Porozmawiajmy o uchodźcach podczas kolejnego FKŻ

Szalom na Szerokiej, Festiwal Kultury Żydowskiej fot. LoveKraków.pl

145 wydarzeń w programie głównym, 140 wydarzeń towarzyszących, 204 artystów, wykładowców i instruktorów. Tak w liczbach prezentuje się tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, która potrwa od 25 czerwca do 3 lipca. – Program jest odzwierciedleniem sytuacji na świecie – mówi Janusz Makuch, dyrektor festiwalu. – Skupiliśmy się wokół dwóch tematów: Diaspora i Szabat.

Festiwal Kultury Żydowskiej stał się jednym z najbardziej znanych żydowskich festiwali na świecie. Formuła festiwalu opiera się na prezentacji współczesnej kultury żydowskiej tworzonej w Izraelu i poza nim. Publiczność przez dziewięć dni będzie miała okazję wziąć udział w ponad 280 wydarzeniach, wśród których znalazły się między innymi wydarzenia muzyczne, spektakle teatralne, spotkania warsztatowe czy projekcje filmowe.

Problem uchodźców tematem do dyskusji

Tematem przewodnim 26. edycji  jest Diaspora i Szabat. Jak tłumaczy Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej, formuła wydarzenia jest odzwierciedleniem sytuacji we współczesnym świecie. Rok temu jednym z najważniejszych tematów był kryzys uchodźców.

- Obserwujemy to, co dzieje się we współczesnym świecie – przyznaje. – Europa i świat dryfują w nieznanym kierunku. Diaspory zawsze były tworzone przez ludzi będących wygnańcami, uchodźcami. Postaramy się wziąć udział w debacie, która tak naprawdę nie istnieje, a powinna.  Szabat z pozoru nie pasuje do głównego tematu. Skupiliśmy się na nim ze względu na to, że w obecnej pogoni za niczym warto zatrzymać się i poddać swoją duchowość chwili refleksji.

O Diasporze będzie można posłuchać w serii wykładów, warsztatów i słuchowisk, które poprowadzą m.in. Diana Pinto, Edwin Serroussi, Noa Argov, Konstanty Gebert i Krzysztof Czyżewski. Program muzyczny festiwalu dostosowano tak, aby jego różnorodność odbijała zjawisko pluralizmu kulturowego budowanego przez samą diasporę. W Krakowie wystąpi turecka gwiazda rocka Seldy wraz z zespołem Boom Pam, The Glass House Orchestra, Diwan Saz czy Riff Cohen. Jedną z gwiazd będzie Kronos Quartet.

Nie zabraknie również imprez DJ-skich. David Pearl, Khen Elmalech, Tederu czy MLDVa wystąpią w klubie Forum, klubie Barka czy w Chederze na Kazimierzu. W tym ostatnim będzie można również nauczyć się szabatowych pieśni wspólnie z Benzionem Millerem czy poznać tajniki szabatowej kuchni, które zdradzi Lea Koenig.

Odbędzie się również tradycyjny Szalom na Szerokiej czy Koncert Kantorów. Pełny program dostępny na stronie www.jewishfestival.pl.