Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę. Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Rapacza

fot. IPN
19 kwietnia zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w Łagiewnikach.
Ekshumowane szczątki ks. Rapacza 19 kwietnia zostały złożone w sarkofagu, który decyzją metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego.

Ks. Rapacz urodził się  w 1904 r. w Tenczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Płokach i Rajczy. W 1937 r. powrócił do parafii Narodzenia NMP w Płokach jako jej administrator. Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. w lesie, ok. kilometr od kościoła.

Pierwotnie spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubniu. 29 października 1980 r. szczątki ks. Rapacza zostały po raz pierwszy ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywały aż do dnia rekognicji kanonicznej, poprzedzającej beatyfikację.