Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie wyrzucona ze stowarzyszenia Iustitia

W środku prezes SO w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sędziowie wykluczyli Dagmarę Pawełczyk-Woicką ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Jednym z powodów jest złamanie uchwały z kwietnia 2017 roku, w której mowa była o niekandydowaniu do Krajowej Rady Sądownictwa w przypadku zmian w prawie. Nowa prezes SO w Krakowie jest oficjalną kandydatką do KRS. Komitet Obrony Demokracji złożył natomiast zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Stowarzyszenie zarzuca Dagmarze Pawełczyk-Woickiej nieprzestrzeganie statutu. Sędziowie twierdzą, że nowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie nie urzeczywistniała zasad demokratycznych państwa prawnego i nie umacniała niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Dodatkowo przyjęła propozycję stanowiska prezesa sądu po odwołaniu poprzedniej prezes przez ministra Zbigniewa Ziobrę.

W wyborach do KRS zgłosiło się 18 sędziów, w tym właśnie prezes SO w Krakowie. Sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia zauważają, że większość kandydatów to prezesi powołani przez ministra Ziobrę. Ale to nie wszystko: sędziowie stwierdzają, że są to też osoby z rodziny danego prezesa sądu, a także byli i obecni pracownicy  resortu sprawiedliwości.

– Podsumowując, na około 10 tysięcy sędziów tylko kilkunastu z nich zignorowało apele środowiska o powstrzymanie się od takich zachowań. Ponad 99% sędziów w Polsce nie zdecydowało się kandydować do obecnej Krajowej Rady Sądownictwa – czytamy w komunikacie.

Poświadczenie nieprawdy?

Na tym nie koniec spraw związanych z nową prezes. Zdaniem Komitetu Obrony Demokracji Pawełczyk-Woicka mogła złamać prawo. Poinformowana o tych podejrzeniach została już prokuratura.

Chodzi o odwołanie rzecznika prasowego SO sędziego Waldemara Żurka. Jak donosi Gazeta Wyborcza, w protokole z posiedzenia znalazło się sformułowanie o jednomyślności i pozytywnej opinii Kolegium Sędziów. Gazeta dotarła jednak do sędziów, którzy mówią zupełnie co innego. Ich zdaniem nie została przegłosowana żadna uchwała czy opinia.

Prezes sądu odpowiada na te zarzuty, twierdząc, że formalne głosowanie zarządza się tylko w przypadku opiniowania kandydatów na stanowisko sędziego. W innych przypadkach, jeśli żaden z członków Kolegium nie wniósł o poddanie wniosku pod głosowanie, „przyjmowano, że sprawa została zaopiniowana jednogłośnie pozytywnie”.

Pawełczyk-Woicka mówi, że żaden sędzia z Kolegium nie wniósł sprzeciwu i stąd zapis o jednogłośnej pozytywnej opinii dotyczącej odwołania Waldemara Żurka.

Dagmara Pawełczyk-Woicka została prezesem SO w Krakowie 9 stycznia. Wcześniej przez wiele lat pracowała w Ministerstwie Sprawiedliwości, w Departamencie Legislacyjnym.

Aktualności

Pokaż więcej