Drzewo on-line

fot. ZZM

Zarząd Zieleni Miejskiej ma do swojej dyspozycji narzędzie, dzięki któremu jest w stanie kontrolować to, co dzieje się z drzewami w naszym mieście. Każda z roślin ma docelowo mieć swój własny identyfikator z zapisaną pod danym rekordem historią.

Tabliczki, które znajdują się na pniach drzew to arbotagi.  – Tabliczki montuje się na wys. 2,5–2,8 m do pnia drzewa specjalną szpilką arborystyczną, która nawet po długim czasie nie wrasta w drzewo. Etykiety są niewielkich rozmiarów i ciemnego koloru, tak aby nie rzucały się mocno w oczy – informuje ZZM.

Jak to działa?

Arbatogi są połączone z systemem informatycznym. Aby sprawdzić dane drzewo, wystarczy, że pracownik przepisze kod danej tabliczki do aplikacji w smartfonie czy tablecie i ma dostęp do wszystkich informacji, jakie do tej pory zostały zebrane na temat rośliny – gatunek czy parametry dendrometryczne. Pojawić się też mogą zalecenie co do pielęgnacji czy decyzja o jego usunięciu.

Na gruntach będących w zarządzie miasta jest ok 200-300 tys. Arbotagi pozwolą więc na sprawne zarządzanie i opiekę nad drzewostanem poprzez śledzenie pełnej historii rośliny, co bardzo skraca np. czas podjęcia konkretnych działań pielęgnacyjnych – stwierdza ZZM.

Oprócz tego urzędnicy będą mieli również bazę danych, która powie im, które gatunki czują się najlepiej w naszym, krakowskim klimacie.

comments powered by Disqus