Walka o czyste powietrze. Słynny himalaista przyjechał w tej sprawie do Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W środę, 18 kwietnia w Krakowie odbyło się spotkanie zapowiadające II Międzynarodowe Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE. W trakcie spotkania można było zobaczyć elektryczne skutery i samochody, które w czerwcu wezmą udział w wyścigu z Krakowa do Zakopanego. Ambasadorem wydarzenia został Andrzej Bargiel – himalaista, ratownik TOPR, pierwszy Polak, któremu udało się zdobyć ośmiotysięcznik Sziszapangma i zjechać z jego wierzchołka na nartach.

Małopolska liderem w walce o czyste powietrze

II Międzynarodowe Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE odbędzie się w dniach 2-9 czerwca. W sobotę, 2 czerwca wydarzenie zainauguruje rajd ekologicznych pojazdów, który wystartuje w Krakowie. W dniach 2-6 czerwca w Zakopanem czeka nas za to pokaz nowatorskich rozwiązań technologicznych z dziedziny ekologii. Wśród nich znajdą się ekologiczne samochody, skutery oraz osobowe pojazdy powietrzne. W dniach 7-9 czerwca wydarzenie przeniesie się do Suchej Beskidzkiej.

W tym czasie odbędą się konferencje, debaty i otwarte dyskusje z ekspertami z całego świata, którzy przybliżą kulisy elektromobilności czy ekologicznego budownictwa. Według wstępnych szacunków wynika, że w wydarzeniu weźmie udział około sześć tysięcy gości z całego świata. Jak twierdzi Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, wynika to z faktu, że Małopolska jest w tej chwili liderem ekologicznych rozwiązań w Polsce. A zarazem przoduje w walce o czyste powietrze.

– Małopolska już kilka lat temu podjęła skuteczną walkę o to, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem – mówi Krupa. – Przypominam, że jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy w życie uchwały antysmogowe, cały czas zachęcamy mieszkańców do korzystania z ekologicznego transportu. Budujemy trasy rowerowe, dysponujemy nowoczesną koleją, a dzięki unijnemu wsparciu na ulicach Krakowa pojawiły się elektryczne autobusy.

Wiem jak to jest, kiedy brakuje tchu

Ambasadorem wydarzenia został Andrzej Bargiel, narciarz, himalaista, ratownik TOPR. Znany jako pierwszy Polak, który zjechał z wierzchołka Sziszapangma na nartach. Jak twierdzi, wsparcie Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, to jego obowiązek.

– Wiele lat temu dostrzegłem ten problem w Zakopanem, dlatego zdecydowałem się na regularne wspieranie podobnych kampanii – mówi Bargiel. – Jako człowiek chodzący po górach wiem, czym jest sytuacja, w której nagle brakuje tchu. Ten kontrast jest jeszcze bardziej dostrzegalny, kiedy wracam z wysokich pasm gór do miasta. Różnica jest diametralna. Chciałbym więc żebyśmy, jako społeczeństwo, mieli świadomość skali problemu i dążyli do tego, aby naszym powietrzem w końcu dało się swobodnie oddychać. Mam dziś urodziny, więc to chyba najlepsza inicjatywa, jaka mogła wprowadzić mnie w trzydziesty rok życia.

comments powered by Disqus