W poniedziałek otwarcie Ogrodu Doświadczeń. Będą nowości

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na 22 kwietnia zapowiedziane zostało otwarcie 17. sezonu w Ogrodzie Doświadczeń.

Organizatorzy informują, że tym sezonie pojawi się kilka nowości, wśród nich m.in.:

 • Mieszanie kolorów – Dwa duże i kolorowe koła będą ze sobą współpracować tak, żeby każdy mógł zmieszać wybrane przez siebie kolory.
 • Zmieszane obrazy – Dwa różne obrazy po dwóch stronach tarczy i… trzeci obraz, który powstaje, kiedy tarcza się kręci.
 • Szalone pręty – Trzy pręty połączone ze sobą łożyskami, kolejno, jeden po drugim. Ich szalone obroty zahipnotyzują nie tylko fanów fizyki.

Co znajdziemy w ogrodzie?

 • ponad 110 interaktywnych urządzeń demonstrujących zjawiska fizyczne z zakresu m.in. optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki, magnetyzmu,
 • Geo-ogródek stworzony z 17 rodzajów skał obecnych w architekturze Krakowa,
 • Zapachowo – w tej części Ogrodu zasadzono wiele roślin, są tam m. in.: budleje Dawida i płomyki wiechowate, różaneczniki, azalie, piwonie chińskie, liliowce, magnolie, a także zioła i krzewy.
 • Lem-birynt – zielony labirynt o dwóch trasach; pierwszej typu meander w części zachodniej i drugiej typu spirala w części wschodniej. Podczas spaceru można przeczytać zamieszczone na tablicach cytaty z dzieł patrona Ogrodu – Stanisława Lema,
 • ogródek warzywny ze szklarnią,

Oprócz tego, dostępne są też dodatkowe atrakcje: Kino sferyczne „Planetarium”, żyroskop i tor saneczkowy

Coroczne hity

Szczególną uwagę odwiedzających przyciąga „Rower na linie” – to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Jazdy na rowerze na linie zawieszonej nad ziemią może zasmakować każdy, to odważy się zaufać prawom fizyki. Ogromną popularnością cieszą się powstałe dwa lata temu trzy nowe strefy: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” czy „Piaskowa planeta”. Dzieci uwielbiają zabawę na rakiecie o wysokości 6 m, która wyposażona jest w przyrządy nawigacyjne. Umiejscowione na niej zjeżdżalnie o różnych kształtach demonstrują własności brachistochrony – krzywej najszybszego spadku.

Popularnością cieszą się zawsze huśtawki, które poza tym, że pokazują różne ciekawe zjawiska fizyczne, to dają swoim użytkownikom po prostu masę radości. Huśtawka sprzężona to wersja, w której dwoje huśtających się, znajduje się obok siebie. Jest też coś dla singli – huśtawka sprzężona z ciężarem, który przejmie funkcję partnera w huśtaniu i da niesamowity efekt przekazu energii od bezwładnego obiektu. Z kolei huśtawka równoważna o nierównych ramionach pozwoli się huśtać rodzicowi i dziecku (których różna waga w normalnych warunkach nie pozwala na wspólne huśtanie). Wydłużone ramię huśtawki po stronie dziecka umożliwi stan równowagi całego układu i da również przyjemność z zabawy osobie dorosłej.

Naukowa siłownia to strefa pozwalającą użytkownikom nie tylko przekonać się o sile swojego ciała. Przede wszystkim można się tam dowiedzieć, jak ogromne możliwości zyskujemy jeśli wykorzystamy prawa fizyki. Okaże się, że podniesienie ogromnego ciężaru nie stanowi problemu, jeśli dysponujemy ramieniem o długości aż 15 m. Tu można sprawdzić swój czas reakcji, przekonać się ile ważą przedmioty na różnych planetach, sprawdzić siłę swojego ciosu, czy przetestować swoje możliwości sprinterskie.

Piaskowa planeta to coś dla młodszych, zwłaszcza dla z przyszłych architektów, artystów i inżynierów. Różnorodne doświadczenia jakie tam można wykonać bazują oczywiście na wykorzystaniu piasku.

Na uwagę zasługuje też „Magnetyczne wahadło chaotyczne”. Chociaż ruch zwyczajnego wahadła jest przewidywalny to w tym przypadku, z powodu magnesów, każde uruchomienie wahadła będzie niepowtarzalne, a w zabawny ruch serca wahadła można się wpatrywać godzinami.

Godziny otwarcia

kwiecień – sierpień
pn. - pt. → 9:00 – 19:00
sb. - nd → 10:00 – 19:00

wrzesień – październik
pn. – pt. → 9:00 – 17:00
sb. – nd → 10:00 – 19:00

Ceny biletów wstępu:

 • bilet normalny – 21 zł
 • bilet ulgowy – 17 zł
 • bilet dziecięcy – dzieci od 3 do 6 lat – 14 zł
 • bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci) – 60 zł

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny