Zapukają do drzwi, by zachęcić do wymiany pieca

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek rusza kolejny etap kampanii „Tak! Dla czystego powietrza”. Akcja potrwa do 16 października, a w jej trakcie dwudziestu ankieterów odwiedzi ponad 6 tys. gospodarstw domowych na terenie Starego Miasta, Dębnik, Grzegórzek i Podgórza.

Ankieterzy przekażą mieszkańcom ulotki na temat zasad udzielania dotacji oraz o dodatkowym wsparciu w ramach Lokalnego Programu Osłonowego, formularze wniosku o udzielenie dotacji i informacje dotyczące wymiany palenisk węglowych.

– Badania, które ruszają w najbliższy poniedziałek, mają przyczynić się do zdiagnozowania barier w składaniu wniosków przez mieszkańców tego obszaru Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem problemów formalno-prawnych – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

Jeśli domowników nie będzie w domu lub mieszkaniu, ankieterzy ponownie odwiedzą dany lokal – nawet trzykrotnie. Każdy z pracowników będzie posiadał specjalny identyfikator. W ramach akcji, od 16 września będą też emitowane spoty na monitorach w autobusach i tramwajach.

Rekordowe zainteresowanie

To już druga odsłona kampanii informacyjnej „Tak! Dla czystego powietrza”. Pierwsza została przeprowadzona na początku tego roku. Od stycznia do końca marca ankieterzy odwiedzili ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych, gdzie – zgodnie w inwentaryzacją przeprowadzoną przez miasto – znajdowały się piece węglowe. To między innymi dzięki tej akcji, znacząco wzrosło zainteresowanie uzyskaniem dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

W połowie roku, po podsumowaniu pierwszych sześciu miesięcy, miasto chwaliło się rekordowym zainteresowaniem wymianą pieców. Do 15 lipca złożono ponad 2300 wniosków o udzielenie dotacji na wymianę systemu ogrzewania, a pozytywnie rozpatrzono ponad 2500 wniosków (część z nich została złożona w poprzednim roku). Urzędnicy zakładali wtedy, że przy utrzymaniu dotychczasowego tempa, uda się zrealizować roczny plan na udzielenie dotacji, na likwidację 6000 palenisk węglowych.

Ten rok jest ostatnim, w którym można uzyskać do 100% dotacji na wymianę pieca. W kolejnych latach kwota będzie maleć. Miasto chce w ten sposób zachęcić mieszkańców do jak najszybszego podjęcia decyzji o wyborze ekologicznego ogrzewania.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki Dębniki Podgórze