmłodszych zostanie przeprowadzony konkurs na małego rycerza i małą dwórkę zakończony pasowaniem z wręczeniem upominków, w tym glejtów-dyplomów.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 17:00.

Dzień Przylasku Rusieckiego

W sobotę od godz. 15:00 do północy będzie można uczestniczyć w Dniu Przylasku Rusieckiego. Przy ulicy Rzepakowej 13A rozłoży się wesołe miasteczko, a dla smakoszy przygotowany zostanie grill. Nie zabraknie również muzycznych atrakcji. O godz. 16:00 na scenie wystąpi zespół Kordian, a następnie wokalistka Marta Prusak. Po występach na wszystkich czekać będzie zabawa taneczna z zespołem Jerry and Deston.

Festiwal Kultury Żydowskiej

Do niedzieli, 2 lipca, serce żydowskiego świata będzie biło właśnie w Krakowie. Wszystko za sprawą Festiwalu Kultury Żydowskiej. W programie warsztaty, projekcje filmowe, występy i kilkugodzinny koncert na ul. Szerokiej, który powraca po pandemicznej przerwie.

– Jedną z głównych postaci, które wystąpią podczas koncertu, będzie Liraz. To izraelska artystka o irańskich korzeniach, która, jak sama o sobie mówi, jest głosem irańskich kobiet, którym głos odebrano. Publiczność zapewne kojarzy ją z zeszłorocznego koncertu w Synagodze Tempel – zapowiada Robert Gądek, zastępca dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Na scenie zaprezentuje się także Boom Pam. To jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających izraelskich zespołów, wykonujący muzykę, w którą wplecione są różne wątki kulturowe. Towarzyszyć mu będą zaproszeni artyści: Kutiman, Shai Tsabari oraz Neta Elkayam.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 1 lipca, o godz. 18:00. Wstęp na koncert jest wolny.

Santander Letnie Brzmienia

Wakacyjna trasa koncertowa z najlepszą polską muzyką wyruszyła w muzyczną podróż po Polsce i zawitała do Krakowa. W tym roku wydarzenie odbywa się w nowej formule – dwudniowego festiwalu. Kto zaprezentuje się na Parkowej?

W piątek, 30 czerwca, będzie można usłyszeć takich artystów jak Vito Bambino, Brodka, Margaret, Jucho i Zalia. Zaprezentowany zostanie także projekt specjalny BABIE LATO.

Dzień później, 1 lipca, wystąpi Nosowska, Kacperczyk, Natalia Przybysz, ARS LATRANS Orchestra, IGNACY, a także Krzysztof Zalewski z projektem „Zalewski śpiewa Niemena”.

Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Kazimierz Summer Festival

Koncerty, imprezy, pokazy teatralne i warsztaty artystyczne pod gołym niebem – to najważniejsze atrakcje Kazimierz Summer Festival, który rozpocznie się już w sobotę, 1 lipca, o godz. 19:00. Wydarzenie zainauguruje pokaz laserów do autorskiego setu DJ-a Carsky’ego – artysty, który w swojej twórczości inspiruje się bitami lat 90., klasycznymi instrumentami i wokalami soulowymi.

To jednak dopiero początek muzycznych atrakcji. Podczas tegorocznej edycji festiwalu na scenie przy Galerii Kazimierz zaprezentują się m.in. Beauty Plate, Dżaman, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Muzyka Końca Lata, Que Passa, Klinton oraz Justyna Biedrawa. Koncerty będą odbywać się w soboty o godz. 16.00.

Dni Kultury Romskiej

Jadą wozy kolorowe taborami... W weekend, 1 i 2 lipca, na Łąkach Nowohuckich rozłożą się XII Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej. Będzie można zobaczyć dawne obozowisko romskie, obejrzeć muzealne wozy, eksponaty etnograficzne, a także wystawę malarstwa i fotografii. Na scenie plenerowej tradycyjne tańce zaprezentują artyści ze Słowacji, Węgier, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Polski i Francji.

– Głównym i nadrzędnym celem projektu jest przybliżenie bogactwa tradycji Romów, ukazanie odmienności i różnorodności kultury romskiej (w tym kultury muzycznej), upowszechnianie, popularyzacja i promocja wiedzy o kulturze i tradycji Romów poprzez zintegrowaną prezentację elementów folkloru i tzw. kultury wysokiej – wyjaśnia Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „KAŁE JAKHA”, działające nieprzerwanie od 2002 roku.

Wystawę etnograficzno-muzealną będzie można zobaczyć w godz. 15:00–17:00. Artyści zagoszczą na scenie o godz. 18:00. Koncerty potrwają do 22:00. Wstęp wolny.

10 lat Targu Pietruszkowego

W najbliższą sobotę, 1 lipca, Targ Pietruszkowy w Podgórzu będzie obchodził dziesiątą rocznicę powstania. Z tej okazji zaplanowano specjalne wydarzenia takie jak gotowanie na żywo, prezentacje czy konkursy związane ze zdrową żywnością. Pojawi się również urodzinowy tort przygotowany przez cukiernię Sweets by Bary, a w specjalnym namiocie Uniwersytetu Rolniczego odbywać się będą warsztaty dla małych i dużych miłośników zdrowego jedzenia.

Szczegółowy program poniżej.

O twórczości Tetmajera w Pałacu Krzysztofory

Około 400 obiektów, w tym blisko 200 obrazów olejnych, zwiedzający mogą zobaczyć na nowej wystawie w Pałacu Krzysztofory. „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości młodopolskiego artysty. Dominująca część wystawy poświęcona jest malarstwu.

– Ważną cezurą życiową dla Tetmajera był rok 1890, kiedy związał się z Bronowicami, również uczuciowo, poślubiając córkę włościańską Annę z Mikołajczyków. Od tego czasu Bronowice w różny sposób przewijają się w jego twórczości. Bardzo chętnie przedstawiał sceny rodzajowe, utrwalające różne zwyczaje, stroje, życie codzienne mieszkańców wsi czy ceremonie świąteczne. Bronowice stały się też tłem do przedstawienia wydarzeń historycznych rozegranych sto lat wcześniej – tłumaczy Marta Marek, kuratorka wystawy.

Na ekspozycji znalazły się obiekty z całej Polski. Wśród nich są rodzinne pamiątki po artyście m.in. skrzynia posagowa Anny Tetmajerowej z Mikołajczyków.

Wakacyjne kino pod chmurką

Od filmu przygodowego, przez komedię i musical, po dramat psychologiczny i melodramat muzyczny. W każdą wakacyjną sobotę na terenie parku Dębnickiego rozgości się kino plenerowe. Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza – zaprasza wszystkich krakowian i turystów na letnie seanse pod chmurką.

Cykl rozpocznie się 1 lipca klasyką kina przygodowego, czyli filmem „Podróż do wnętrza Ziemi”, opartym na słynnej powieści Juliusza Verne'a o tym samym tytule. W trzy kolejne wakacyjne soboty należy się przygotować na sporą dawkę humoru, bo w kinie pod chmurką zaprezentowane zostaną „Palm Springs” (8 lipca), „A oni dalej grzeszą, dobry Boże” (15 lipca) oraz „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” (22 lipca). Pierwszy miesiąc w kinie plenerowym zwieńczy film familijny „Był sobie pies” (29 lipca).

Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. Start o godz. 21:00.

Wielka Parada Nowoorleańska

W niedzielę, 2 lipca, w ramach Summer Jazz Festival, odbędzie się Wielka Parada Nowoorleańska. Już po raz 21. przez krakowski Rynek Główny przejdzie kolorowy korowód muzyków, znanych osobistości i mieszkańców. Wśród gości specjalnych będzie Mely Jacobson z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych, która urodziła i wychowała się w kolebce jazzu- Nowym Orleanie.

Parada wyruszy o godzinie 17:00 spod Wieży Ratuszowej w Rynku Głównym w kierunku placu Szczepańskiego, gdzie dla zebranych zagra tradycyjny sekstet „Playing Family” i „Orchestra Dedicated”.

Niedziela Nowoorleańska to całodniowa uczta dla melomanów. Już od południa w kawiarniach na Rynku Głównym rozbrzmiewać będzie tradycyjny jazz.

Arcydzieło Mehoffera w Krakowie

Muzeum Narodowe zaprasza na pokaz słynnego dzieła Józefa Mehoffera z 1896 roku pt. „Śpiewaczka”. Obraz pochodzi ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i uważany jest za jedno z najwyżej cenionych dzieł wybitnego artysty.

To naturalnych rozmiarów wizerunek Wandy Janakowskiej. Dzieło cechuje wysublimowana kolorystyka. Widać też wpływ ówczesnego portretowego malarstwa francuskiego. Główna bohaterka obrazu została uwieczniona jako śpiewaczka operowa w charakterystycznej pozie kontrapostu, z ręką wspartą na biodrze. Na scenie występuje w stroju w guście hiszpańskim.

Słynne arcydzieło Mehoffera będzie można oglądać do 7 stycznia 2024 roku w oddziale Muzeum Narodowego przy ul. Krupniczej 26.