Weekend pełen atrakcji: Festiwal Teatrów Ulicznych, EtnoKraków/Rozstaje i Kiermash

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Drugi weekend lipca upłynie pod znakiem plenerowych widowisk teatralnych oraz koncertów. Nie zabraknie również rodzinnych spotkań na łonie natury czy popularnych kiermaszów.

Piknik w Ojcowskim Parku Narodowym

Starosta Krakowski, Burmistrz Miasta i Gminy Skała oraz dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego zapraszają na integracyjno-edukacyjny piknik rodzinny. Wydarzenie odbędzie się dziś przy Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego w godz. 14:00–19:00.

W programie m.in. warsztaty plastyczne, pszczelarskie, rękodzieła, trening nordic walking, animacje dla dzieci, stoiska animacyjno-edukacyjne, stoiska promocyjne, gry, zabawy i konkursy oraz darmowa kiełbaska z grilla.

Tydzień Skandynawski i piknik

Biblioteka Kraków zachęca czytelników w każdym wieku do udziału w drugiej odsłonie wakacyjnego projektu „Rodzinne podróże po literaturze”. Obecnie trwa Tydzień Skandynawski, w ramach którego odbywają się spotkania oraz warsztaty teatralne dla dzieci. Wielki finał organizatorzy zaplanowali na 9 lipca.

W sobotę o godz. 11:00 rozpocznie się rodzinny piknik w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. W programie m.in. warsztaty tkackie, przedstawienie teatralne „Przygody Pippi Skarpetki” w wykonaniu  Studia Teatralnego Krak-Art czy nauka tańca.

Piknik w parku Jordana

9 lipca, w ramach Tygodnia Kultury Białoruskiej, odbędzie się 8-godzinna impreza w parku Jordana. Wśród atrakcji nie tylko zabawy dla dzieci i warsztaty, ale także wykłady o historii i kulturze, tańce białoruskie czy koncerty. Uczestnicy będą mogli posłuchać m.in. pochodzącego z Białorusi trio – Dlina Volny oraz największego objawienia sceny białoruskiej – Shuma.

Piknik będzie także wyrazem solidarność z przeżywającym trudne czasy narodem ukraińskim. Start o godz. 13:00. Szczegółowy program TUTAJ.

Kiermash w Shuvarach

W weekend zacznie działać nowa strefa relaksu i rekreacji – Shuvary Park – zlokalizowana w pobliżu zalewu Bagry przy ul. Saskiej 23. Pierwszego dnia świętowania, czyli 9 lipca, odbędzie się piknik rodzinny, a na uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W programie warsztaty z pięciu nietypowych dziedzin sportowych, kącik kreatywny dla dzieci, strefa wizażu dla najmłodszych, animatorzy, bańki mydlane i wata cukrowa.

Wieczorem zaś odbędzie się muzyczne otwarcie Shuvary Parku. Natomiast w niedzielę ściany budynku przejmą artyści i zaprezentują niezwykłe murale. Otwarciu nowej strefy rekreacji w Płaszowie towarzyszyć będzie Kiermash, czyli targi mody niezależnej i desingu oraz Festiwal Kawy.

Festiwal Teatrów Ulicznych

8 lipca startuje 35. edycja ULICA Festival, a Kraków na trzy dni zamieni się w wielką scenę teatralną. W programie ponad 80 widowisk teatralnych, pokazów akrobatycznych i cyrkowych, happeningów oraz klaunad.

Od piątku do niedzieli teatry uliczne będą gościć na najpiękniejszych placach Krakowa. Mowa o Rynku Głównym, placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej oraz Rynku Podgórskim. Artyści zaprezentują się także w Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Archeologicznym oraz na podwórku przy ul. Zamoyskiego 23.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć występy 25 teatrów ulicznych, nie tylko z Polski, ale także z najdalszych zakątków świata.

Krakowski Kiermasz Książki

Już w ten weekend antykwariusze, księgarze i bukiniści zaprezentują na placu św. Marii Magdaleny najciekawsze okazy ze swoich kolekcji. Wszystko w ramach Krakowskiego Kiermaszu Książki.

Kraków Miasto Literatury UNESCO ma rozwiniętą sieć antykwariatów, które oferują niedostępne nigdzie indziej książkowe białe kruki. Zbliżający się kiermasz może być więc okazją do zdobycia prawdziwych perełek, które już dawno zniknęły z księgarskich półek. Kiermasz odbędzie się 9 i 10 czerwca w godz. 10:00–20:00.

Średniowiecze da się lubić

Przez całe wakacje na krakowian oraz turystów czekać będą atrakcyjne wydarzenia w Barbakanie i Celestacie. Wszystko w ramach projektu „Średniowiecze da się lubić”.

– W każdą wakacyjną sobotę w Barbakanie prezentujemy pokaz rzemiosła oraz pokazy walk. Mamy także szkółki tańca i różnego rodzaju interaktywne inscenizacje nawiązujące do legend Krakowa czy wydarzeń z historii miasta. Wszystkiemu towarzyszy muzyka odgrywana na żywo przez profesjonalne zespoły specjalizujące się w muzyce średniowiecznej – zapowiada Michał Szczerba, kierownik projektu.

9 lipca w godz. 10:00–17:00 w Barbakanie odbędzie się wydarzenie „Smok Wawelski – historia prawdziwa”. W programie interaktywny spektakl dla publiczności, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, pokazy walk i koncert muzyki średniowiecznej – zespół Fleurdelis.

Z kolei dzień później, 10 lipca, organizatorzy zapraszają na spacer pt. „Średniowieczny Kraków, którego nie ma”. Start o godz. 10:30 przy Barbakanie.

EtnoKraków / Rozstaje

Trwa festiwal EtnoKraków / Rozstaje. To jedno z najważniejszych w Polsce i Europie wydarzeń sceny etno, world music i sceny muzyki tradycyjnej. Chociaż nie brakuje artystów z Azji i Afryki, tegoroczna edycja stawia mocny akcent na ukraińskie, białoruskie i polskie tradycje muzyczne.

W ramach pasma Kijów_Kraków odbył się m.in. koncert legendy ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej – zespołu Drewo. A co czeka nas w weekend? Więcej szczegółów TUTAJ.

Festiwal Muzyki Polskiej

Najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku, koncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, muzyka średniowiecza i renesansu czy „Pasja” Józefa Elsnera. Te utwory krakowianie będą mogli usłyszeć podczas Festiwalu Muzyki Polskiej, który potrwa od 8 do 30 lipca.

W sobotę, w Teatrze STU, wystąpi m.in. Maciej Frąckiewicz – jeden z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych akordeonistów młodego pokolenia.

Bulwar[t] Sztuki

Trwa letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2022. W programie ponad 90 wydarzeń dotyczących teatru, kina, literatury, muzyki czy tańca. Wiele atrakcji czeka także na dzieci i młodzież. Większość wydarzeń odbędzie się w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa oraz na scenie Teatru i w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii.

– W tym roku będziemy chłonąć sztukę wszystkimi zmysłami. Nauczymy się świadomie patrzeć, słuchać, smakować i doświadczać świata, który nas otacza – mówi Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.

Szczegółowy program na stronie laznianowa.pl

Festiwal Miłosza

Rozpoczął się Festiwal Miłosza, czyli największe poetyckie święto w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 7–10 lipca pod hasłem „Rodzinna Europa”, a na uczestników czeka wiele inspirujących spotkań i debat.

– Festiwal Miłosza zajmuje niezmiennie strategiczne miejsce na mapie wydarzeń kulturalnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Głos polskiego noblisty Czesława Miłosza, który ostatnie lata swojego życia spędził w Krakowie, nawiązując liczne znajomości i przyjaźnie, wybrzmiewa podczas festiwalu od 2009 roku. Prowadzi nas przez ciągle zmieniający się pełen napięć i wyzwań czas – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie również warsztatów czy spacerów poetyckich. Z kolei w Pałacu Potockich prezentowana jest wystawa poświęcona życiu i twórczości Seamusa Heaneya – irlandzkiego poety i laureata Nagrody Nobla.

Podgórskie Letnie Koncerty

Centrum Kultury Podgórza zaprasza do neogotyckiego kościoła św. Józefa przy Rynku Podgórskim na letnie koncerty. Przez dziewięć niedziel krakowianie będą mogli usłyszeć śpiewy cerkiewne, kompozycje do wybranych fragmentów biblijnej Księgi Psalmów, dzieła na organy, arie i pieśni maryjne czy muzykę sakralną XX i XXI wieku.

10 lipca o godz. 16:00 odbędzie się koncert pt. „Psalm”. W programie utwory Anny Stolarczyk: dziesięć kompozycji do wybranych fragmentów biblijnej Księgi Psalmów na głosy solowe (sopran, mezzosopran, kontralt, bas), fortepian i obój.

Tynieckie Recitale Organowe

Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu, muzyka klasyczna z różnych epok i wirtuozi organów. W niedzielę rozpoczną się Tynieckie Recitale Organowe. W ramach tegorocznej edycji przygotowano cztery koncerty (10, 17, 24 i 31 lipca). Podczas pierwszego z nich publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. utwory Bacha w wykonaniu Witolda Zalewskiego (organy) oraz Leszka Wiśniowskiego (flet). Start o godz. 16:00.

Koncert na letniej scenie NCK

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na wakacyjną ucztę muzyczną w plenerowej odsłonie. W ciągu dwóch miesięcy na letniej scenie odbędzie się siedem darmowych koncertów. Pierwszy już 10 lipca.

Na plenerowej scenie ustawionej przed Nowohuckim Centrum Kultury zaprezentują się członkowie Orkiestry Wojskowej w Krakowie pod batutą Majora Dariusza Byliny. Artyści wykonają nie tylko standardy muzyki filmowej i rozrywkowej, ale także utwory patriotyczne. Start o godz. 18:00, wstęp wolny.

Letnie Brzmienia

Już dziś Letnie Brzmienia zawitają do Krakowa. O godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa zaprezentuje się Krzysztof Zalewski. Przełomem w jego twórczości okazała się wydana w 2016 r. płyta „Złoto”, na której znalazły się przebojowe „Miłość, Miłość” czy „Polsko”. To nie tylko znakomity wokalista, ale także aktor. Zalewski pojawił się m.in. w filmie „Bo we mnie jest seks” i „Piosenki o miłości”.

Letnie Brzmienia to wakacyjny cykl ponad 100 koncertów na świeżym powietrzu z udziałem najpopularniejszych wykonawców. Więcej szczegółów na www.letniebrzmienia.pl.

Kino na Tarasie

Przez całe wakacje, od 24 czerwca do 28 sierpnia, na tarasie kina Agrafka odbywać się będą seanse filmowe pod rozgwieżdżonym niebem. Codziennie, o godz. 21:30, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli przeżyć niezapomnianą przygodę filmową. W najbliższy weekend zaprezentowane zostaną następujące filmy: 8 lipca – „Margot i Alma” oraz „Córka”, 10 lipca – „Bernadetta”.

Weekend na Kopcu Kościuszki

W każdy weekend lipca i sierpnia krakowianie będą mogli zwiedzić kopiec Kościuszki oraz wystawę stałą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” wraz z przewodnikiem. Oprowadzania odbywają się w dwóch turach: 10:00 i 12:00. Zakup biletu z usługą przewodnicką w kasie Muzeum Kościuszkowskiego przed zwiedzaniem. Można także dokonać e-mailowej rezerwacji, która gwarantuje wejście w wybranej turze. Szczegółowe informacje tutaj.

comments powered by Disqus