Krakowska przekupka będzie mieć swój pomnik. Muzeum Krakowa ogłosiło konkurs na projekt rzeźby

Rzeźba stanie na fasadzie Pałacu Krzysztofory. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rzeźba w przyszłości stanie na fasadzie Pałacu Krzysztofory, od strony placu Szczepańskiego.

Muzeum Krakowa ogłosiło konkurs na projekt rzeźby krakowskiej przekupki.

– Nadszedł czas na pomnik bohaterki, która będzie patrzeć w stronę placu Szczepańskiego i Czarnej Wsi. To taki nasz hołd w stosunku do kobiet. Bez nich miasto by nie istniało, a budowały je ciężką pracą. Zasługują na upamiętnienie. Były ich tysiące – mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

W przeszłości na placu Szczepańskim stały kościoły św. Szczepana i św. Macieja. Początkiem XIX wieku zostały zburzone, a plac do lat 50. XX wieku pełnił funkcję krakowskiego warzywniaka.

– Tu zaczynał się rosół każdego krakowianina. Kobiety handlowały w tym miejscu przez prawie 200 lat i zaopatrywały mieszkańców w jarzyny. Uświadomiliśmy sobie, że to tak ważne, ale niedoceniane postacie w tym kolorycie miasta – zaznaczał Niezabitowski.

Muzeum oddaje hołd

Dlatego też muzeum zdecydowało o oddaniu hołdu tym zapomnianym bohaterkom. Rzeźba przekupki krakowskiej pojawi się na fasadzie Pałacu Krzysztofory.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na jej projekt można składać do 18 marca. 4 maja jest ostatecznym terminem składania prac w pierwszym etapie konkursu.

Dla osób zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, termin składania prac obejmujących model rzeźby mija 18 czerwca.

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 2 lipca. Rzeźba ma stanąć na fasadzie budynku we wrześniu 2021 roku.

W sądzie konkursowym zasiadają m.in. dr hab. Monika Bogdanowska - wojewódzka konserwator zabytków, prof. Czesław Dźwigaj, dr hab. Marek Walczak i prof. Wincenty Kućma.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus