Krakowska elektrociepłownia podsumowała zimę. Wtedy padł rekord sprzedaży ciepła

fot. Jan Graczyński/PGE CE

PGE Energia Ciepła podsumowała kalendarzową zimę. W tym okresie najniższa temperatura, zanotowana dwukrotnie, sięgnęła -18 st. C była niższa o 5 st. w porównaniu do najniższej temperatury w zimie 2022/2023.

W naszym mieście sezon grzewczy rozpoczął się 9 października. – Tegoroczna zima była cieplejsza od poprzedniej, biorąc pod uwagę średniomiesięczne temperatury, które tylko w styczniu nieznacznie spadły poniżej zera. Jednak wskazania termometrów w poszczególnych dniach były zróżnicowane – informuje PGE EC.Najwyższa średniodobowa temperatura zanotowana w lutym (17 stopni), była o 6 st. C niższa od ubiegłorocznej, zanotowanej w marcu. Znaczną różnicę widać także w zakresie najniższej temperatury (-18 st. C), która została zanotowana dwukrotnie: 9 oraz 10 stycznia, i była niższa od najniższej temperatury w zimie 2022/2023 o 5 st. C.

Niskie temperatury w tych dniach przełożyły się na zwiększoną sprzedaż ciepła, której rekord padł 9 stycznia (ponad 79 tys. GJ), a dzień później odnotowano najwyższą temperaturę wody sieciowej na zasilaniu (120 st. C).

Gotowi na cały rok

Sezon grzewczy w Krakowie trwa nadal, a jego zakończenie zależy od zapotrzebowania mieszkańców na ciepło i uwarunkowaną tym decyzją właściciela lub zarządcy budynku o wyłączeniu ogrzewania. Krakowska elektrociepłownia jest przygotowana na dostarczanie ciepła przez cały rok.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie jest największym producentem ciepła dla miasta. Wytwarza ponad 70% ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa, a dzięki procesowi wysokosprawnej kogeneracji produkuje także energię elektryczną.