9. Konferencja „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”

W piątek 19 kwietnia w siedzibie NBP przy ul. Basztowej 20 odbędzie się kolejna konferencja z cyklu „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego” organizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.

 

Już po raz dziewiąty pozwoli ona na wymianę myśli i poglądów związanych z szeroko rozumianym rynkiem nieruchomości. Dzięki ugruntowanej wysokiej pozycji w branży, jak co roku wezmą w niej udział najwyższej klasy eksperci, analitycy, naukowcy, architekci i przedstawiciele środowiska deweloperskiego.

Tegoroczne konferencja przypada na okres szczególny, zmiana władzy na szczeblu rządowym i samorządowym wiąże się ze zmianą zarówno przepisów jak i prawdopodobnie możliwościami nowych rozwiązań w zakresie wspomagania procesu zakupu mieszkań. Dodatkowo w życie wchodzą nowe regulacje urbanistyczne, których konsekwencją będzie reorganizacja procesu wydawania pozwoleń na budowę.

Tradycyjnie konferencję rozpocznie wykład wprowadzający, którego autorem w tym roku będzie profesor Waldemar Rogowski, wykładowca SGH i Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

W pierwszym panelu „Rynek mieszkaniowy w liczbach” zostaną przekazane aktualne dane z rynku i prognozy na najbliższy czas. Będzie to niezmiernie ciekawe w kontekście ostatnich wydarzeń jakimi było wzmocnienie popytu przez wprowadzenie kredytu 2 procent i równoczesne mocne wzrosty cen mieszkań. W tym wymiarze omawiane będą propozycje nowych rządowych rozwiązań.

Nowy Świat to także dużo bardziej intensywne działania ruchów miejskich w wielu aspektach w tym w budownictwie mieszkaniowym. Dlatego do udziału w drugim panelu dyskusyjnym zostali zaproszeni aktywiści miejscy i wraz z architektami i deweloperami spróbują odpowiedzieć na pytanie: Czy ruchy miejskie pomagają mieszkańcom Krakowa? Organizatorzy konferencji będą dążyć do wspólnego odpowiedzenia na pytanie: Jak układać wzajemnie relacje tak by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Wiele się czyta o nowych mieszczanach, wyzwaniach nowoczesnej urbanistyki i redefiniowaniu życia w mieście. Czasem odnosimy wrażenie, że to wszystko nie dotyczy naszego miasta, że Kraków stanął gdzieś na uboczu ważnych zmian. Aby to odczarować trzeba o tym dyskutować. Temu posłuży trzeci panel: Zakonserwowany Kraków. Prezentację wprowadzającą do tego panelu przedstawi jeden z najwybitniejszych polskich architektów Robert Konieczny.

Na zakończenie uczestnicy konferencji zapoznają się z nowelizacją ustawy deweloperskiej pod kątem klauzul abuzywnych.

Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, jako organizator konferencji, nie zapomina o ekologii. 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi i na tę okoliczność dla uczestników konferencji SBDiM wraz z Partnerami przygotowali niespodzianki.

Program 9. Konferencji „NOWE WYZWANIA RYNKU MIESZKANIOWEGO”

19 kwietnia 2024, Narodowy Bank Polski O. Kraków, ul. Basztowa 20

9.00 Rejestracja uczestników

9.30 Wystąpienia na otwarcie Konferencji: Prezes SBDiM oraz Goście

9.45 Wykład wprowadzający do Konferencji: Prof. Waldemar Rogowski (SGH / Grupa BIK))

10.15 Rynek mieszkaniowy w liczbach.

Prowadzenie: red. Jacek Bańka
Prezentacja wprowadzająca: Kazimierz Kirejczyk (JLL Polska)
Uczestnicy: Kazimierz Kirejczyk (JLL Polska), Mariusz Bryksy (Bryksy), Dr Jacek Furga (AMRON), Marcin Krasoń (Otodom), Dr Krzysztof Olszewski (NBP), Prof. Waldemar Rogowski (SGH / Grupa BIK)

11.30 Przerwa kawowa

12.00 Czy ruchy miejskie pomagają mieszkańcom Krakowa?

Prowadzenie: red. Jacek Bańka i Jarosław Knap (SBDiM)
Prezentacja wprowadzająca: Piotr Krochmal (Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości)

Uczestnicy: Piotr Lewicki (Biuro Projektów Lewicki Łatak), Marek Bolek (SBDiM), Andrzej Guła (Krakowski Alarm Smogowy), Jakub Kucharczuk (Podcast Międzymiastowo), Łukasz Maślona (Stowarzyszenie Funkcja Miasto)

13.15 Zakonserwowany Kraków.
Prowadzenie: red. Małgorzata Tomczak (Architektura & Biznes)
Prezentacja wprowadzająca: Robert Konieczny (KWK Promes)
Uczestnicy: Józef Białasik (B2 Studio), Magdalena Buczyńska-Zapała (SARP O. Kraków) Robert Konieczny (KWK Promes), Piotr Legerski (SBDiM), Prof. Piotr Lorens (Główny Architekt Gdańska), Katarzyna Urbańska (Wojewódzki Konserwator Zabytków)

14.30 Akcent na okoliczność Światowego Dnia Ziemi

14.40 Nowelizacja Ustawy deweloperskiej pod kątem klauzul abuzywnych.
Wykład: Mec. Paweł Kuglarz (Instytut Allerhanda)

15.00 Podsumowanie Konferencji: Piotr Legerski, Mariusz Bryksy

15.15 Lunch

19.00 Spektakl Muzyczny „Krakowska lekkość bytu” w Teatrze Ludowym Scena pod Ratuszem