Wirtualna Opera Rara potrwa kilka miesięcy

fot. mat.prasowe festiwalu Opera Rara

1 lutego startuje kolejna edycja festiwalu Opera Rara. Wydarzenie zainauguruje „Dydona i Eneasz: wielki dramat w miniaturze”, który widzowie będą mogli zobaczyć na platformie Play Kraków.

– Czasy mamy ciężkie, ale to wbrew pozorom nie moment na odpoczynek. To czas, aby z otwartą przyłbicą wstać i walczyć o sztukę i edukację. Ich brak jest bombą z opóźnionym zapłonem. Chcemy z publicznością  komunikować się błyskawicznie za pomocą internetu, a na wydarzenia na żywo zaprosić tak szybko, gdy będzie to możliwe –  mówi Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny festiwalu.

Pogodnie i życzliwie

Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia są słowa greckiej poetki Safony,: „Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy – pogodnie, życzliwie”. Chociaż wydarzenie rozpocznie się 1 lutego, ze względu na sytuację epidemiczną, festiwalowe koncerty, spektakle i spotkania będą się odbywały na przestrzeni kilku miesięcy.

Tym razem w ramach Opery Rary zostaną zaprezentowane przede wszystkim dzieła opowiadające o porozumieniu i drodze dostrzeżenia człowieczeństwa w drugiej osobie. Organizatorzy przyznają, że taka tematyka jest potrzebna w czasach napięć, niepewności i lęku.

Nie zabraknie dzieł rzadko grywanych, odkrywanych na nowo i jeszcze zupełnie nieznanych. Publiczność zobaczy barokowe „Il ballo delle Ingrate” Monteverdiego, „Dido & Aeneas” Purcella i „Cassandrę” Marcella (połączoną w jeden spektakl z utworami współczesnymi: „Just” Langa i „Vanitas” Sciarrina), klasycystyczne „Così fan tutte” Mozarta oraz „Der goldene Drache” Eötvösa. Wszystkie spektakle będą dostępne na platformie Play Kraków.

Dramat w miniaturze

Festiwal zainauguruje wielki dramat w miniaturze, czyli „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcella. Autor tekstu Nahum Tate na kilku stronach zmieścił wydarzenia opisane w IV księdze „Eneidy” Wergiliusza.

„Dydona i Eneasz” to wzór „małych oper”, który w ograniczonym czasie zaledwie jednej godziny i przy wykorzystaniu niewielkiej liczby wykonawców, prezentuje cały wielki dramat.

„To arcydzieło dramaturgicznego skrótu i lapidarności: kompozytor w kilku taktach potrafi nakreślić wyrazisty obraz postaci z krwi i kości, z własną dykcją, charakterem i usposobieniem. Dostajemy szkic tak mistrzowski, że działa na nas z większą intensywnością niż niejeden wykończony w detalach portret” – czytamy w opisie dramatu.

Premiera spektaklu odbędzie się w poniedziałek 1 lutego na platformie Play Kraków. Bilety na spektakl są dostępne od poniedziałku 1 lutego w cenie 10 zł. Karnety obejmujące dostęp do czterech spektakli dostępne są w cenie 20 zł.