Fantazje, legendy i bajki. Historie tańcem opowiedziane

Balet Cracovia Danza ponownie będzie można spotkać w różnych miejscach Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przed baletem Cracovia Danza kolejne pracowite miesiące. – To rok ważnych rocznic, które inspirują nas do działania – mówi Romana Agnel, dyrektor dworskiego baletu.

Na liście są m.in. Noc Tańca, Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, zagraniczne wyjazdy czy cykl happeningów poświęconych Stanisławowi Moniuszce.

– Tym razem cykl Balet w mieście pokaże związki kompozytora z Krakowem, które – chociaż skromne, są bardzo istotne – zaznacza Agnel.

Balet pojawi się w różnych miejscach Krakowa związanych z kompozytorem m.in. na Plantach u stóp Wawelu. Tancerze zaprezentują mało znane utwory Moniuszki w choreografiach nawiązujących do tańców z jego czasów. 26 marca zaplanowano pierwszy happening, który odbędzie się w Bibliotece Jagiellońskiej.

Będzie głośno

W centrum zainteresowania dworskiego baletu będzie również Leonardo da Vinci. Ze względu na przypadającą w tym roku 500. rocznicę śmierci artysty po raz pierwszy po latach – a konkretnie 14 maja – zostanie zaprezentowany spektakl Dama z łasiczką.

– Chcemy opowiadać o jego twórczości, nasza Dama z gronostajem w tym roku wraca do Pałacu Czartoryskich. Zrobimy dużo artystycznego hałasu wokół Leonarda da Vinci – zapewnia Romana Agnel.

Póki co, balet zainaugurował kolejny rok działalności widowiskiem „W starym kinie”, które odbyło się 12 lutego w Teatrze Variete. Kolejna okazja, aby zobaczyć spektakl już 12 marca.

Kilka dni później (19 marca) w siedzibie teatru zostanie pokazany spektakl „Paderewski. Fantazja i legenda”.

W maju, oprócz przedstawienia „Dama z łasiczką”, istotnym w kalendarium baletu wydarzeniem będzie wielka gala taneczna Dzień tańca z Cracovia Danza.

Festiwal Tańców Dworskich

W 2019 roku przypada również jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. Wydarzenie potrwa od 21 do 28 lipca, a motywem przewodnim tym razem są Bajki, baśnie, legendy. W programie dwie premiery – spektakl do muzyki Stanisława Moniuszki „Pan Twardowski. Ale bajka!” i „Podróże kota w butach”.

W trakcie festiwalu odbędą się również 5-dniowe warsztaty taneczne Kraków tańczy, podczas których kursanci będą mogli kształcić się pod okiem mistrzów tańca z całego świata.

W ubiegłym roku taneczne widowiska dworskiego baletu zobaczyło prawie 82 tys. widzów.