Wolność na dwóch deskach. Jak rozpocząć przygodę ze skitouringiem?

Istnieje narciarstwo, którego aktualne obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, nie dotyczą. W okresie, gdy wyciągi narciarskie nie działają, dozwoloną formą sportów zimowych jest skitouring, czyli połączenie wycieczek górskich z białym szaleństwem na nartach. Czym się wyróżnia, gdzie można go uprawiać i jak wybrać odpowiedni sprzęt, by poczuć „zimową wolność”?

Sezon narciarski jeszcze na dobre się nie rozpoczął, a już decyzją rządu został wstrzymany z powodu obostrzeń epidemicznych. Tęskniący za ośnieżonymi stokami i dwoma deskami nie muszą wyczekiwać nowych komunikatów Kancelarii Premiera i Ministerstwa Zdrowia. Hitem trwającego sezonu narciarskiego stał się znany już wcześniej skitouring, czyli połączenie górskich wędrówek, narciarstwa biegowego i zjazdowego. Skitury są określane jako „zimowa wolność”, która szczególnie teraz, choćby na chwilę jest nam bardzo potrzebna. Niezależnie od tego, jakie są decyzje rządu dotyczące dostępu do wyciągów i stoków, to ten rodzaj narciarstwa można uprawiać zawsze. Niemniej jednak należy zachować ostrożność i sprawdzać aktualne warunki meteorologiczne, a w Tatrach bezwzględnie brać pod uwagę bezpieczeństwo lawinowe - ocenia Kuba Lenczowski ze sklepu narciarskiego dobrenarty.pl.

Skitury to forma zimowej aktywności dostarczająca niesamowitych wrażeń, będąca połączeniem górskich zimowych wędrówek oraz narciarstwa – tłumaczy absolwentka AWF Kraków, instruktorka narciarstwa - Kamila Maj. Do uprawiania skitouringu nie potrzebujemy karnetu, wyciągu, ani żadnej klasycznej infrastruktury narciarskiej. Ważny jest dobrze dobrany specjalistyczny sprzęt, znajomość trasy, podstawowe umiejętności narciarskie. Pamiętajmy by na pierwsze wycieczki wybierać miejsca sprawdzone i dostosowane do naszych umiejętności. Polecam adeptom zapisać się na jednodniowe/weekendowe szkolenie pod okiem instruktora - dodaje Kamila.

Czym różnią się narty skiturowe od zjazdowych?

Wizualnie różnice są niewielkie. W praktyce jednak sprzęt skiturowy różni się niemal wszystkim. Takie narty cechują się większą szerokością, są też nieco dłuższe, a przede wszystkim bardzo lekkie. W podchodzeniu pod górę pomagają tzw. foki, czyli paski z syntetycznej skóry, które zapobiegają cofaniu się narty w czasie podejścia. Montowane są z tyłu narty przy pomocy haczyka, tak zwanego „szczurzego ogonka”, a z przodu przez nakładane metalowe klamerki na gumie. Foki są łatwo demontowalne i ściągane przed zjazdem - tłumaczy Piotr Witek, przedstawiciel firmy MAJESTY - uznanej polskiej manufaktury produkującej najwyższej jakości narty Skiturowe. Największa różnica dotyczy wiązań, które można ustawić tak, by pięta buta mogła poruszać się swobodnie przy podejściach. Podczas zjazdu, podobnie jak przy zwykłych nartach, wiązanie stabilizuje stopę w całości. Narty skiturowe umożliwiają więc zarówno podchodzenie nawet po stromych stokach, jak i zjazdy po trasach i poza trasami.

Gdzie na skitury?

Planując wyjazd należy koniecznie sprawdzić warunki śnieżne panujące na miejscu. Odpowiednia warstwa puchu będzie niezbędna, by w pełni cieszyć się z uprawiania skitouringu. Polecam początkującym trzymać się popularnych tras czy szlaków. – mówi Kamila.

Mieszkańcy Krakowa i okolic na początek powinni zacząć od eksploracji pasm Beskidów i Gorców. Przy dobrych warunkach pogodowych polecamy Turbacz od Kowańca w Nowym Targu lub parkingu w Obidowej. Kolejną opcją jest Beskid Żywiecki, w szczególności Pilsko lub Rysianka. W Beskidzie Wyspowym możemy wybrać się na Luboń Wielki oraz na Szczebel. Od kilku dni możemy również poruszać się na skiturach po Tatrach - początkującym adeptom polecamy szlaki z Kuźnic pod Halę Kondratową, czy na Kalatówki.  Bardziej wprawionym polecamy podejście pod Kasprowy Wierch.

Przygodę zacznij od wyboru sprzętu!

By uprawianie skitouringu stało się czystą przyjemnością, potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Specjalne narty z wiązaniami, teleskopowe kije, wygodne buty i foki oraz przydatne akcesoria znajdziecie w krakowskich sklepach prowadzących wypożyczalnie: www.dobrenarty.pl/skitury . Przy rozpoczynaniu przygody ze skitouringiem warto skorzystać z pomocy, dobrać sprzęt, ustawić narty pod wzrost, masę ciała i umiejętności oraz oczekiwania narciarza, a przede wszystkim dostosować akcesoria do terenu, po którym planujemy jeździć. Zachęcamy także, by przed zakupem kompletnego sprzętu, skorzystać z wypożyczalni, która oferuje wysokiej klasy sprzęt skiturowy z możliwością wynajęcia od kilku godzin do nawet kilku dni. Organizujemy również wycieczki  z instruktorem dla zaczynających skiturową przygodę. To idealny sposób, by przekonać się, że dopasowany sprzęt to podstawa, a skitury  potrafią „pozytywnie uzależniać” i dawać niesamowite poczucie tak potrzebnej nam aktualnie, wolności – dodaje Kuba Lenczowski.

Sklep i wypożyczalnia dobrenarty.pl posiada dwie atrakcyjne lokalizacje. Sprzęt i akcesoria do skitouringu, w tym narty marki MAJESTY z niezawodnymi wiązaniami ATK, można nabyć lub wynająć w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej 267b lub w Modlnicy przy ul. Częstochowskiej 6. Dostępny asortyment można sprawdzić również na www.dobrenarty.pl.