Zakłady tytoniowe z 1876 r. odzyskają dawny blask

fot. LoveKraków.pl

Fundacja TYTANO rozpoczęła adaptację dawnych zakładów tytoniowych przy ulicy Dolnych Młynów 10. Po gruntownym remoncie znajdzie się w nich inkubator dla młodych artystów, przedsiębiorców i różnorodnych instytucji. Kompleks zostanie otwarty najwcześniej z początkiem kwietnia.

Aktualnie fundacja, która jest w posiadaniu terenu, od połowy października przeprowadza prace projektowe. Trwa również porządkowanie kwestii formalnych, związanych z dostarczeniem mediów. Sam remont rozpocznie się za dwa tygodnie. Jak informują przedstawiciele organizacji, zakładając optymistyczny wariant, kompleks zostanie otwarty z początkiem kwietnia.

Co znajdzie się w środku?

Jak wylicza Łukasz Kumecki z Fundacji TYTANO, miejsce ma skupiać młodych artystów, kreatywnych przedsiębiorców i ma być polem do działania dla różnorodnych instytucji. W inkubatorze powstaną między innymi: miejsca do działalności kulturalnej, społecznej rozrywkowej, pracownie artystyczne, czy teatr i kino.

Oprócz tego fundacja planuje utworzyć również przestrzeń wystawienniczą, która pozwoli na organizacje wystaw i konferencji. W dawnych zakładach tytoniowych znajdzie się również miejsce dla czołowych krakowskich festiwali. Celem działalności organizacji ma być aktywizacja osób młodych, ale w wyremontowanych budynkach znajdzie się też przestrzeń dedykowana osobom starszym – Chcemy, by miejski ekosystem idei TYTANO był wielopokoleniowy i aby każdy odnalazł w tej przestrzeni coś dla siebie. Każdy z twórców oraz każda z firm ma zachować swój charakter, umożliwimy swobodną i twórczą wymianę idei pomiędzy różnymi  formami biznesu i środowiskami twórczymi – dodaje Łukasz Kumecki.

Ile to będzie kosztowało?

Jak informują przedstawiciele fundacji, koszty związane z inwestycją sięgną kilku milionów złotych. Same kosmetyczne zabiegi i naprawy, niezbędne do uruchomienia przestrzeni, mogą wynieść nawet milion złotych – Jeśli chodzi o finanse to można by rzec, że jest to worek bez dna. Mam marzenie, aby tą przestrzeń z czasem rozbudować o nowoczesne pawilony wystawienniczo-warsztatowo-biurowe. Połączyć starą tkankę budynków z nowoczesnym projektem zachowującym, a nawet wzmacniającym charakter miejsca – tłumaczy Anna Maria Kwiatek z Fundacji TYTANO.

Bryła budynku zostanie niezmieniona

Ze względu na historyczny charakter budynku, jest on objęty opieką konserwatora zabytków. Fundacja została zobowiązana do nieingerowania w bryłę budynku oraz elementy zabytkowe. W ich skład wchodzą m.in.: zadaszenie jednego z budynków czy ozdobne gzymsy. Cały kompleks składający się z pięciu różnorodnych budynków posiada inne wytyczne dla każdego z osobna.

Zakłady przy ulicy Dolnych Młynów powstały w 1876 roku i funkcjonowały aż przez 125 lat. Przez lata był to największy zakład pracowniczy na terenie Krakowa. W szczytowym okresie pracowało w nim około tysiąca pracowników. Koniec produkcji datuje się na 2002 roku, gdy Philip Morris postanowił sprzedać obiekty.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto