Weekend pełen atrakcji: „Wyspia” na Wawelu, finał WOŚP i urodziny kina KIKA

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

MotoOrkiestra, Bieg Wielkich Serc, pokaz teatru ognia czy prezentacja starych samochodów. W ostatnią niedzielę stycznia odbędzie się wielki finał WOŚP, a Kraków tradycyjnie dołączy do charytatywnego grania. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje czekają na Was w ten weekend.

Sztuka współczesna na Wawelu

Od 26 stycznia na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu zwiedzający mogą podziwiać dzieło sztuki o tytule „Wyspia”. To instalacja artystyczna Kingi Nowak inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Panele, wykonane z wielobarwnego szkła, przywodzą na myśl witraże słynnego malarza.

„Wyspia” jest zorientowana względem stron świata, a najważniejszy jej element stanowi światło słoneczne.

Nowa wystawa w Muzeum Witrażu

W Pracowni i Muzeum Witrażu zagościła nowa ekspozycja, która stanowi zwieńczenie zeszłorocznych obchodów 120-lecia placówki. Jednocześnie inauguruje nową, rozszerzoną przestrzeń ekspozycyjną w budynku.

Wystawa „velare lucem” jest wynikiem artystycznych eksperymentów z różnego rodzaju źródłami światła zestawionymi ze szkłem. Obejmuje twórczość Piotra Ostrowskiego w latach 2011–2022.

– Światła doznajemy, jeśli odbija się od przedmiotów lub, jeśli są transparentne, przez nie przechodzi. Patrząc na czyste światło na wprost — oślepia nas. Musimy więc je czymś przysłonić; aby patrzeć pod światło, musimy dać oku maskę. Może nią być szkło – mówi Piotr Ostrowski.

Wystawa dostępna jest w budynku Pracowni i Muzeum Witrażu w przestrzeni wystaw czasowych (piętro -1). Wstęp wolny.

Koncert w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego zapraszają na wyjątkowy koncert. W piątek o godz. 16:00 muzyka klasyczna wypełni wnętrze Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Podczas wydarzenia zabrzmią utwory Brahmsa, Fuchsa, Mozarta i Schuberta, a wykonają je Gabriela Kołodziej i Mikołaj Niżegorodcew. Wstęp wolny.

Muzyczna opowieść o Ricie Marley

W piątek na deskach Teatru KTO zadebiutuje spektakl „Byłam żoną Boba Marleya” na podstawie monogramu Małgorzaty Jantos. To muzyczna opowieść o kobiecie, która żyjąc w cieniu sławnego męża, próbuje odnaleźć własną drogę. W rolę głównej bohaterki wciela się Katarzyna Chlebny.

Oglądając przedstawienie, publiczność będzie mogła usłyszeć najbardziej znane piosenki Boba Marleya i Rity Marley, wykonywane na żywo z zespołem Mamas&Trawa, który został powołany specjalnie na potrzeby spektaklu. Na scenie zabrzmią m.in. „Is This Love” i „No Woman, No Cry”.

Premiera spektaklu odbędzie się 27 stycznia o godz. 19:00. Kolejne prezentacje zaplanowano na 28 stycznia oraz 14 i 15 lutego.

„Pierwsza kolęda” w Operze Krakowskiej

W piątek artyści chóru Opery Krakowskiej zaprezentują publiczności najpiękniejsze kolędy i znane bożonarodzeniowe piosenki. Głównym punktem repertuaru będzie kantata „Pierwsza kolęda” XX-wiecznego amerykańskiego kompozytora Johna Willarda Petersona – autora m.in. ponad 1000 pieśni, hymnów i piosenek religijnych oraz 35 kantat.

Utwór ten zachęca do głębokiego przeżywania misterium Bożego Narodzenia. Opowiada o narodzinach Jezusa Chrystusa, skłaniając jednocześnie do refleksji nad zesłaniem na ziemię Syna Bożego. Artyści zaprezentują kantatę w polskiej wersji językowej. Koncert rozpocznie się o godz. 18:30.

Urodzinowy weekend w kinie KIKA

Niebawem upłynie 11 lat obecności kina KIKA na podgórskiej i krakowskiej mapie kinowej. Z tej okazji organizatorzy przygotowali dla małych i dużych wielbicieli kina weekend pełen atrakcji.

W piątkowy wieczór na widzów czeka filmowo-degustacyjne spotkanie pod hasłem „Naturalnie”. Degustacja rozpocznie się o godz. 19:00, a poprowadzi ją dziennikarz winiarski i autor książek Michał Bardel. Z kolei o godz. 20:45 odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu „Chora na siebie”.

W sobotę w południe widzowie będą mogli obejrzeć animowany film „Szczęście Mikołajka”. Na uczestników seansu czeka konkurs z nagrodami od Wydawnictwa Znak Emotikon. Wieczorem zaś, o godz. 19:00, odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu, którego tytuł pozostaje niespodzianką.

W niedzielę kino KIKA zaprasza na seans „Zadziwiający kot Maurycy” połączony z warsztatami artystycznymi. Start o godz. 12:00.

Święto Rynku Podziemnego

Trwa kolejna odsłona święta Rynku Podziemnego, w ramach którego odbywają się wykłady, spacery i warsztaty. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest żywioł – eter. W niedzielę o godz. 12:00 i 13:30 Muzeum Krakowa zaprasza na rodzinne warsztaty pt. „Woda, która nie moczy rąk. Zimowe rozkminki alchemiczne”.

– Poszukamy wody, która nie moczy rąk, a może nawet uda nam się odkryć sekret kamienia filozoficznego i przepisu na złoto? Nie obędzie się bez krakowskich specjalistów z dziedziny alchemii: Sędziwoja, Twardowskiego i innych… – przekonują organizatorzy.

Warsztaty poprowadzi Łucja Malec-Kornajew, czyli Pani Fishka. Szczegóły dostępne TUTAJ. Na wspólne „drążenie miasta” Muzeum Krakowa zaprasza do 5 lutego.

Koncert u adwentystów

W niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz trzydziesty pierwszy. Dzień przed wielkim finałem odbędzie się koncert zespołu „Unisono”, a muzyka gospel wypełni kościół adwentystów przy ul. Lubelskiej 25.

Ponad 20-osobowa grupa muzyków, założona w 2018 roku, zaprezentuje współczesną muzykę chrześcijańską w stylu gospel i pop. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr Tomasz Karauda.

W trakcie koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka funduszy do puszek WOŚP oraz licytacja. Wśród propozycji m.in. wspólne morsowanie z pastorem lokalnego zboru (parafii), metamorfozy ze stylistką i fryzjerką czy nagranie własnego singla w profesjonalnym studiu nagrań. Koncert odbędzie się 28 stycznia o godz. 18:00.

Finał WOŚP w Krakowie

W niedzielę, 29 stycznia, do wspólnego grania dołączy całe miasto. Finał WOŚP to nie tylko uliczna kwesta, ale także mnóstwo wydarzeń towarzyszących.

Fani motoryzacji będą mogli wziąć udział w MotoOrkiestrze, a miłośnicy sportu w „Biegu Wielkich Serc”. Na Rynek Podgórski zawita zaś ekipa ZŁOMBOL, która zaprezentuje stare samochody.

Na niedzielny spacer wyruszą również miłośnicy bassetów razem ze swoimi pupilami. W dodatku na Rynku Głównym tradycyjnie zjawi się grupa około 40 golden retrieverów. Po raz pierwszy w Krakowie odbędzie się chartoterapia, czyli spotkanie z chartami.

Z kolei wieczorem, o godz. 19:30, przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się „III Ogniste Show”, czyli pokaz teatru ognia w wykonaniu grupy Spontan Fire.

31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zwieńczy symboliczne „Światełko do Nieba” z krakowskiego Rynku Głównego. Start o godz. 20:00. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie krakowskiego sztabu WOŚP.

Koncert charytatywny „Kolędy do nieba”

W ostatnią niedzielę stycznia na zakończenie okresu kolędowania odbędzie się koncert charytatywny „Kolędy do nieba”. Jak zawsze muzyka wypełni wnętrze jednej z krakowskich świątyń. Tym razem muzycy zaprezentują się w kolegiacie św. Anny.

Gościem specjalnym koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna MASO z Charkowa. Kilkudziesięcioosobowy zespół muzyków wykona pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Jurka Dybała jedno z najpiękniejszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego „II Symfonię Wigilijną”.

W trakcie wydarzenia prowadzona będzie kwesta, która ma na celu zebranie środków finansowych na zakup narzędzi dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny.