Budżet Obywatelski 2018. Tworzenie projektu krok po kroku

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Skoro masz już pomysł i ukończone 16 lat, to najtrudniejsze za Tobą. Czas na kilka kroków, które są niezbędne do prawidłowego złożenia projektu do budżetu obywatelskiego. Z początku wydaje się to skomplikowane, ale pomożemy przebrnąć przez te formalności.

Krok pierwszy – Twoje dane

Wnioski do budżetu obywatelskiego składa się wyłącznie przez Internet za pomocą strony www.budzet.krakow.pl. Najpierw musisz założyć koto (lub zalogować się, jeśli głosowałeś w ubiegłorocznej edycji BO). Do założenia konta należy podać swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania wraz z dzielnicą, PESEL oraz adres e-mail i numer telefonu. Adres e-mail i telefon służą zarówno do weryfikacji zakładanego konta, jak i umożliwiają urzędnikom skontaktowanie się z Tobą na etapie oceny wniosku.

Krok drugi – rodzaj projektu

Czy wiesz, jak chcesz działać? Lokalnie czy globalnie? Dlatego określ, czy projekt ma służyć wyłącznie lokalnej społeczności czy też wszystkim mieszkańcom miasta. Załóżmy, że jesteś mieszkańcem Dębnik – wówczas możesz zgłosić projekt dzielnicowy wyłącznie na terenie Dzielnicy VIII. W przypadku ogólnomiejskiego projektu, miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Ważne jest również to, aby wykazać, komu najbardziej przysłuży się dany projekt.

Krok trzeci – miejsce

Polskie prawo jest tak skonstruowane, że gmina nie może inwestować na terenach, które nie są jej. Ważne jest więc, aby sprawdzić – w przypadku projektów tzw. twardych, inwestycyjnych –  czy dana działka należy do miasta. Ważne jest również to, iż gmina ma określone zadania i w ich ramach może działać.

Krok czwarty – szczegółowość popłaca

Im bardziej szczegółowy opis danego projektu, tym większe szanse na jego pozytywną weryfikację przez urzędników. Oczywiście, bez przesady. Zamieszczamy krótki opis (do 250 znaków), wykazujemy na czym polega jego ogólnodostępność.

Do tego możemy określić – w przypadku projektu twardego – materiał, którego chcemy użyć, właściwości danej rzeczy np. ławki do parku, zjeżdżalni do osiedlowego placu zabaw czy liczby książek do biblioteki w sąsiedzkim domu kultury. W przypadku projektów miękkich, należy określić np. na czym będą polegały dane zajęcia z obsługi komputera (np. dla seniorów), ile godzin ma zostać wykupionych.

Krok piąty – określenie ceny

Z budżetem nierozerwalnie wiążą się pieniądze. Każda dzielnica według swojego uznania przeznacza daną kwotę na ten cel, a magistrat „dokłada się”. W kwestii budżetu ogólnomiejskiego kwota jest z góry ustalona. W sumie na BO w tym roku jest ponad 12 mln złotych.

Aby wiedzieć, ile będzie kosztować nasze przedsięwzięcie, można skorzystać ze specjalnego cennika, stworzonego na potrzeby BO. I dla przykładu, remont 1 mkw. chodnika to koszt od 250 do 450 złotych, montaż lustra drogowego od 620 do 850 złotych, zakup drzewa o obwodzie pnia 45–50 cm to koszt 1,5 do 2,5 tys. złotych, budowa placu zabaw kosztuje ok. 250 tys. złotych, a godzina pracy nauczyciela angielskiego to ok. 27-60 złotych.

Krok szósty – znajdź poparcie

To formalność, ale niezbędna. Do projektu musisz dołączyć 15 podpisów osób – mieszkańców danej dzielnicy, jeśli składasz projekt dzielnicowy lub 15 podpisów krakowian – jeśli zadecydowałeś się na projekt ogólnomiejski.

Krok siódmy – skonsultuj się

Wszystkie Twoje starania mogą zostać zniweczone, ponieważ może się okazać, że pewne przepisy prawa nie pozwalają na realizację zadania. Dlatego warto skonsultować się wcześniej z pracownikami jednostki, która zna się na danej tematyce, np. z wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZIKiT-u, ZZM-u lub konserwator zabytków.

Ekstra porada

Jeśli mimo wszystko dalej nie czujesz się na siłach, aby samemu złożyć wniosek, to mamy najlepszą możliwą radę. Od 5 marca ruszają spotkania konsultacyjne, które są podzielone tematycznie. Wcześniej, bo 27 lutego, rozpoczęły się podobne spotkania w dzielnicach. Oprócz tego zaplanowane są trzy maratony pisania wniosków: 15, 22 i 26 marca.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: budzet.krakow.pl