Święto Rękawki. Starcie dwóch armii, osada słowiańska i jarmark

Święto Rękawki na kopcu Krakusa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już 23 kwietnia odbędzie się tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem „Zdrowia, szczęścia. Niech się darzy…”.

W programie jak zawsze rekonstrukcja wydarzeń i zwyczajów sprzed setek lat oraz tajniki wczesnośredniowiecznej medycyny i nauk magicznych. Wydarzenie rozpocznie się o 11.30 i potrwa do 18.00.

Wizyta na kopcu to już tradycja

Odwiedzający kopiec będą mieli szansę zobaczyć prawie 300 wojów i białek, obejrzeć starcie dwóch wielkich armii, odwiedzić słowiańską osadę i historyczny jarmark. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

– Tradycyjne Święto Rękawki to nasz największy i najbarwniejszy plenerowy projekt, który na stałe wpisał się już w poświąteczny kalendarz krakowian. Dla wielu wizyta na kopcu Krakusa, tuż po Wielkanocy, stała się rodzinną tradycją – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Punktem kulminacyjnym Święta Rękawki będzie starcie Wiślan z najeźdźcami.

– Jednak zanim wojowie skrzyżują broń, do walki staną dwie wiedźmy. Stawką tego pojedynku będzie przychylność i wsparcie bóstw podczas bitwy. Armia mająca ich po swojej stronie może być spokojna o wynik zbrojnej potyczki. Tych, którzy pomimo lub z braku opieki ze strony niebios odniosą rany, opatrywać będą zielarki – czytamy w komunikacie prasowym Centrum Kultury Podgórza.

Z wizytą u specjalisty

Zgodnie z motywem przewodnim tegorocznej edycji na uczestników wydarzenia będą również czekać „Wiedzący”, czyli wczesnośredniowieczni specjaliści od zdrowia i szczęścia: wiedźma słowiańska, skandynawska goði, szaman węgierski, alchemik bizantyjski oraz zielarka. Każdy z nich będzie miał swoje wyjątkowe stanowisko, a alchemik zaprosi do jedynej w swoim rodzaju pracowni.

W ramach „Gry Grodowej” będzie można również zasięgnąć rady „Wiedzących” mierząc się z kolejnymi, wczesnośredniowiecznymi wyzwaniami – np. próbując dociec, czemu krowa gospodarza przestała dawać mleko albo dlaczego niewiastę boli głowa i jest oziębła.

Muzyka, wystawy i podróż w czasie

Przez cały czas trwania imprezy będzie też można zaglądać do osady słowiańskiej i zobaczyć, jakie rzemiosła uprawiano w średniowieczu, jakie stroje wtedy noszono i co jedzono – chętni będą mogli spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków.

W programie znalazły się też dwa 30-minutowe koncerty muzyki średniowiecznej, pierwszy o godz. 14.10, drugi – w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Szelindek z Węgier – o godz. 17.30.

Odwiedzający Święto Rękawki będą także mogli zobaczyć dwie wystawy. Pierwsza z nich „Na szczycie Kopca rósł dąb wiekowy…” – przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie – będzie poświęcona legendarnym przekazom na temat Kopca Krakusa oraz datowaniu na podstawie wieku drzew. Druga „Śladami historii – 35 lat Centrum Kultury Podgórza” to jubileuszowy projekt obrazujący ponad trzy dekady działalności CKP w tym organizację Tradycyjnego Święta Rękawki.

comments powered by Disqus