Niepewna przyszłość „ratusza marszałkowskiego”

fot. MARR/Materiały prasowe

Przetarg na budowę przy rondzie Grzegórzeckim tzw. „ratusza marszałkowskiego” został unieważniony.

Po prawie roku od ogłoszenia i kilkukrotnym przesuwaniu terminu rozstrzygnięcia przetarg na budowę nowej siedziby urzędu marszałkowskiego został unieważniony. Teraz podległa marszałkowi spółka Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska” ma podjąć decyzje co do przyszłości inwestycji.

Co ciekawe, argumentem za unieważnieniem przetargu nie był brak ofert czy zbyt wysokie kwoty zaproponowane przez wykonawców, a zmiana decyzji. Jak napisano w uzasadnieniu, wspólnicy spółki „uznali, iż prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym”.

Gotowe do budowy

Co to w praktyce oznacza? Czy chodzi tylko o ten konkretny przetarg czy cały plan budowy nowego obiektu w tym miejscu? Byłoby to o tyle zaskakujące, że inwestycja jest już na zaawansowanym etapie przygotowań. Ma projekt i potrzebne pozwolenia, potrzeba tylko wybrać firmę, która zrealizuje prace. Wcześniej wyburzony został budynek dawnej przychodni i wycięto kolidujące z inwestycją drzewa.

Zakres prac ma być bardzo duży. W ramach kompleksu zaplanowano zespół trzech budynków z garażami podziemnymi. Swoje siedziby mają tam znaleźć urząd marszałkowski, sejmik województwa i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Jedną z cech ma być energooszczędność – obiekty mają być wykonane w technologii pozwalającej zaoszczędzić 30 procent energii w porównaniu z technologią tradycyjną.

Plan ciągle aktualny, ale…

Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Filip Szatanik zapewnia, że województwo nie rezygnuje z samego pomysłu budowy.

– W żadnym wypadku nie jest tak, że rezygnujemy z tej inwestycji – podkreśla.

Jak mówi, choć od wyborów minęły ponad cztery miesiące, nowy samorząd wojewódzki jest wciąż na początku drogi i musi zweryfikować plany przyjmowane w poprzedniej kadencji. – Samorząd dostał w spadku szereg inwestycji i podjął się ich analizy. One będą realizowane, ale niekoniecznie w tym kształcie, w jakim zostały nam pozostawione – zapowiada Szatanik. Nie podaje jednak żadnych szczegółów, co mogłoby się zmienić w koncepcji budowy ratusza.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus