Ważna misja lamusa

Tak ma wyglądać sala prób fot. lamusteatralny.pl

Blisko osiem milionów złotych pochłoną pracę nad przywróceniem do użytku teatralnego lamusa przy ulicy Radziwiłłowskiej. Odnowiony zabytek służyć będzie aktorom Teatru im. Juliusza Słowackiego. To jednak nie koniec. W dawnym magazynie powstanie nowoczesne muzeum teatru, a mieszkańcy będą mogli podglądać aktorów oraz wpływać na to, co dzieje się na scenie. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2016 roku.

Remont i dostosowanie zabytkowego budynku trwa z przerwami od 2010 roku. Robotnicy pogłębili piwnice i wzmocnili ich ściany. Wybudowali nową klatkę schodową, wzmocnili stropy i wykonali konstrukcję drewnianą dachu. Dodatkowo trwają inne prace adaptacyjne.

– Przygotowywany jest scenariusz, na podstawie którego powstanie multimedialna wystawa, w której wykorzystane zostaną kostiumy, dekoracje i rekwizyty z inscenizacji realizowanych przeze Teatr im. J. Słowackiego – informuje Agnieszka Grybel-Szuber z biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Start za 222 dni

Otwarcie Lamusa Teatralnego planowane jest na maj 2016 roku. Główną ideą jest spotkanie z żywym teatrem oraz poznanie jego bogatej historii. – Lamus teatralny ma stać się nowym miejscem z unikatową ofertą kulturalno-edukacyjno-artystyczną Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Przyczyni się ona do poprawy warsztatu i upowszechnienia wiedzy odbiorców związanej z dziedzictwem kulturalnym teatru polskiego, m.in. dzięki digitalizacji zbiorów i upowszechnienie ich formie cyfrowej – twierdzi przedstawicielka urzędu marszałkowskiego.

Lamus również będzie miał funkcję jak najbardziej użytkową, ponieważ znajdzie się tam sala prób. I nie tylko. – Przy ul. Radziwiłłowskiej 3 będzie znajdował się magazyn środków inscenizacji, wypożyczalnia kostiumów i rekwizytów, profesjonalnie wyposażona sala prób i pracownie krawieckie – mówi Grybel-Szuber.

Budynek powstał w 1896 r. według projektu Jana Rzymkowskiego. Od początku był przeznaczony do funkcji zaplecza teatru im. J. Słowackiego. Instytucja potrzebowała miejsca na sale prób. Magazyn Środków Inscenizacyjnych – bo tak się nazywa ten budynek – wydał się do tego najlepszy. Teatr nie posiadał jednak wystarczających środków finansowych na to, by budynek odnowić i przystosować do użytkowania.

W galerii zdjęć zobaczycie wizualizacje oraz stan obecny obiektu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto