Tak będzie wyglądać szkocka krata dla Krakowa

fot. Materiały prasowe

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce będzie miał dedykowany tylko dla siebie wzór szkockiej kraty. W trwającym do minionej soboty głosowaniu mieszkańcy wybrali jeden z pięciu proponowanych projektów.

W głosowaniu wzięło udział 3406 mieszkańców, z czego najwięcej, bo 944, oddano na projekt autorstwa Alexa Imrie. Zgodnie z założeniem, ma on przywoływać równocześnie miasto i ducha Krakowa oraz trwałą przyjaźń z Edynburgiem i Szkocją. – Układ jest celowo duży (200 pasemek), odzwierciedlający wymiary rynku Starego Miasta. Kolory są wybrane ze względu na ich znaczenie i wszechstronność, nawiązują do tematów lokalnych i krajowych. Połączenie kolorów białego i czerwonego nawiązuje do flagi polskiej, a białego i błękitnego do flagi szkockiej.

26 propozycji krakowskiego wzoru szkockiej kraty wpłynęło w konkursie współorganizowanym przez miasta Kraków i Edynburg oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. Projekty były oceniane przez urząd certyfikujący w Edynburgu, który rygorystycznie podchodzi do tych kwestii. Po formalnej ocenie, pięć propozycji wzoru tartanu zostało przesłanych do Krakowa.

W ostatniej takiej tkalni

Wybrany projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który potrwa w Krakowie od 30 września do 1 października. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce prezydenta Jacka Majchrowskiego.

W programie festiwalu przewidziane są też prezentacje szkockich tradycji i historii, pokazy oraz nauka szkockich tańców, koncerty zespołu dudziarzy Scotpipe z Edynburga, degustacje szkockich ciasteczek, barwny korowód szkocki w Rynku Głównym i wiele innych atrakcji.

Czym jest tartan?

Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie.

Aktualności

Pokaż więcej