Palaczu, weź głęboki oddech!

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie otworzył poradnię antynikotynową, w której pacjenci będą mogli uzyskać pomoc w walce z rzucaniem palenia zupełnie za darmo.

Pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z wielu darmowych form wsparcia w problemie, jakim jest uzależnienie od palenia tytoniu. Szpital oferuje między innymi specjalistyczne porady, badania spirometryczne czy też ogólnodostępną aplikację mobilną.

Weź głęboki oddech

– Zawalczyliśmy jako szpital o projekt profilaktyczny „Weź głęboki oddech” na lata 2014–2020. W ramach tej inicjatywy oferujemy pacjentom wsparcie w rzucaniu palenia, pomoc farmakologiczną, a także ewentualną pomoc lekarską, jeśli pojawiły się już jakieś pulmonologiczne problemy. Podkreślam, że pomoc jest zupełnie bezpłatna – komentuje dr hab. Dorota Sobczyk.

Jak zapewniają przedstawiciele Szpitala im. Jana Pawła II pomimo terminowej realizacji projektu „Weź głęboki oddech”, który zakłada zakończenie go w 2021 roku, poradnia ma działać przynajmniej pięć lat po tym terminie.

Statystyka poraża

– Funkcjonuje obiegowa opinia, że w Polsce palaczy jest coraz mniej, jednak cały czas ten odsetek wynosi około 25 procent. Obserwuje z przerażeniem kolegów moich nastoletnich synów, którzy sięgają po pierwsze papierosowe formy, nie tylko te klasyczne, ale również elektroniczne. Każda z tych form jest mniej lub bardziej szkodliwa – kontynuuje Sobczyk.

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zajmuje czwarte miejsce pod względem najczęstszej przyczyny zgonów zaraz za chorobami serca czy udarem mózgu. Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na POChP wynosi ponad 2 miliony, z czego rocznie umiera 15 tysięcy.

„Nie pal, bo będziesz kaszlał i będzie Ci źle…”

– Przede wszystkim najważniejsza jest chęć. Po prostu trzeba przyjść i spróbować. Mamy fantastyczny zespół psychologów, terapeutów, którzy będą stanowili wsparcie. Nie należy czekać, aż zapali się czerwona lampka w rodzaju przebytego zawału, rodzinnej tragedii, która skłoni nas do refleksji. Dodatkowo jedną z form terapii będzie terapia grupowa, a zdecydowanie łatwiej radzić sobie z problemem, kiedy mamy obok siebie kogoś, kto walczy razem z nami – kończy zastępca dyrektora ds. lecznictwa Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Dzwoni palacz do lekarza

Jako że w naszej redakcji jest niestety osoba, która od kilkunastu lat nieudolnie próbuje zerwać z nałogiem palenia tytoniu, postanowiliśmy skorzystać z infolinii.

Na wstępie należy zauważyć, że jeśli chcemy walczyć z problemem i udać się do poradni, to należy się pospieszyć, gdyż terminy rejestracji z każdą godziną robią się coraz bardziej odległe.

Po zarejestrowaniu i umówieniu dogodnego terminu, w pierwszej kolejności zostaniemy skierowani do psychologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i testów stwierdzi, czy potrzebna jest nam pomoc terapeutyczna, czy psychiatryczna.

Po określeniu stopnia naszego uzależnienia przejdziemy szereg badań, w tym między innymi badania spirometryczne. Jeśli do tego czasu pacjent nie rozmyśli się w kwestii rozbratu ze swoim problemem, może rozpocząć terapię.

Osoby chcące skorzystać ze wsparcia poradni antynikotynowej mogą dzwonić na infolinię:

514 602 892 lub 12 614 24 27