Podróż przez świat poezji na Festiwalu Miłosza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie trwa wielkie święto poezji. Rozpoczął się 5. Festiwal Miłosza, którego motywem przewodnim jest „Piesek przydrożny”. Tematem tegorocznej edycji jest wędrówka, podróż i emogracja.

Do tej pory Festiwal Miłosza odbywał się co dwa lata. Podjęto jednak decyzję, aby wydarzenie było organizowane co roku. Jedna z kwestii to przyznanie Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO w 2012 roku i realizacja programu z nim związanego.

- Jesteśmy odpowiedzialni za pole poezji nie tylko co dwa lata – podkreśla Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. - To całoroczna praca nad upowszechnianiem poezji, nad edukacją poetycką czy przygotowaniem publikacji oraz ich zamawianiem. Dotyczy to również produkcji filmowych, bo na tym festiwalu mamy dwie produkcje premierowe związane z poezją. Chcieliśmy w ten sposób również realizować program Miasta Literatury UNESCO.

Porozmawiajmy o podróżach

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza jest „Piesek przydrożny”. Jak tłumaczy Olga Brzezińska z Fundacji Miasto Literatury, to punkt wyjścia do rozmów o wędrówce.

- „Piesek przydrożny” stanowi dla inspirację do rozmowy nie tylko na temat przydrożności, ale o drodze, wędrówce, podróży i nomadyzmie. Ta książka Miłosza stanowi dla nas punkt wyjścia, żeby mówić o tych ważnych sprawach – tłumaczy Brzezińska.

Program tegorocznej edycji obfituje w wiele interesujących wydarzeń. To możliwość uczestnictwa w wieczorach poetyckich, spotkaniach z twórcami, debatach czy seansach filmowych. W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, odbędzie się premiera filmu „Napisane życie” dotyczącego Wisławy Szymborskiej i jej twórczości.

Sam festiwal ma być również okazją do promowania czytelnictwa. Jak wiadomo, dane Biblioteki Narodowej nie napawają optymizmem. Dlatego też przy tworzeniu programu nie zapomniano o najmłodszych i studentach.

- Od pierwszej edycji postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę – mówi Brzezińska. – Zależy nam na tym, aby zwiększać uczestnictwo w literackich wydarzeniach przez nas organizowanych. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych i studentów. Można powiedzieć, że program festiwalu odwołuje się do wszystkich zmysłów. Poezja pomaga nam również wyrazić to, co dla nas ważne.

Magdalena Heydel z rady programowej Festiwalu Miłosza dodaje, że wypracowano program, który nie ukaże poezji w jej łagodnym wymiarze.  - Program został podzielony na kilka pasm, wszystkie łączy motyw wędrówki i włóczęgi, nomadyzmu, emigracji – przemocy i radości z nią związanej – stwierdza Heydel. – Tak naprawdę żyjemy w świecie, który jest w nieustającym ruchu. Nie żyjemy już w miejscu, a drodze. To zmienia nasz ogląd świata i to, w jaki sposób ze światem wchodzimy w relację.

Na koniec koncert jazzowy

5. edycję zakończy koncert Jazzformance: Wirpsza. Muzycy Marcin i Bartłomiej Oleś, Piotr Orzechowski z aktorem Radosławem Krzyżowskim w widowisku łączącym poezję i jazz, zaprezentują publiczności twórczość poety Witolda Wirpszy.

Festiwal Miłosza jest organizowany przez Miasto, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury. Wydarzenie potrwa do 12 czerwca. Program dostępny na stronie http://miloszfestival.pl/