Małopolskie Centrum Nauki coraz bliżej

fot. Paulina Frączek

Władze województwa ogłosiły międzynarodowy konkurs na wyłonienie koncepcji siedziby Małopolskiego Centrum Nauki.

Centrum ma być instytucją edukacyjną, popularyzującą naukę poprzez uczestnictwo w warsztatach, pokazach laboratoryjnych, lekcjach specjalnych czy samodzielnie przeprowadzanych eksperymentach. W dwuetapowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym ma zostać wyłoniona koncepcja gmachu Centrum, architekci mają zaplanować również jego najbliższe otoczenie, tak by powstała atrakcyjna przestrzeń, w której znajdzie się miejsce dla pokazów plenerowych i zaplecza rekreacyjnego.

Jedyne takie centrum w Małopolsce

Jak podkreślają przedstawiciele województwa, MCN ma być unikatowym miejscem na mapie regionu. Dzieci i uczniowie w specjalnie przygotowanych laboratoriach oraz pracowniach będą eksperymentować, odkrywać tajniki nauki, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi.

– Przez ostatnie lata przyglądaliśmy się podobnym realizacjom na całym świecie, inspirując się i szukając najbardziej optymalnych rozwiązań. Teraz wykorzystamy je w projektowaniu Małopolskiego Centrum Nauki, tak by każdy z odwiedzających to miejsce spędził czas pożytecznie, zainspirował się i zachwycił nauką – powiedział Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Czyżyny najatrakcyjniejsze

MCN ma powstać do 2022 roku w Czyżynach, na działkach przy ul. Bora-Komorowskiego, w najbliższym sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Swoim obszarem obejmie 4 hektary, a łączna powierzchnia użytkowa budynków, w których pomieszczą się wystawy stała i czasowe, jest szacowana na 10 tys. m2. Początkowo województwo brało pod uwagę również inne lokalizacje, m. in. zaadaptowanie kopuł Alvernia Studios w Nieporazie, tereny kombinatu w Nowej Hucie, działki Akademii Górniczo-Hutniczej w Mydlnikach czy obszar folwarku w Kobierzynie. Wybór padł na Czyżyny ze względu na dobrą komunikację, relatywnie niskie ceny wykupu terenów oraz ich atrakcyjność.

Budowa MCN jest jedną z ważniejszych inwestycji samorządu wojewódzkiego. Łączny koszt budowy i wyposażenia wyniesie ok. 120 mln zł. Powstanie dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.