Taneczna opowieść o Koperniku. Nowy spektakl Baletu Cracovia Danza

fot. mat. prasowe Baletu Cracovia Danza

„Planety tańcem poruszone” to nowa propozycja Baletu Cracovia Danza. Spektakl nawiązuje do tematyki teorii astronomicznych, świata kosmosu, a także działalności Mikołaja Kopernika.

Naukowe dzieło Kopernika przełożone na język tańca – tak w skrócie można opisać nadchodzącą premierę Baletu Cracovia Danza. 24 maja o godz. 19:00 na scenie Teatru Variete publiczność będzie mogła zobaczyć ponadczasową wizję kosmosu, prezentującą wizualne poruszanie się planet.

Na scenie pojawią się zarówno postaci alegoryczne takie jak astronomia, Słońce, Księżyc czy Ziemia, jak i historyczne, czyli Mikołaj Kopernik oraz Johannes Kepler.

O tym, który wstrzymał Słońce

Spektakl „Planety tańcem poruszone” nawiązuje do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – twórcy teorii heliocentrycznej.

– Z jednej strony prezentuje okres, w którym żył Kopernik, a z drugiej sięga do tematu bardzo istotnego dla baletu, czyli kosmosu, gwiazd i planet, które w różny ruchomy sposób można zaprezentować. Ten temat jest dla nas dużym wyzwaniem artystycznym i kreatywnym – opowiadała podczas konfernecji zapowiadającej nowy sezon Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

W części opartej na tańcu renesansowym na scenie wyczarowany zostanie obraz nawiązujący do teorii Kopernika, a układy choreograficzne będą ilustrowały przemianę wizji świata z geocentrycznej w heliocentryczną. W części wypełnionej tańcem barokowym publiczność będzie mogła z kolei poznać alegoryczny świat kosmosu na podstawie znanych baletów do muzyki Lully’ego.

Premiera przedstawienia „Planety tańcem poruszone” to prezent od Baletu Cracovia Danza dla mieszkańców Krakowa. Darmowe wejściówki na spektakl można odebrać w Punktach InfoKraków (Jana 2, Szpitalna 25 i Pawilon Wyspiańskiego).