Znamy laureatki Nagrody Szymborskiej za rok 2019 i 2020

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska to laureatki Nagrody Szymborskiej za 2019 i 2020 roku.

Laureatki otrzymają po 50 tys. złotych oraz statuetkę. Pozostali nominowani dostaną po 4 tys. złotych.

„Wybitne osiągnięcie poetyckie”

Anna Adamowicz otrzymała nagrodę za rok 2019 za tom „Animalia” wydany przez Biuro Literackie.

–  Więź ze światem zwierzęcym jest tak mocna, że los współbratymców, krzywdzonych i zabijanych, przenosi się w obszar doświadczeń wewnętrznych. Tak działa solidarność gatunków oraz – współczucie. Schować w sobie ofiary  eksperymentów podsycanych potrzebą zabijania – to podjąć próbę ocalenia. Jakość wysłowienia, oryginalność artystycznych ujęć, w których signum osobistego zaangażowania stowarzysza się z dystansującą ironią, a także i może przede wszystkim  zespół humanistycznych przesłań pozwala myśleć o tym zbiorze jako niezwykłym i wybitnym  osiągnięciu poetyckim – mówił podczas laudacji prof. Wojciech Ligęza, przewodniczący kapituły Nagrody za 2019 rok.

„Ostra siła rażenia tej poezji”

Nagrodę za rok 2020 otrzymała Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom „Rośliny mięsożerne” wydany przez Instytut Mikołowski.

– Rozpoznawalny autorski sznyt, ostra siła rażenia tej poezji oraz bezpardonowa prostota, której nie należy mylić z powierzchownością, docierają do odbiorcy niczym miotacz ognia. Po lekturze takich wierszy, trzeba na nowo przymierzyć się do refleksji nad światem własnym i cudzym, zweryfikować poczucie wspólnoty i poczucie osobności. To poezja, która każe nam konfrontować wygodne à priori doświadczalnej kategorii „siebie” i tego, co wydaje się pozostawać poza poetyckim „ja” – mówiła w trakcie laudacji prof. Dorota Walczak-Delanois, przewodnicząca kapituły Nagrody za rok 2020.

Wyboru dokonała kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia).

comments powered by Disqus